Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

У Києві пройде Lаboratorium Spring: що стоїть за 5 роками розвитку проєкту

«Laboratorium — це про любов, свободу і дружбу. Без цих трьох складників нас би не існувало»

  • Текст: Оля Крижановська | Фото: ph.stepyulia, Daliel Colepares, Колотій Коля
  • 24 May 2024

Лабораторія звуку, експериментів та електронної музики — так засновники проєкту Laboratorium описують свої заходи та сенси, закладені у назву. Фестиваль народився з ідеї створити простір, де музика і люди зустрічаються в унікальному симбіозі.

Уже в ці вихідні, 25-26 травня, в Києві відбудеться їх наступна подія, яка вразить новою локацією, запальним лайнапом та незабутньою атмосферою.

Оля Крижановська спеціально для Mixmag Україна поспілкувалася із засновниками та диджеями Мішею (Spalah) та Катею (Acid Girl), щоб зрозуміти, що робить Laboratorium особливим та чого чекати в рамках фестивалю цих вихідних.

Історія Laboratorium стартувала у 2019 році з вечірки для друзів. Тоді засновники прагнули реалізувати формат, який би відрізнявся від вже наявних на столичній електронній сцені. Перший захід відбувся у клубі Otel’ на Нижньоюрківській – його відвідало 700 людей. І це можна назвати доволі успішним початком як для промоутерів-початківців. Проте наступна вечірка не виявилась такою ж вдалою — Міша й Катя стикнулися з великими боргами. Це стало першою кризовою ситуацією, коли діяльність проєкту могла припинитись.

«Нам потрібно було самостійно це вирішувати, і єдиний варіант, до якого ми дійшли — просто продовжувати робити вечірки»

«Просто робити вечірки» — чи можна так сказати про 9 проведених подій всього за перший рік існування проєкту? З таким питанням зустрілися й організатори, які вирішили запровадити нову стратегію та зарекомендувати себе дещо по-іншому. Так Laboratorium переродився у фестиваль.

За словами диджеїв, впроваджувати зміни довелося ще й з іншої причини. Прискіпливість та упередження з боку ком’юніті через юний вік ускладнювали роботу в організації подій.

Все ж переформатування у фестиваль, з одного боку, було вдалою ідеєю: проєкт розвивався, а впізнаваність росла. З’явилися співпраці з брендами, а на подіях, окрім українських, виступали ще й іноземні артисти. Водночас з другого боку проблеми з грошима залишились.

«Борги ставали дедалі більшими, при тому, що частину з них вдавалося повернути. Але ми все одно копали собі яму».

Визначною подією стала, як не дивно, річниця Laboratorium, яка відбулася в ДК «Куренівка». Проте вона стала й черговим випробуванням.

«Тоді ми стикнулися з тим, що через дорогу у Tetra Pak організовували Rhythm Büro. Ми поширили інформацію про нашу подію орієнтовно за 2 місяці до проведення, коли вони — за 2-3 тижні. Ми знову опинилися перед вибором: або таки робимо наш захід та таким чином складаємо конкуренцію, або ж все завершуємо. І ми обрали перший варіант».

Конкуренцію Laboratorium склав та зібрав на своєму танцполі понад 600 людей, але організатори все ж опинилися в «мінусі». Тоді Міша й Катя ще не знали, що їх очікувало попереду. Пандемія 2020 року загнала в глухий кут усі сфери бізнесу, зокрема й танцювальну сцену.

Після річниці довелося швидко «встати на ноги» та розробити план дій в умовах коронавірусу, коли вдалося організувати лише одну подію.

«З новими силами, досвідом та мотивацією всередині, ми проаналізували наші дії та стратегії, які не дуже спрацювали до цього. Ми поставили перед собою ціль — зробити найбільший фестиваль в Європі, який буде відбуватися саме в Україні. І щоб досягнути нашої цілі, довелося знову вдатися до ризиків».

Саме так, влітку 2021 року, після довгої перерви, київське ком’юніті відтанцювало під зірку французької сцени I Hate Models в рамках Laboratorium. Подія стала початком нового періоду у функціонуванні проєкту і вже за декілька місяців Київ зустрів нових світових зірок на наступному фестивалі. Це стало відправною точкою, яка надихнула засновників на нову ідею.

«Після останньої події ми думали про нашу третю річницю і про те, як розвивати цей проєкт далі. Ми вирішили зробити тур по Україні. У Львові в колаборації із “Землянами” вдалося реалізувати велику подію — це був найбільший рейв у Львові на той час. Потім ми поїхали в Харків та Дніпро».

Після туру, 12 лютого 2022 року, відбулася третя річниця Laboratorium, і цього разу її реалізували у нових масштабах. Фестиваль організували у колаборації з французьким лейблом RAW. Подія об’єднала у танці не лише мешканців столиці, а й туристів з інших міст. Так організатори дійшли до цифри у 1800 відвідувачів.

Нова стратегія Міші та Каті — спрацювала. І як здавалося на той момент, почалася довгоочікувана біла смуга: популярність росла, укладалися нові контракти та планувались наступні заходи. Проте корективи у плани засновників внесло повномасштабне вторгнення 24 лютого. Тоді всі вечірки та заходи встали на паузу, і ніхто не знав, коли ж електронна сцена знову повернеться до життя. Це питання турбувало й «батьків» Laboratorium, але водночас їх заряджало бажання продовжувати творити та наближатися до поставленої раніше мети. У цьому були зацікавлені й люди.

«6 серпня ми вирішили зробити маленьку подію в Collider на 500 людей без попередньої реклами та лише з передпродажем квитків, які одразу розкупили. І це, здається, була найкраща з усіх подій за всю нашу історію. Це був ковток свіжого повітря для всіх».

Читати також: Букінг під час війни: 5 думок учасників сцени

І справді, серпневий Laboratorium став однією з перших танцювальних подій, де з початку великої війни залунали електронні біти. До того ж це активізувало інші формації й промоутерів до відновлення своєї діяльності у сфері.

Уже через декілька місяців Laboratorium виїхав за межі України і вперше був представлений в Берліні. Це стало доволі доленосним періодом, оскільки перебувавши за кордоном, організатори мали можливість залишитися там і не повертатися до Києва. Але тоді ціль — зробити найбільший фестиваль Європи на території України — залишилась би нездійсненною.

Так Міша з Катею наблизились до організації четвертої річниці фестивалю. І тоді велика подія на ВДНГ супроводжувалась складною ситуацією в країні через обстріли та блекаути. Проте, як уже можна було зрозуміти, ризик — невіддільна частина розвитку проєкту. Великі бюджети, проблеми зі світлом та загроза раптового втручання правоохоронців не зупинили засновників.

«Ми провели під час війни подію на 1500 людей у велетенській локації, з великими конструкціями і з генераторами. І все було супер! У той момент про нас вже дізналася уся електронна сцена. Це була наша наймасштабніша подія і загалом наймасштабніша подія з усіх під час війни».

Після наступної вечірки в Берліні, в рамках Laboratorium народився ще один проєкт — Syntez. Його створення стало результатом ностальгії за техно та вечірками Rhythm Büro.

Власне, після літніх заходів організатори зрозуміли, що рухаються у правильному напрямку і до того ж вже не самі. З’являлися нові співпраці та формати, як от спільна благодійна подія з ініціативою «Партія рейверів», осінній Open Air, Laboratorium Halloween та «Дискотека». Водночас остання вечірка 2023 року у форматі Syntez продемонструвала прогрес та розуміння закладеної в проєкт концепції серед людей.

Уже в лютому 2024 року рейвери знову відтанцювали на ВДНГ в рамках 5-річчя Laboratorium, і їх кількість склала 2400 осіб.

Під час великої війни команда поставилась відповідально й до відбору іноземних артистів.

«Важливо, щоб людина, яку ми запрошуємо, підтримувала нас та цікавилася Україною, спілкуванням з нашими людьми, проявляла бажання побачити місця з тими ж “прильотами” тощо. Щоб після подорожі вона змогла розповісти іноземній аудиторії про нашу країну та про те, що тут відбувається».

Зараз Laboratorium — один з головних проєктів на електронній сцені, який в умовах складних подій та викликів не лише не припинив свого існування, а досягнув значного прогресу у своєму розвитку.

«Одне з наших головних досягнень — це те, що у нас вийшло всього досягнути з самого нуля. Ми здобули гарний результат та успіх у цій сфері, хоча шансів пробитися було дуже мало. Тут дійсно потрібно було дуже сильно і постійно ризикувати, і не кожен це витримає. Заради 1-2 днів ми працювали 3 місяці і від цього залежав весь результат проєкту, хоча руки іноді опускалися. Ще одним важливим досягненням вважаємо й те, що в нас виходить розвивати культуру в правильному напрямку. Для нашого віку — ми великі молодці».

Свій успіх Міша та Катя вважають також заслугою людей, які відвідують їхні події та називають атмосферу там — незабутньою.

Laboratorium пройшов різні етапи своєї, так би мовити, еволюції, і ми це можемо побачити, зокрема, через зміни та новинки, які постійно впроваджують організатори.

«Ми спостерігаємо, що кожен наш захід більший і кращий за попередній. І кожен проєкт росте разом з кількістю нових задач. Чим більшими ми стаємо, тим більше додаткових варіантів розваг нам доводиться планувати на локації для великої кількості людей. Еволюція Laboratorium — це про розвиток всупереч перешкодам й викликам».

І попри велику кількість викликів, спричинених зокрема війною, засновники продовжують ставити перед собою нові цілі з відданістю своїй ідеології. Зі слів Міші та Каті, на своїх вечірках вони стараються пропагувати аудиторії любов до себе, до тих, хто поруч, та до світу. Це вони транслюють через виступи, команду, яка завжди готова допомогти та безпосередньо через саму атмосферу на заході.

«Laboratorium — це про любов, свободу і дружбу. Без цих трьох складників нас би не існувало.

Ми також дуже сильно підтримуємо свободу української техно-сцени. Для нас важливо, щоб люди на наших заходах відчували себе вільно та безпечно. Для нас кожен з нашої аудиторії — друг. Ми любимо, поважаємо і піклуємось про усіх, хто з нами».

Цього тижня, 25 та 26 травня, Київ побачить та почує черговий Laboratorium, який буде відрізнятися від попередніх подій в рамках проєкту.

Два дні будуть різними: за локаціями, атмосферою та лайнапом. До прикладу, в суботу відкриються двері нової локації розміром у 2000 кв.м, в якій вперше відбудеться вечірка. Окрім хардового звучання організатори готують масштабні конструкції зі світлом та простір з роботами митців.

Другий день пройде на території Keller, де переважатимуть ейсід-хаус, хаус і техно. Музика звучатиме на декількох сценах простору, в якому розмістять також маркет та зону з тату.

«Наша концепція наступна: в перший день буде справжній традиційний рейв. А другий відчуватиметься, ніби приходиш додому на “афтер”, де на основній вуличній зоні пануватиме веселий літній вайб».

У планах в засновників — вечірки як в Україні, так і за кордоном. Хоча, за їхніми словами, планувати більш як на 2 місяці вперед — дуже складно. Водночас жодні труднощі та виклики не встають на шляху до досягнення їхньої цілі, і можливо, ми все ж побачимо Laboratorium як найбільший фестиваль Європи в Україні.

«Якщо на вечірку прийде 100 000 людей, то 99 998 будуть наші друзі, а ті двоє, що залишились — це ми — Міша Спалах та Катя Кама».

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…