Рейв, відбудова та волонтерство: що треба знати про Repair Together
Невеличке об’єднання, що стало масштабним волонтерським проєктом
Рейв-толоки, міжнародний будівельний табір, «Велике Дівництво», Youtube-серіал про відбудову Чернігівщини, а тепер ще й волонтерський хаб в центрі столиці. За два роки роботи громадська організація Repair Together створила навколо себе амбітну волонтерську спільноту. Спочатку вони прибирали руїни знищених росіянами будинків під live-виступи диско-фанк, драм-н-бейс чи техно артистів. Далі – взялися відбудовувати ці домівки з нуля. Спільнота волонтерів Repair Together відновлює оселі тим, хто цього потребує, відновлює життя на деокупованих територіях України, а ще – відновлює моральний стан кожного з членів спілки. Катерина Селецька поговорила з командою ГО про те, з чого почався їх волонтерський проєкт, крізь які трансформації він пройшов та скільком людям допоміг за цей час.
Катерина Селецька поговорила з організаторами про те, з чого все почалося, який шлях волонтери встигли пройти й скільком допомогти.
Чернігівщина, село Ягідне. Російські війська пробули тут майже місяць. Будинки місцевих жителів використовувались як склади для боєприпасів, їх грабували та обстрілювали, тим самим стираючи село з мапи України. Після деокупації місцева влада зафіксувала пошкодження 800 багатоповерхових та 2000 приватних житлових будинків, оцінивши збитки у 2,5 мільйона доларів. Дехто з місцевих навіть не сподівався на відновлення житла, оскільки через зруйновані мости дібратися до зруйнованих селищ було неможливо. Єдиний шлях вів з Києва, а там всі сили зосереджувалися на Бучу, Гостомель та Ірпінь.
Кияни не розуміли, наскільки сильно понівечили Сіверщину російські війська, тож вирішили приїхати і побачити все на власні очі, та по можливості допомогти. До лютого 2022 року Олександр Кучинський, Дмитро Кирпа, Дар’я Косякова й Вікторія Афанасьєва працювали в креативній та IT-індустріях. Втім, в ході повномасштабного вторгнення з’ясувалося, що найкраще їм вдається гуртувати довкола себе небайдужих людей і разом долати наслідки війни. Так з’явилася волонтерська ініціатива Repair Together, сили якої наразі спрямовані на відбудову деокупованої Чернігівщини.
На початку про рейв-толоки не могло бути й мови — надто ризикована ідея, що «не на часі». Відтак, продюсери, діджеї, власники клубів, персонал, промоутери та куратори, а також музиканти, рейвери й молодь, що стежила за розвитком української електронної сцени, після початку повномасштабного вторгнення залишилися без морального дозволу та фізичної можливості на розваги й відпочинок. Толоки Repair Together, котрі відбувались щовихідних і поєднували волонтерську роботу та дозвілля, ночівлі в наметі, просту та водночас смачну польову кухню, спілкування довкола багаття, що затягувалось до пізньої ночі – стали альтернативою для багатьох.
«Перед тим як скликати волонтерів на Толоку, частина нашої команди вирушає в «розвідку» до громади, що постраждала від війни. Ми співпрацюємо з місцевою владою, щоб дізнатися, які об’єкти потребують волонтерської допомоги. Після того, як ДСНС перевіряє їх територію та очищує її від вибухонебезпечних предметів, наші волонтери починають роботу», — розповідає менеджер проєкту «Толока» Repair Together Олексій Макєєв.
Проте постійно вкладати енергію в суспільно корисну працю без можливості отримувати хоча б емоційний фідбек — перспектива явно обмежена в часі. Люди, які збираються через соціальні мережі, можуть швидко втратити запал. Рейв-толоки стали своєрідним ментальним відкупом, поєднуючи корисну діяльність з елементами відпочинку та спілкування.
«Ідея влаштувати рейв-толоку мала два сценарії можливих наслідків: або ми привернемо до своєї справи увагу та зберемо ще більше волонтерів, або зіткнемося з нерозумінням та осудом», — зазначає команда проєкту.
На першу музичну Толоку у будинку культури села Ягідного, що в Іванівській громаді поблизу Чернігова, організатори запросили лише 50 людей, з якими були особисто знайомі. Такий формат став успішним. Про Рейв Толоку 2.0 написало кілька іноземних видань, зокрема The Washington Post. Навіть старенькі бабусі, сповнені ностальгії, поступово змінили упереджене ставлення до волонтерів: вони почали підтанцьовувати, допомагати, пригощати їжею і розповідати, як «люди колись жили дружно, збиралися всім селом на толоки, робили вкидку, зводили стіни, стелю, кучкувалися й допомагали один одному».
Теперішня енергія, що об'єднує людей для спільної роботи, втілюється у форматі рейву, який збирає людей заради колективного супротиву. Попри зміну формату під впливом часу та культурних впливів Лондона, Берліна та Детройта, рейви залишаються потужною рушійною силою. Сьогодні вони заохочують волонтерів, розвивають активну громадянську позицію та допомагають долати наслідки війни.
Серед артистів, які виступали на волонтерських подіях Repair Together, Alyona Alyona, ONUKA, гурт NAZVA, thekomakoma, Богдан Купер, Туча, джаз-гурт Chubareenee, авторка та виконавиця документальних пісень Артистка Чуприненко, гурт Dakh Trio, саксофоніст Andrii Barmalii, гурт ДваТри, Figurat, human margareeta, Dj Recid, BRYKULETS, Seba Korecky, Chocollab, Badwor7h, Igor Zadorozhnyi, Kuchinski b2b Dasha Joint, британський продюсер Aezron, Ready In LED та інші.
Читати також: Артистка місяця: Настя Воган
ДІВНИЦТВО. ІНБУТ. СЕРІАЛ
Влітку 2022 року Repair Together запустили «Велике Дівництво» — феміністичний волонтерський проєкт, в рамках якого всі роботи по відбудові об’єкта ведуть винятково жінки.
В липні 2023 року розпочав роботу Міжнародний будівельний табір ІНБУТ – проєкт, в рамках якого волонтери можуть долучатись до відбудови не лише на вихідних, а буквально щодня протягом чотирьох місяців функціонування табору. Цей формат волонтерства зацікавив багатьох іноземців, які хочуть допомогти українцям подолати наслідки війни, проте варіант дводенної участі в Толоках не міг стати для них достатнім приводом для приїзду в Україну.
«Працюєш, а тут приходить власниця, дістає з погреба закрутки, компот і пригощає нас. Потім вона приносить бутерброди, відварену картопельку чи вареники. Робить це від щирого серця. І хоча ми готуємо самі, маємо польову кухню, така турбота дійсно цінна», — ділиться Олексій Макєєв.
Волонтери працюють без вихідних, у кілька змін, щоб поєднувати основну роботу з будівництвом. Чому?
По-перше, соціальна складова — спільна справа, як і спільна біда, зближує. Протягом першого сезону до роботи ІНБУТу долучилося понад 900 людей. І це не лише українці, а й іноземці, громадяни щонайменше 26 країн світу. Нові знайомства, обмін досвідом, практика та розвиток у всіх сферах.
Другий, не менш важливий аспект — культурний. Тут проводяться невимушені інтернаціональні розмовні клуби, конкурси та вечірні програми. Зазвичай це ігри, кіно, майстер-класи, стендапи чи концерти, на які приїжджали Андрій Бармалій,, Tember Blanche, Brykulets, Oi Fusk, Vladislava Melis & Daniel Okaro, ТУЧА, та інші.
Третій аспект — це відповідальність перед жителями сіл, які завжди щиро вдячні.
ХАБ. НОВІ ТЕРИТОРІЇ.
«Ми довго думали про що ми..»
10 травня волонтерська організація Repair Together відкрила волонтерський хаб у Києві,на вулиці Івана Франка, 12. Декором простору переважно слугують килими та рушники, витвори народного мистецтва, сільськогосподарські знаряддя та предмети побуту, зібрані членами команди та волонтерами по селах Чернігівщини. Тут волонтери збираються, щоб спілкуватись, навчатись, психологічно розвантажуватись та, власне, волонтерити. Простір має кілька функцій: тут розташовується офіс організації та коворкінг для волонтерів, є приміщення для лекцій, концертів і семінарів, а також простір, що працюватиме як мистецька галерея. Відкриття відзначили музикою Андрія Бармалія та діджей-сетами Crepaque і Chocollab.
Загалом, за два роки діяльності Repair Together зібрали навколо себе близько 4500 волонтерів. Вони прибрали та підготували до подальшої відбудови 180 ділянок, відремонтували 60 приватних будинків і почали зводити ще 16 з нуля. У планах, окрім розвитку хабу, який слугуватиме офісом та мистецьким простором, розширення форматів волонтерської діяльності Repair Together, а також – географії допомоги.
«Волонтерство має стати стилем життя, його невід'ємною частиною. не маєш часу чи ресурсів для участі у військових зборах? приходь на толоку або допоможи на будівництві. не можеш далеко їхати? займайся виготовленням окопних свічок — будь-яка дрібниця важлива», — підкреслює Макєєв.
Окрім цього, на базі хабу постійно проводитимуть лекції й започаткували кілька нових ініціатив: психологічну підтримку в межах програми Recover Together, а також освітній проєкт «Гурток 1551», де навчатимуть ефективній взаємодії з комунальними службами міста.
Анонси наступних подій відстежуйте тут.