Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

Talk Talk: AIKON x Shir Khan

«Побудова артистичного профайлу в електронній музиці — це не універсальний процес, це подорож»

  • Текст: Dmytro Zemlianoi (AIKON), Jan Simon Spielberger (Shir Khan)
  • 9 April 2025

Герої чергового випуску нашої рубрики Talk Talk — український продюсер AIKON та діджей і засновник німецького лейблу Exploited — Shir Khan. Talk Talk — це формат, у якому немає журналістів: лише відкрита розмова між артистами про музику, індустрію та власний досвід. Цього разу приводом для розмови став вихід нового синглу «Tk Tk» від AIKON саме на Exploited — лейблі, який свого часу відкрив світу Claptone, Adana Twins та Joyce Muniz, і вже понад 15 років залишається впливовим гравцем на європейській денс-сцені.

Окрім майбутнього релізу, AIKON і Shir Khan поговорили про витоки свого шляху в електронній музиці, піратське радіо в Берліні та виклики в епоху цифрових алгоритмів. Згадали й власне знайомство в діректі Soundcloud, “вусатий фанк”, клуб XLIB та інші візити Shir Khan до Києва.

AIKON: Привіт, Ян! Радий можливості поспілкуватись з тобою! Твоєму досвіду в електронній музиці можна позаздрити, тож мені дуже цікаво поговорити про сцену та індустрію саме з тобою. Розкажи, як все починалось? І що змусило тебе присвятити електронній музиці своє життя?

Shir Khan: Привіт! Дякую! Я досі пам’ятаю, як купив свій перший 7-дюймовий вініл, коли мені було 10 років, на кишенькові гроші. Я був дитиною 80-х, і музика захопила мене з юного віку. Я ходив до музичної школи і грав на скрипці, але коли мені виповнилося 13, я переключився — придбав свою першу електрогітару і почав занурюватися в панк-рок і нью-йоркський хардкор. У 15 років я зібрав свій перший гурт. Тоді я був скейтбордистом і грав скейт-панк, але також підсів на хвилю хіп-хопу початку 90-х. Тож моя колекція вінілу була сумішшю панку та репу. До 18 років я зібрав солідну колекцію вінілу: переважно 12-дюймовки з хіп-хопом. Друг продав мені два програвачі Technics MK2. Тоді-то все і почалося! Я почав діджеїти на приватних вечірках, потім у барах, а згодом і в клубах Берліна.

Після закінчення школи я потрапив на стажування на KISS FM, де брав інтерв’ю у своїх кумирів. Зрештою, мені дали на радіо час під власне шоу, де я міксував записи в прямому етері раз на тиждень. Згодом я почав співпрацювати з першою піратською радіостанцією Берліна Twen FM, доки нас не прикрила поліція. Я також вів хіп-хоп шоу на Jam FM, а згодом мав прайм-тайм шоу електронної музики на Radio Fritz, яке вів щотижня протягом восьми років. Я запрошував таких гостей, як Keinemusik, Diplo, WhoMadeWho, Justice та 2 Many DJ — практично всіх, кого тільки можна було уявити.

На початку нульових мені почала набридати берлінська хіп-хоп сцена, і я відкрив для себе ширший спектр електронної музики — брейк-біт, н’ю-джаз, біг-біт, британський брейк, диско, хаус, електроклеш. Ця зміна привела мене до того, що я став еклектичним діджеєм, змішуючи різні стилі у своїх сетах. Я став резидентом RIO, найпопулярнішого клубу Берліна того часу і батьківщини електроклешу, де Peaches була постійною гостею.

На початку DJ-кар'єри я завантажував свої мікси в інтернет — тоді ще потрібно було розміщувати їх на власному сервері. Ці мікси почали отримувати тисячі скачувань, що допомогло мені отримати перші запити на виступ. Подорожуючи, я познайомився з артистами, які давали мені свою ще не видану музику. І в 2007 році я вирішив заснувати власний лейбл, щоб допомогти цій музиці бути почутою. Так з’явився Exploited Records.

AIKON: З чого ти починав в роботі над лейблом?

Shir Khan: Спочатку ми зосередилися на вінілі, тому видавництво рухалось доволі повільно. Але як тільки ми перейшли на «цифру», справи пішли набагато швидше. Перший справжній хайп стався десь у 2011-2012 роках. Я підписував переважно новачків. Давав перший шанс таким артистам, як Adana Twins чи Claptone, коли їх ніхто ще не знав. Тож спостерігати за їхнім злетом було неймовірно.

У міру того, як справи зростали, я розширив сферу менеджменту артистів і заснував паблішинг-компанію. Звісно, кожен хайп має свої злети і падіння, але ось ми тут, 18 років потому, і Exploited все ще міцно стоїть на ногах. Мене надихає те, що нашу музику досі грають найвідоміші імена на денс-сцені.

AIKON: Я пам’ятаю часи, коли Adana Twins і Claptone тільки-но починали свою кар'єру. Я тоді мало чого знав про тебе чи лейбл. Думаю, я вперше відкрив для себе Exploited в 2013 році, коли почув трек Jimmy & Fred — «I See Lights (Karmon Remix)». Він був для мене абсолютним хітом, і я грав його незліченну кількість разів у своїх діджей-сетах.

Shir Khan: До речі, розкрию тобі таємницю! Jimmy & Fred — це насправді проєкт James Curd та Fred Everything. Коли я вперше почув їхній трек «I See Lights», мені захотілося зробити більш клубну версію, тож я звернувся до Karmon, який тоді був в ударі! Він скинув мені готовий ремікс буквально за тиждень. Вперше я зіграв цей трек на шоукейсі лейблу в Стамбулі. Пам’ятаю, що отримав його ремікс буквально через тиждень чи два після мого запиту. Вперше я зіграв його на шоукейсі лейблу у Стамбулі, і відразу зрозумів, що реліз матиме великий успіх!

AIKON: Так і сталося! Після того релізу я почав стежити за Exploited більш уважно, але тільки в 2019 році нарешті наважився надіслати тобі демо. Я не знайшов офіційної електронної пошти, тому просто ризикнув і відправив свої треки на акаунт Exploited в Soundcloud. Я знав, що шансів отримати відповідь майже немає, але якимось дивом ти відповів мені. Більш того, ти був зацікавлений підписати мою музику. Пам’ятаю, як ти казав, що зазвичай не відповідаєш на повідомлення в Soundcloud (як і більшість лейблів), але коли побачив, що я до того випустив реліз на Disco Halal, тобі стало цікаво, що ж саме я надіслав? Так ми і познайомились. Невдовзі вийшов мій перший реліз на Exploited.

Shir Khan: Кумедна історія! Ми дійсно ніколи не перевіряємо повідомлення на Soundcloud. Ти насправді єдиний артист, який коли-небудь був підписаний таким чином. І так, у нас дійсно немає офіційного демо-мейлу. Якщо артист налаштований серйозно, він знайде час та спосіб зв’язатися з нами. Вся справа в тому, щоб проявити ініціативу.

AIKON: Давай ще трохи поговоримо про витоки… Які жанри були популярні, коли ви тільки-но запустили Exploited?

Shir Khan: Коли справа доходить до жанрів, я не люблю вішати ярлики. Для нас завжди була важлива якість музики, а не її кількість. Ми хочемо, щоб артисти розвивали власне звучання, а не повторювали тенденції. Наше гасло завжди звучало так: «Ми НЕ ще один типовий хаус/техно лейбл з Берліна». Ми представляємо міжнародних артистів з усього світу і просто відмовляємось бути обмеженими рамками одного жанру.

З першого дня ми працювали на 100% самостійно, займаючись піаром, працюючи з деякими артистами та керуючи власною паблішінг-компанією. Ми не женемося за трендами, ми просто робимо те, що вважаємо правильним. Якість для нас на першому місці.

Ми також цінуємо лояльність — наш мастеринг-інженер працював майже над усіма нашими релізами з самого початку, і ми досі співпрацюємо з тими ж графічними дизайнерами та основною командою.

Для нас важливо, щоб артисти, з якими ми працюємо, насправді продюсували і писали власну музику. Це може здатися очевидним, але в наші дні це трапляється рідше, ніж ви думаєте. Ми любимо артистів, які ламають шаблони і виділяються стилістично. Однією з наших найбільш сильних сторін завжди була синергія артистів з правильними ремікшерами, які поєднують різні стилі, поважаючи при цьому як стару школу, так і нову.

Якби нам потрібно було назвати жанр, який представляє нас зараз, це був би Indie Dance. Але наші релізи черпають натхнення звідусіль: паті-хаус, італо-диско, дарк-диско, діп-хаус, брейкбіт, EBM, IDM, мелодік, афро-хаус, електро і, звичайно, глибоке коріння чиказького хаусу та афро-американських музичних традицій.

Радіо відіграло величезну роль у формуванні мого музичного слуху. Воно навчило мене вирізняти, що працює. І також допомогло налагодити зв’язки в індустрії. На початку ми робили радіо-едіти клубних треків, прагнучи, щоб наша музика звучала за межами клубу — вдома, на радіо, скрізь.

Від самого початку Exploited мав чітке бачення: еклектична електронна музика з міжнародною командою артистів. Музичність завжди була основою. Деякі з наших перших релізів були від Siriusmo, Adam Sky (раніше Adamski) та Lorenz Rhode (зараз Sound Support з Ларсом із Dam Swindle). Пізніше ми підписали контракти з Homework (RIP), Adana Twins, Claptone, Joyce Muniz і GHEIST, допомагаючи їм розпочати кар'єру, керуючи їхніми комунікаціями та забезпечуючи їх реміксами для створення їхніх артист-профайлів. У той час ми ділили офіс з Jackmode Booking, займалися власним піаром, організовували заходи лейблу та вели всю видавничу діяльність — все робили самі! Ми також працювали з Міккі (зараз він керує Kiosk Radio у Брюсселі) та Урулу, який пізніше став відомий як артист Liquid Earth.

AIKON: Чи є в історії лейблу якісь конкретні поворотні моменти?

Shir Khan: Так, 2012 рік став переломним для Exploited. Через п’ять років після запуску ми здійснили перший справжній прорив, посівши кілька перших місць на Beatport у категорії Deep House і залишаючись у топ-10 бестселер лейблів протягом багатьох років.

Наші артисти почали отримувати міжнародні замовлення, а лейбл здобув визнання за межами андеграундної сцени. У 2017 році Mixmag номінував нас як лейбл десятиліття в жанрі Deep House, а сингл Claptone «No Eyes» за участю Jaw став золотим (ред. — продано 500 000 копій або прибуток в 1 млн. $ за сертифікатом RIAA).

Втім, були й інші моменти задовго до «No Eyes». Спогади повертають мене знову до клубу RIO в Берліні. В нульових цим клубом керував Конні (тодішній партнер Peaches), і це був дикий, творчий плавильний котел. За одну ніч там можна було почути електро, техно, байле-фанк, блог-хаус, френч-хаус, італо-диско і навіть панк-рок. Ця сцена сформувала ідентичність Exploited, бо ми хотіли кинути виклик нудній мінімалістичній електроніці. Моя перша компіляція мала назву «MAXIMIZE». Вона прекрасно відобразила цю енергію завдяки трекам від Siriusmo, Mocky, Simian Mobile Disco, Shit Robot, Diskokaine (тепер Wolfram), Munk (тепер Kapote), Justice, Yuksek, Edu K, Sinden, DJ Sandrinho, Captain Comatose, Namosh, The Go! Team, Duke Dumont, Surkin, Adam Sky, Busy P та Avenue D. Цей реліз було видано як подвійний мікс-CD. На нас тоді впливали такі лейбли, як DFA, Gomma, Eskimo, Turbo Recordings, Institubes, Ed Banger, Kitsuné, а також Dubsided, Made To Play і Man Recordings. Думаю, це також важливий момент в моїй історії. Але давай перейдемо від минулого до майбутнього!..

AIKON: Так, я не проти!

ЧИТАТИ ТАКОЖ: TALK TALK: AIKON x MUSUMECI

Shir Khan: Якщо я правильно розумію, то ми пишемо цю розмову незадовго до твого релізу на Exploited, що матиме назву «Tk Tk». Це вбивча суміш рейвової ейфорії з правильним хаус-брейкбітом. І розкажи нам трохи про «Tk Tk». Як, коли і де ти створив цей трек?

AIKON: Так, я не можу дочекатися виходу «Tk Tk»! Думаю, ми наробимо багато шуму з цим треком! Він вийшов вийшов досить незвичайним, бо я змішав два різних стилі в одній композиції. Спочатку я знайшов цікавий вокальний семпл і прискорив його рівно вдвічі, що дало йому швидкий темп, майже як реп. Потім я побудував навколо нього хаус-рейвовий ритм і бас-лінію. Щоб зробити трек ще більш унікальним, я створив брейкдаун у стилі брейкбіту, наклавши на нього класичні трансові синтезатори з минулого. Я думаю, що вийшло дуже добре.

Shir Khan: Здається, Solomun згоден з тобою! Він вже зіграв цей трек на понад десяти своїх останніх виступів.

AIKON: Бачити, як Solomun грає твої треки — це чудове відчуття! Це вже не зовсім так, щоб «мурашки по шкірі», як було раніше, але це, безумовно, приємно. Це відчуття схоже на те, як коли ти був дитиною, зробив щось своїми руками, а батько похвалив тебе за це.

Shir Khan: В тебе дуже впізнаваний звук. Як ти сам вважаєш, що робить «фірмове звучання AIKON» таким особливим?

AIKON: Щиро кажучи, я вважаю, що кожен мій трек відрізняється від попереднього. Іноді це мене розчаровує. Бо це змушує мене відчувати, що у мене немає чітко впізнаваного стилю. Але інші люди — і ти в тому числі — завжди кажуть мені протилежне. Виходить, люди чують мій, так би мовити, підпис в моїй музиці навіть тоді, коли я цього не роблю.

Shir Khan: Як на мене, AIKON має свій фірмовий звук, який дійсно виділяється — це безпомилковий грув і чіткий двонотний басово-синтетичний патерн. Мені подобається така послідовність, тому що вона робить артиста миттєво впізнаваним.

AIKON: Дякую! До речі, я зараз згадав, що ти якось грав в Україні. Це було багато років тому. І якщо я не помиляюсь, це було в клубі Boom Boom Room в Києві.

Shir Khan: Так, але насправді я мав задоволення грати у Києві декілька разів. Моя перша поїздка трохи розмита — я пам’ятаю, що зупинився у готелі біля води і, здається, грав у клубі, який стояв на воді, але, щиро кажучи, я вже не впевнений на 100%. Скажімо так, тієї ночі я трохи перебрав із випивкою! Та один свій виступ я памятаю дуже добре. Це було в клубі XLIB у 2007 році. Якщо я не помиляюсь, клуб знаходився в старому бомбосховищі.

Мене запросив Віталій Бардецький, який показав мені Київ і розповів про свою дружбу з Джимі Тенором. Бард також спродюсував український документальний фільм про… як це? Moustache funk? (ред. — «Вусатий фанк»). Цей фільм детально розповідає про появу поп-музики в Українській РСР у 1970-х роках.

Ми з Бардом відвідали деякі історичні місця, і я швидко зрозумів, що в Києві чудова їжа і красиві жінки. Через роки по тому я закохався в українську жінку. Більшість часу ми проводили разом у Таїланді, але також кілька разів відвідували Київ. Зрештою, ми розлучилися під час пандемії, але за дивним поворотом долі її батьки тепер живуть у моїй берлінській квартирі через війну. Київ займає особливе місце в моєму серці. Я люблю місцеву клубну сцену, люблю клуб «Closer», галереї, їжу, а найбільше — людей. Востаннє я був у Києві в 2019 році. Однак минулого року артистка, якою я займаюсь — Joyce Muniz грала там на благодійній вечірці.

AIKON: Яне, я також знаю, що ти є менеджером кількох артистів, і ти навіть трохи допоміг мені. Завдяки тобі ми змогли випустити офіційний ремікс на хіт Claptone «United», який отримав величезну підтримку від найкращих діджеїв світу. Я тобі дуже вдячний за це. Можеш трохи більше розказати про свою роботу саме в якості артист-менеджера?

Shir Khan: З моменту заснування Exploited я завжди намагався ширше мислити. Я не хотів просто випускати клубну музику. Я хотів, щоб вона працювала і на радіо теж. Раніше я працював з багатьма новачками. Claptone, Adana Twins, Joyce Muniz, GHEIST і багато інших — всі вони випустили зі мною свої перші треки, коли були зовсім невідомими. Я відігравав активну роль у їхньому становленні, підтримував зв’язок з ними, робив ремікси та створював їхні профілі. Якщо хтось хотів зв’язатися з артистом, він мав пройти через мене.

У випадку з Claptone ми мали цікавий виклик в тому, щоб зберігати в таємниці справжню особистість, яка стоїть за проєктом. Втім, зараз про це вже ніхто не питає. Іноді мені здається, що сам цей артист врешті і став Claptone’ом, залишивши позаду власне ім’я.

Для мене завжди було важливо, щоб мої артисти робили правильний вибір: обирали правильні ремікси та відмовлялися від тих, які не підходили. Тоді вони не видавались на інших лейблах, вони були підписані виключно на Exploited, що допомогло сформувати бренд, коли вони злетіли. Але, як і в інших аспектах життя, ви не можете працювати з усіма вічно. Згодом Claptone і Adana Twins перейшли до нового менеджменту, а я все ще працюю з Joyce Muniz, Budakid і Sirens of Lesbos — справжньою групою, а не просто електронним проєктом. Я також почав керувати лейблами для деяких моїх артистів.

Однак, після того, як минулого року я сильно вигорів, мені довелося відійти від цього. Зараз я в основному зосереджений на своєму лейблі і допомагаю лише кільком окремим артистам.

AIKON: Маючи величезний досвід роботи в музичній індустрії, яку пораду ти дав би артисту-початківцю щодо створення сильного профайлу на електронній сцені? На чому їм слід зосередитися в першу чергу?

Shir Khan: Це складне питання, але я спробую…

Побудова артистичного профайлу в електронній музиці — це не універсальний процес, це подорож. Індустрія постійно розвивається, і хоча адаптація до змін важлива, залишатися вірним своєму мистецькому баченню — ще важливіше. Сьогодні артистів часто оцінюють за цифрами, статистикою та алгоритмами, що змушує багатьох гнатися за трендами замість того, щоб зосередитися на самій музиці. Але пам’ятайте: якщо у вас є справжній талант, люди це помітять. Знайдеться хтось, хто оцінить вашу роботу і звернеться до вас із пропозицією.

Якість важливіша за кількість

Spotify може сказати вам, що чим більше ви випускаєте, тим краще буде для алгоритму. Тим часом, лейбли надають перевагу якості, а не кількості, тому видавайте тільки свою найкращу музику. Складіть список лейблів, які відповідають вашому звучанню, і ставте перед собою високу планку. Потрапити на лейбл вашої мрії буде нелегко, але якщо ви будете зосереджені та продовжуватимете творити, ви досягнете успіху.

Робіть це з правильних причин

Ви робите музику, тому що любите її. Ви граєте, бо це ваша пристрасть. Слава ніколи не повинна бути головною метою. Головною повинна бути ваша любов до своєї справи. При цьому дуже важливо вірити в себе і мати бачення. Поставте перед собою чіткі цілі і створіть план їх досягнення. Звертайтеся за відгуками до друзів, яким ви довіряєте, тестуйте свої треки; інвестуйте в професійне зведення та мастеринг. Оточіть себе однодумцями, які поділяють ваше мистецьке бачення.

Виходьте в люди і спілкуйтеся

Електронна музика — це спільнота. Відвідуйте клуби, знайомтеся з промоутерами, підтримуйте діджеїв, якими захоплюєтеся, і залишайтеся вірними тим, хто підтримував вас з самого початку. Будьте справжніми — тільки ви визначаєте, що для вас є справжнім.

Створіть свою ідентичність

Продумайте свій образ так, щоб відчувати себе органічно в ньому. Не нав’язуйте те, що не є вашим. Впевненість є ключовим фактором — вірте у свою музику, навіть якщо інші сумніваються у ваших амбіціях. Але також знайте, коли потрібно тиснути, а коли бути терплячим. Не існує золотого правила — те, що працює для одного артиста, не обов’язково спрацює для іншого. Надихайтеся іншими прикладами, але йдіть власним шляхом.

Розширюйте свою мережу

Як тільки справи почнуть йти вгору, і ви виявите, що жонглюєте замовленнями, піаром та менеджментом — прийшов час створювати команду. Навчитися говорити «ні» так само важливо, як і говорити «так» — знайте собі ціну і встановлюйте межі. Не беріться за кожен запит на ремікс лише заради грошей; переконайтеся, що він відповідає вашому мистецькому напрямку.

Впливайте на людей

На початку вашої кар'єри едіти та неофіційні ремікси можуть допомогти вам отримати визнання. Надсилайте свою невидану музику діджеям, яких ви поважаєте — багато топових діджеїв люблять ексклюзиви і мають команди, які фільтрують для них промо. Незважаючи на неоднозначне ставлення до діджейських стрімів, існує безліч платформ, які можуть стати чудовим майданчиком для реклами. Якщо жоден лейбл не реагує на вашу музику, розгляньте можливість самостійного релізу на Bandcamp або навіть заснування власного лейблу.

Реальність фінансів

Дуже мало артистів заробляють на життя виключно за рахунок роялті. Вам знадобляться мільйони прослуховувань, щоб утримувати свій проєкт. Більшість артистів заробляють на діджеїнгу та живих виступах. Багато артистів-початківців вважають корисним мати підробіток під час побудови своєї кар'єри. Тому тільки тоді, коли ви будете постійно виступати і заробляти достатньо грошей на музиці, ви можете розглянути можливість займатись виключно музикою та власним проєктом.

Як виділитися

Зараз, коли за один день випускається більше музики, ніж за весь 1989 рік, спроба виділитися може бути схожою на плавання в басейні з акулами. Яка тут моя порада? Іноді допомагає трохи наївності. Не замислюйтесь над цим — просто робіть те, що любите. Якщо ваша музика чудова і у вас є план, то можливості обов’язково з’являться. Як тільки все почне нестись, все залежить від того, як з'єднати всі точки, аби розширити свою мережу контактів та збільшити свою присутність на сцені. Залишайтеся пристрасними, залишайтеся зосередженими, і найголовніше — отримуйте насолоду від цієї подорожі.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…