Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

Букінг під час війни: 5 думок учасників сцени

На що йдуть артисти та промоутери для організації подій під час повномасштабного вторгнення

  • Текст: Уляна Калуш | Фото: Ілля Колотій, Олексій Сахненко, Тимур Безлудний, Єнс Мертенс aka Denkraam, Джуліен Телль, Бренда Янсоне, Олексій Білик, Андрій Шептуля
  • 11 April 2024

Встановлювати міжкультурні містки все важче, проте ті, які є, стають глибші та надійніші. Кожному промоутеру доводиться зіткнутися з важливим вибором: запросити чи ні закордонного артиста. Ризик є невід'ємною частиною роботи, але, як завжди, супроводжується як плюсами, так і мінусами.

Серед переваг першою та найвагомішою є привернення уваги. Очевидно, що закордонні артисти здатні привернути більше уваги, як наслідок — більше продажів квитків та донатів. Не менш важливою перевагою також є розширення аудиторії далеко за межами країни. Не можна не згадати те, що така практика є можливістю обміну досвідом, оскільки співпраця може відкрити двері до колаборацій з міжнародними агенціями та іншими учасниками музичної сцени.

Але, як завжди, існують і тіньові сторони. Перш за все, це високі витрати. Запрошення закордонного артиста часто є фінансово вимогливою операцією, включаючи витрати на гонорар, подорожі, проживання та інші розходи. Крім того, організація може легко зруйнуватися через поточні політичні події, а також логістику чи навіть візові проблеми та накладки розкладу. Ще один фактор — невиправдані очікування від артиста.

Організація виступу закордонного артиста в Україні — це завдання із зірочкою. Уляна Калуш поговорила з промоутерами Мішою Спалах і Катею Кама (Laboratorium), Олексієм Смушко (KURENI), а також артистами Mohajer, SWART, Bjarki та Setaoc Mass про складнощі організації та віддачу публіки.

Міша Спалах і Катя Кама (засновники Laboratorium)

Повномасштабне вторгнення стало великою несподіванкою. Родичі біля Ірпеня та Бучі опинились під окупацією. Це було дуже важко.

Вже на початку літа ми розуміли, що війна може затягнутись надовго, тож почали думати, чим ми можемо бути корисні. Тоді, 6 серпня 2022 року ми зробили першу подію з обмеженою кількістю квитків, на якій зібрали 25 000 грн. для батальйону «Госпітальєри». Після цього почали планувати інші заходи у Києві та Берліні.

Нас завжди надихали люди, тому навіть у такий важкий час ми хотіли дарувати їм позитивні емоції, хотіли бачити їх посмішки.

Ми раді, що можемо робити улюблену справу, при цьому даруючи людям щирі почуття та допомагаючи рідній країні.

Забукати закордонного артиста нелегко, музиканти, яких ми запрошували, перед підписанням договору відмовлялися від гігу через обстріли або прильоти. В деяких ситуаціях це ставалось навіть коли ми вже затвердили й анонсували артистів в лайнапі. Дуже важко знайти діджеїв, які готові їхати до України, але ще важче знайти букінг-агенції, які готові відпускати своїх артистів до нас. Тому першою подією, на яку у нас вийшло привезти двох іноземців, була вечірка з 10 по 11 червня 2023 року. Це були Melania з Франції та MSKD з Берліну. Загалом з 24 лютого 2022 нам вдалося привезти таких артистів: Melaniа, MSKD, Kittin, Alex Friday, Roji, NFK, SWART.

Історій, повʼязаних з букінгом, багато, усі схожі, розповімо декілька, але без імен. Наприклад, один із артистів відмовився їхати за 3 дні до події, обґрунтовуючи це тим, що не може впоратись зі страхом. В майбутньому артист все ж таки приїхав. Також був випадок, коли досить відомий артист хотів приїхати в Україну, але на етапі підписання контракту дізнався, що в нас не працює авіасполучення. Він відмовився їхати 25 годин потягом, сказавши, що обовʼязково приїде, коли запустять літаки, бо йому не так страшна війна, як довга дорога. На 5-річчя Laboratroium ми чекали досить відомого артиста, але нажаль, через обстріли, які відбулися 2 січня, він відмовився, і ми розуміємо його позицію.

Дуже велику роль відіграє масштаб наших подій та записи, які ми публікуємо на YouTube. Побачивши їх, артисти хочуть приїхати і стати частиною цього, підтримати Україну. Часто погоджуються ті, хто вже має зв'язок з Україною через друзів та історії про наше комʼюніті та наших людей. На їх думку, ми дуже сильна нація. Це вияв супротиву, свободи, акт підтримки та бажання побувати там, де багато хто боїться, при цьому зробити круте шоу, поспілкуватись з людьми та завести нові знайомства.

Попередньо ми проводимо інструктажі про безпеку: як себе поводити в тих чи інших ситуаціях, орендуємо готелі виключно з бомбосховищами, а також забезпечуємо повний супровід артистів з моменту прибуття до моменту відбуття.

Якісна комунікація, оперативне вирішення питань та попереднє обговорення усіх деталей впливає на рішення артистів. Основні фактори успішного букінгу — це взаємоповага, зацікавленість у проєкті, розуміння політики співпраці та виконання обов’язків. Це процес, який залежить не тільки від промоутера, а й від артиста.

Один із найбільш проблемних моментів — відсутність авіаліній. Більшість відомих іноземних артистів мають виступи у п’ятницю, суботу та неділю. Їхнім агентам не вигідно, щоб артист пропускав два можливих виступи через час, витрачений на дорогу до нас, тому вони можуть запросити гонорар втричі більший за звичайний.

Олексій Смушков (артдиректор KURENI)

З перших днів повномасштабного вторгнення я залишався в рідному місті — Києві. Спочатку допомагав всім навколо — вивозив жінок і дітей на вокзал, розвозив необхідне по оболонським блокпостам територіальної оборони, а приблизно в середини березня 2022 вступив до батальйону «МРІЯ», з яким їздив по Київській і Чернігівській областях до кінця квітня, потім долучився до підрозділу ППО, де по сьогоднішній день разом з побратимами стріляю по шахедах.

Ми почали робити благодійні музичні зустрічі в KURENI з середини літа 2022, вже через два місяці після деокупації Київської області. Це були перші електронні заходи в Україні після початку вторгнення, в планах було зробити один івент, адже не знали, як люди відреагують на музику. З тих пір, побачивши попит і фідбек аудиторії, ми не зупиняляся.

На даний момент головна перепона для букінгу — це логістика. Навіть якщо артист не боїться до нас їхати, він має виділити для цього виступу всі вихідні, а це 2-3 гарантовані перфоманси в інших країнах.

З початку повномасштабного вторгнення KURENI відвідали понад 20 іноземних артистів, серед яких всесвітньо відомі продюсери й проєкти: dOP, DJ Hell, Tiefschwarz, Thomas Schumacher, Fedele, Stereo MС’s, Wareika, Gardens of God, Biesmans, Animal Picnic, Dadadisco, WAHM, Tamada, Monkey Brothers та інші.

Читати також: Інтерв'ю: DJ HELL

Головним фактором є те, що артисти і їх менеджери знають мене особисто по 5-10 років і вже приїжджали до мене раніше на різноманітні локації. Вони вірять моїм словам і почуваються в Києві, як вдома. Також, коли нас вже відвідали помітні іноземні імена, після повернення додому вони почали ділитися враженнями з іншими артистами і менеджерами, розповідати, що тут безпечно, а рівень заходів навіть вище, ніж в деяких країнах без активних бойових дій. Після таких зізнань з перших вуст букінги стають набагато легші.

Деякі великі артисти не готові їхати в Україну, тому що тут зараз не діє їх страховка, а ще є випадки, коли вони не сильно слідкують за подіями в світі і дивуються, що наразі немає перельотів в Україну. Також на цей час дуже відчувається вплив російського ІПСО, адже музиканти прямо кажуть: «США вас покинуло, допомоги вже немає, ситуація дуже напружена і небезпечна».

Так, дуже багато артистів приїжджають безкоштовно, а інша частина йде на поступки і компроміси. Локальні артисти спочатку виступали безкоштовно, а зараз більшість просить 50% від колишніх гонорарів, і їх прекрасно можна зрозуміти. Для багатьох це був і є основний спосіб жити і допомагати рідним.

Коли в Києві немає повітряних тривог і обстрілів, всі кажуть одну фразу: «There is no feeling of war in the capital». (В столиці не відчувається війни — прим. ред.)

Мої особисті відчуття від цього змішані. З одного боку, ми дуже багато зробили на початку війни для цього, а наші герої і героїні на фронті зараз роблять все, щоб в мирних містах люди спали і працювали спокійно. Проте, навіть якщо відчуття війни трошки притупляється — не потрібно забувати про неї. Кожного дня треба робити хоч щось, щоб наближати перемогу, як би банально це не звучало.

Головний спойлер майбутніх подій — довгоочікуваний початок нового теплого сезону, який ми відкриємо 4 травня разом з італійським діджеєм та продюсером — Stephan Barnem. Іноземні гості будуть приїжджати с сетами в KURENI кожні вихідні до кінця вересня, місто почує багато цікавих імен, які ще не приїжджали під час війни, а такий мастодонт сцени як Thomas Schumacher залюбки повернеться і відіграє вже вдруге під час повномасштабного вторгнення.

Mohajer

У червні 2023 році до мене прийшов запит від 7Fridays зіграти в Club 151 у Львові. Ще з першого приїзду до Києва я відразу закохалася в місто і дуже хотіла побачити більше куточків України, тому була дуже рада цьому букінгу.

На той час на кордоні з Польщою в Україну були великі затори, ми застрягли, і черга не рухалася кілька годин. Щоб встигнути на подію, у нас не було іншого виходу, як ризикнути і пішки пройти прикордонний контроль. Ми не знали, чи є там черга та чи встигнемо на подію, але на щастя, піший кордон був пустий, і нам вдалося доїхати до Львова. Промоутер Лариса із 7Fridays була зі мною від початку подорожі до Польщі та допомогала протягом всього шляху, за що я їй дуже вдячна.

У мене не було жодних очікувань, я не знала, як люди реагують на музику, як це, проводити вечірки, коли в країні діє комендантська година.

Виступ був особливим та емоційним. Я відчула глибокий звʼязок з натовпом, це було по-особливому. Я дуже вдячна за цей досвід, а також за запрошення та гостинність. Я встановила багато дружніх контактів, а також встигла зіграти в прямому етері для Trace у Львові, що стало дуже приємним завершенням поїздки.

Я спілкуюся з Ларисою із 7Fridays, і вони все ще наполегливо працюють, щоб зберегти сцену у Львові. Вона також поділилася планами перейти на денний формат подій, а також провести 2-денний фестиваль недалеко від Львова.

Що б я порадила артистам, які їдуть до України? Приготуватись до довгої дороги. Я чула, що зараз кордони менш навантажені, проте дорога все одно складна.

SWART

З Laba мене познайомив Cheka, коли мене запросили створити трек для благодійної компіляції «Two Colors Vol. 2» від Laboratorium. Після цього промоутери спробували забронювати мене для події в жовтні 2023 року, проте через інші гіги я не зміг приїхати й дату прийшлося перенести на лютий.

Це стало моїм першим запрошенням зіграти в Україні. Київ завжди був місцем, яке я дуже хотів відвідати, тому це допомогло в процесі прийняття рішення. Я слідкую за новинами протягом останніх 2 років і знаю, що столиця одне із найбезпечніших місць, тому я не бачив причин не приїхати. Моєю головною метою було вивчити місто, познайомитися з його мешканцями та подарувати людям ніч, де вони можуть забути про поточну ситуацію, розслабитися і насолодитися.

Порівнюючи з іншими подіями в Європі, Laba склала неймовірне враження в кращому значенні цього слова. Відчувалося, що кожен, хто був там, мав на те власну причину, інтенсивність емоцій і енергія людей були відчутними. Я виступав з дуже емоційним сетом, це був неймовірний досвід. Багато людей були вдячні, що я зробив зусилля приїхати до Києва, а я вдячний публіці за таку реакцію.

Коли я був там, багато розмовляв з людьми, і зрозумів, що Україна не стоїть на місці.

Мені потрібно буде повернутися туди на довший час, щоб належно дослідити нічне життя та події. Звісно, через різні складнощі, як, наприклад, комендантська година, українцям доводиться пристосовуватися та працювати із денним форматом. Цікаво, що це не заважає організаторам проводити дійсно незабутні заходи! Я чув, що фестивальна сцена також дуже багата, і сподіваюся, що вона скоро відновиться. Я радий, що ще є такі події, як Laba, і такі клуби, як K41, що дають людям можливість відволіктися від повсякденності.

Моя порада всім охочим приїхати — просто зробіть це! Завжди існують певні ризики, тому важливо дослідити поточні події, але враження, які ви отримаєте, і любов, яку ви відчуєте, переважають це все. Увесь той час, коли я був в Україні, я себе почував дійсно безпечно. Київ наразі є ледь не найбезпечнішим містом в Україні. Якщо у вас є можливість поїхати, я би однозначно скористався нею.

Bjarki

У 2019 році вперше я приїхав до Києва на відкриття К41. Вже через рік повернувся для участі у проєкті «Sound of Chernobyl», який організував медіа-митець Валерій Коршунов. Ця ініціатива передбачала сучасну реінтерпретацію відомої катастрофи через призму різних музикантів. Саме під час пандемії мені нарешті випала нагода відвідати сам Чорнобиль, поглибившись у історію та емоції, пов'язані з цим історичним місцем. Надихнувшись досвідом, я поїхав до студії в Києві, щоб перетворити враження на музику. Повертаючись до клубу К41 кілька разів, я бачив позитивний вплив, який він мав на людей, сприяючи почуттю свободи самовираження. Мої подорожі дозволили мені налагодити нові дружні стосунки та розвинути глибоку прихильність до України, зв'язок, який залишається міцним й до сьогодні.

Приїхати до України під час повномасштабного вторгнення було легким вибором.

Я не міг жити своїм життям і потребував допомогти. Єдине місце, де я хотів бути в цей час, — це разом з моїми українськими друзями. Я дуже ретельно обдумував це рішення, всі «за» та «проти», ситуація була дуже важкою, а майбутнє таким невизначеним.

У березні, коли конфлікт загострився, я допомагав організувати колону з 14 автомобілів для біженців з Перемишля, ми зосереджувалися на допомозі жінкам та дітям. Незважаючи на труднощі, моєю головною мотивацією було внести свій вклад і підтримати тих, хто постраждав від конфлікту.

У травні 2022 року я повернувся до України як діджей, вперше після початку повномасштабного вторгнення. Мене запросили грати на вечірці VESELKA, яка відбулася в клубі Collider, ця подія стала важливою миттю солідарності та культурного обміну. Це продемонструвало стійкість спільноти і рішучість святкувати життя, незважаючи на складні обставини.

Мій час у Києві став вирішальним етапом для становлення як музиканта. Спосіб, яким українці сприймають життя, справді унікальний, він представляє те, за що, на мою думку, цю країну має підтримувати Європа. Особливо у ці важкі часи. Це життєвий досвід, який я дуже ціную і візьму з собою.

Розвиток клубу K41 став захоплюючим процесом, оскільки він створює безпечний простір і велику платформу для проведення мистецьких та музичних заходів, які допомагають формувати майбутнє Києва. Я все ще вважаю, що він стане одним з найбільш живих міст для мистецтва і музики в Європі. Очевидно, що вплив війни кинув певну тінь, але він також дарує нові можливості. Стійкість людей, які пережили значні випробування, тільки поглиблює їх зв'язки та налаштованість вистояти до перемоги.

Україна — домівка для найдивовижніших людей, найкращої їжі та живої клубної сцени. На мою думку, Київ виділяється як найкрасивіше місто в Європі. Відвідати Україну — фантастична ідея. Практично всі мої візити відбувалися під час важких часів, пандемії, війни, і це завжди було неймовірно. Немає сумніву, що українці є одними з найсильніших людей у світі.

На диво, мій перший досвід відвідання України після початку повномасштабного вторгнення виявився надзвичайно легким. Незважаючи на початкові турботи, місто добре підготоване, і поруч завжди є бомбосховища. Хоча можна чути шум і відчувати вібрації, досвід виявляється досить безпечним, можливо, одним із найбільш безпечних місць в Європі. Залежно від того, як ви на це дивитесь.

Загалом, Україна — надзвичайний напрямок з хоробрим народом; якщо у вас є можливість відвідати її — неодмінно зробіть це.

SETAOC MASS

З 2020 по 2022 я був в Києві близько 10 разів, це місто дійсно стало моїм домом. У липні 2023 року я вперше повернувся до Києва після повномасштабного вторгнення. Iglez та я довго обговорювали цю можливість з друзями з К41, завдяки їх допомозі нам було легко наважитися на такий крок. Як результат, ці вихідні стали одними із найяскравіших в моєму житті.

Звичайно, все абсолютно непередбачуване, країна перебуває у війні, все може статися. Все залежить від людини і відносин, які вона має з Україною. Багато людей, які ніколи не відвідували країну, не розуміють краси і кажуть: «Для чого ти туди взагалі поїхав?», коли для мене було важливо повернутися якомога швидше.

З літа 2023 я грав 3-4 рази на К41, атмосфера там неперевершена, люди дійсно хочуть відпочити і з радістю провести час. Кожен з повагою ставиться до комендантської години, оскільки розуміє рівень відповідальності. Всі розуміють, що військові борються на передовій, щоб захистити свободу України (і свободу світу). Кожен повинен це розуміти.

Незважаючи на обставини, артисти в Україні демонструють свій талант і стійкість.

Сцена залишається живою, тут живе багато талановитих артистів. Я сподіваюся побачити, як вони отримають міжнародне визнання, яке заслуговують.

В кінцевому підсумку, рішення про відвідування України є особистим. Якщо ви відчуваєте потяг до досліджень, вам варто це зробити. Однак, якщо ви вирішите не їхати, ви все ще можете виявити підтримку через донати та медійну підтримку.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…