Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

Лейбл місяця: Mystictrax

«Українська експериментальна лабораторія звуку»: зазираємо за лаштунки лейблу

  • ТЕКСТ: ОЛЕНА ПОБОЧІЙ | ФОТО: Володимир Барановський, Анастасія Весна, Саша Потапова, Настя Платінова
  • 11 January 2024

Атмосфера містичності, нестандартні ідеї просування й ретельно спланований продакшн і промо — це те, що вирізняє лейбл Mystictrax в ніші продюсування української електронної сцени. Цього разу в рубриці «Лейбл місяця» — інтерв’ю з продюсером, промоутером, діджеєм, засновником та лейбл-босом Mystictrax Вовою Барановським, також відомим як Lostlojic.

Mystictrax розпочав свою діяльність у 2019 році, за цей час випустивши 44 релізи за участі українських та закордонних продюсерів.

Перший реліз лейблу вийшов 25 квітня 2019 року як компіляція українських артистів «Lost Signals (Vol.1)». Збірка також вийшла обмеженим тиражем на касеті, започаткувавши традицію випуску релізів на фізичних носіях — касетах, флешках та навіть MP3-плеєрах.

4 березня 2022 року Mystictrax у колаборації зі Standard Deviation випустив благодійну компіляцію «РАЗОМ ЗА УКРАЇНУ / TOGETHER FOR UKRAINE», зібравши 65 треків від українських та закордонних артистів, в тому числі Bjarki, Ben Sims, CEM, D.Dan, Hector Oaks, Laurent Garnier та Schacke.

Жанрова основа лейблу не прив’язана до конкретики та включає різноманітні експериментальні прояви української сцени від ембієнту, даунтемпо та IDM до хаусу, електро та брейкбіту.

Як все почалося?

Започаткування власного лейбла стало відтворенням природного інтересу Вови до містичних історій та явищ. Хоча впродовж розвитку формації концепція та бачення змінювались, перші релізи об’єднала атмосфера загадковості з придуманим містичним бекграундом.

«Для першої збірки "Lost Signals Vol.1" я вигадав історію, що вся музика лейблу,— насправді неземні сигнали з чорної діри, які зловила таємна лабораторія десь в лісах Чорнобилю. Тоді я надихався грою STALKER та коміксами гурту DREXCIYA. Але зіштовхнувся із суворою реальністю, де ти все одно маєш зазначати імена організаторів та артистів всюди, інакше про це просто ніхто не напише. Зараз часи відвертості, і романтика анонімності відходить. Але містика має бути».

З часом ця ідея видозмінилася, залишаючи сталий візуальний стиль кіберпанку та ретрофутуризму й музичний містичний настрій різноманітних композицій від українських артистів. Тепер саме концепція просування українського звучання стала основою лейблу, спонукаючи його засновника шукати та відкривати слухачу нові імена та саунд-бачення серед локальних представників сцени. Артисти, що зараз випускаються на Mystictrax — це активні учасники української культури, які мають чітку громадянську позицію та бажання зберегти національну автентичність у її сучасному прояві.

«Mystictrax — це українська експериментальна лабораторія звуку», — наголошує Вова Барановський. — «Основною задачею лейблу я вважаю виведення нашої електронної музики на якісно новий міжнародний рівень. Саме нашої музики — бажано з національним колоритом, але в контексті світових тенденцій. Нетривіальне техно, круте електро, експериментальна музика, від якої йдуть мурахи шкірою — музична домінація та стиль. Також для мене важливо знаходити нікому не відомих перспективних особистостей та сприяти їх розвитку».

Діяльність лейблу об’єднала велику частину діячів електронної сцени, утворивши ідейне ком’юніті з неформальним спілкуванням та прагненням до реалізації спільних цілей. Основні процеси лейблу Вова зазвичай бере на себе, при цьому втілюючи задуми за допомогою відкритих до співпраці та експериментів різноманітних представників сцени.

«Я завжди хотів, щоб у місцевих музикантів була можливість видаватися на вінілі та спілкуватися вживу зі своїм видавцем, а не чекати формальних листів роками. Коли треба, разом попити пива чи дати в морду особисто своєму лейбл-менеджеру, так би мовити», пояснює Lostlojic.«Люблю надихати і сприяти зросту митців, талановитіших і професійніших, аніж я, самоучка, що вміє всього потроху».

Концепція лейбл-боса

Mystictrax — цілковите відображення творчості, ідей та світогляду його засновника Вови Барановського. Сам Вова почав писати музику ще зі школи, експериментуючи з жанрами та подачею.

«Тоді я ходив в Cinema на вечірки «Лютий Драм’н’бейс» та писав з другом інтелектуальний ґерідж… Десь в сраному VK досі валяються «хіти», де я навіть читаю реггі під джангл або треки, де попросив маму мені заспівати», — розповідає Lostlojic.

В цьому вільному потоці музичних ідей Барановського помітили як артиста й за кордоном. Першим досвідом роботи з лейблами став випуск релізу на Millions of Moments, саблейблі берлінського Styrax, а згодом там же вийшла й перша платівка Вови — «Will Be». При цьому головною ідеєю Lostlojic була власна анонімність як артиста.

«Взагалі я не збирався ніколи виступати чи грати як діджей», — згадує артист. — «Я мріяв бути як Вільям Беван aka Burial — писати музику, аби ніхто не знав, хто я і звідки. Загалом люблю містифікації».

Розвиваючись в електронній музиці з 2007 року, Вова завжди залишав це захоплення лише як хобі, не ставлячи за мету побудувати повноцінну кар’єру. Проте зараз його здобутки в цій сфері створюють помітний вплив на українську саунд-культуру та певною мірою визначають напрям її розвитку останні роки.

«За стільки років було всяке: грав і познайомився з багатьма музикантами, і на закордонних фестивалях, і на наших великих та малих подіях, і за дякую, і в великий мінус, і у великий плюс, і на розігріві у поп-зірок, і як хедлайнер», — говорить Lostlojic. — «Маю великий досвід в тому, як випустити музику і як просрати реліз. Як бути зіркою і навіть схопити зоряну хворобу, і як бути у забутті, коли тебе ніхто не кличе грати. В якийсь момент я так задовбався чекати відповідей від музичних лейблів, що заснував власний».

Хто випускається на лейблі?

Наразі на Mystictrax музику випустили понад 50 артистів, з яких більшість продовжує співпрацювати з лейблом на постійній основі. Хоча сталих резидентів у формації немає, є велика кількість талановитих продюсерів, які асоціюють свою творчість саме з нею. У понятті Барановського кожен з цих артистів має індивідуальні творчі риси, що відрізняють їх від інших.

«Музиканти, що розширюють поняття музики і за епічністю і цікавістю своїх творів заслуговують бути всесвітньо відомими — це Sumbur, Hanna Svirska, Revshark, Smezkh, Sirakusy, Hatroneli, Whaler, ummsbiaus, Andrii Kostiukov. Музиканти, що своєю енергетикою й творчим поривом перевертають індустрію, а ще вражають своєю соціальною продуктивністю — це Raavel, Radiant Futur, Poly Chain, Bodro, Sider, Luschn, Symonenko, Sominaryst, Distortion (UA), Incorrect Waves, Lectromagnetique, Clasps. Всі вони різні та індивідуальні особистості, хтось добрий та чемний, хтось грубий або радикальний, та загалом можу сказати, що це скоріше лейбл вбирає їх цінності, аніж навпаки».

Серед артистів лейблу варто виділити Сашу Закревську, яка відома своїм музичним проєктом Poly Chain. Саме їй належить ідея випуску компіляції у співпраці зі Standard Deviation.

«22 лютого 2022 року я відвідала концерт у Київській філармонії, де виконували твори локальних авторів ХХ-ХХІ ст. Володимира Загорцева, Валентина Сільвєстрова та Олексія Шмурака. Напруга в медіа й експресивність творів збудила мою уяву. В залі філармонії мені було страшно, і повернувшись додому, я написала Вові Lostlojic з Mystictrax, чи не хотів би він зібрати компіляцію для українських волонтерів. Через два дні почалась повномасштабна війна, і ми вирішили обʼєднати сили з іншим українським лейблом Standard Deviation».

Її доволі широкий стилістичний спектр музики включає як танцювальний, так і нетанцювальний матеріал, який однаково вражає переданими темними емоціями та продуманим продакшеном. Poly Chain відома співпрацею з лейблами Die Orakel [DE], Mechatronica [DE], Dom Trojga [PL] та Into the Light Records [GR]. Кейси співпраці з Lostlojic артистка згадує як концептуально особливі.

«З Володимиром мені дуже комфортно в комунікації і в концептуальному плані. Пізніше у 2022 році ми разом придумали маленький благодійний мерч для мого сольного матеріалу «Fairy Disco» — намисто з USB, на якому були твори з альбому»

З іншої сторони, Mystictrax — це середовище підтримки талановитих музичних початківців. Серед таких артистів — Антон Сомін, що минулого року став відкриттям української електронної сцени під ніком Sominaryst. Пройшовши шлях творчого пошуку та надихнувшись метал- і фолк-саундом, театром та кіно, Антон відкрив для себе продюсинг та гібридний діджеїнг, поєднуючи класичний сетап з драм-педами та залучаючи додаткових музикантів. Наразі його особистий матеріал — це брейкс та електро, часом поєднані з ностальгічними та автентичними мотивами та семплами. Його перший реліз на Mystictrax — «Bezsonnia» — вийшов 24 серпня 2023 року.

Читати також: Sominaryst — Bezsonnia

«Мені подобається, що на Mystictrax виходить багато релізів, споріднених із моєю концепцією», — говорить Sominaryst. — «Особливо влучно працює промо-кампанія, адже Вова завжди розсилає прес-релізи у кльові видання. Хоча у мене немає досвіду роботи з іншими лейблами, саме ці критерії я вважаю основними в подібній співпраці».

Те, що відрізняє продукт Mystictrax — створення окремого всесвіту з музичних та візуальних проявів, викарбовування впізнаваного бренду з власною стилістикою та кодовими образами й фішками. Так, традицією бренду стали релізи на фізичних носіях, утворивши унікальні айтеми з бекграундом.

«Я постійно шукаю формати, які ще ніхто не робив, мені як дизайнеру цікаво оформлювати реальні речі», — пояснює Lostlojic. — «Так, в моєму активі — дизайн zip-дискети 90-х років для альбому Monotronique "Suite for computers", яку можна зчитати, лише якшо у вас є спеціальний привід, які перестали випускати з 1994 року. Для компіли Multiverse я робив колекцію брутальних ланцюжків з флешкою з гравіюванням, для альбому Poly Chain "Fairy Disco" я плів намисто з унікальними посланнями при свічках під час блекауту, сам альбом був на флешках у формі ключа. Останній експеримент — збірка "Counteroffensive", яку можна придбати на MP3-плеєрах 2000-х років з LCD дисплеєм, які можна використовувати і як флешку».

Читати також:
Mystictrax випустили кліп на трек з компіляції COUNTEROFFENSIVE

Лейбл в цифрах

«Статистика в нас доволі скромна, з усієї кількості релізів є декілька «хітів», що органічно вийшли в топи, загалом розкруткою на стрімах я почав займатися лише з останнього релізу-збірки»,розповідає Вова Барановський.«Найпопулярніший трек наразі — це мій Bayraktar, який я зробив і випустив в перший місяць повномасштабного вторгнення, загалом на всіх платформах його послухали більше сотні тисяч разів. Нас слухають на Spotify та Youtube в Україні, Німеччині, Польщі та США».

Активність Mystictrax органічно зростає з кожним роком із залученням нових артистів та поступовим розширенням промо-кампаній. Актуальні результати роботи лейблу за 2023 рік виглядають так:

- 45 432 прослуховування, 423 продажі та $2164 заробітку на Bandcamp;

- 185 323 прослуховування на стрімінгових платформах, з них 145 064 — на Spotify, з основною частиною слухачів з України;

- 163 000 прослуховувань на SoundCloud.

Незважаючи на незначний прибуток, зароблені кошти лейбл частіше за все переводить на закриття актуальних волонтерських зборів, у іншому випадку вони стають бюджетом для розвитку подальших промо-кампаній.

Що далі?

Новий підхід до пошуку артистів, нові способи співпраці, нові жанри та ідеї для експериментів — приблизно так виглядає майндсет засновника Mystictrax. У випуску наступних релізів для Барановського важливий розвиток концепції лейблу від початкового створення ідеї, яка перетворюється в альбом з тим чи іншим задумом.

«Я вдосталь награвся з прослуховуванням демо, роблю це і надалі, але загалом перейшов на режим, коли я спершу придумую концепцію релізу, а потім зв’язуюсь із цікавими мені новими музикантами чи друзями, що вже випускалися на лейблі, і ми разом підбираємо треки»,каже Lostlojic. «Іноді мені присилають настільки крутий матеріал, що я просто не можу не випустити це, навіть якщо стиль не мій, я відчуваю, що маю зробити все, аби цю красу почули люди. Загалом хочу почати цей рік ніжно та плавно, маю для цього альбом від таємничого Echodive, потім, мабуть, буде ембієнт від 18uah, Bakunn з чисто київським брейкбітом, Clasps з просто геніальними треками з вокалом, і так далі. Сподіваюсь, вам сподобається».

Один з пойнтів подальшого просування лейблу — затвердження статусу української музики як важливої частини сучасної культури, що відображає наші актуальні цінності та настрої. Особливо в умовах повномасштабної війни, коли всі культурні здобутки створюють певні уявлення про український розвиток та ментальність.

«Я вважаю, що кожен музикант, дизайнер, менеджер, меценат творчого проєкту має велике значення в культурі України», — стверджує Lostlojic. — «З початку повномасштабного вторгнення до мене зверталися різні світові медіа з питанням: "Що там з музикою під час війни?". Коли навіть мені ставлять такі питання, я розумію, що своєю діяльністю також несу відповідальність за культуру країни. Тепер з кожним релізом я думаю, як на це дивитимуться наступні покоління, і чи можу я зробити їх кращими зараз. Мене досі шокує, коли про мене кажуть як про засновника одного з найпродуктивніших електронних музичних лейблів, чи як про діяча культури, але потроху звикаю до цього і намагаюся відповідати статусу».

Першу подію у 2024 році лейбл проведе у HVLV вже 27 січня о 18:00, на ній зіграють Bakunn, Echodive та Lostlojiс.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…