Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

Артистка місяця: 8KAYS

Перше велике інтерв'ю після тривалої паузи

  • Текст: Mr.Sunny
  • 31 October 2024

Попри насичений гастрольний графік, який включає виступи на таких відомих фестивалях, як EDC, Tomorrowland, Awakenings та Timewarp, 8Kays не прагне хизуватися своїми досягненнями. Ба більше, українську саундпродюсерку рідко можна побачити в інформаційному просторі у форматі інтерв’ю. Тож ми скористалися нагодою перервати її тривале мовчання в медіа та без зайвих формальностей поглянути на індустрію її очима.

Mixmag: Привіт! Як твій день?

8Kays: Тільки розпочався :) Останнім часом я дуже активно працюю в студії, продуктивніше почуваюся вночі, тому зараз у мене доволі хаотичний графік сну.

Mixmag: Перші згадки про твій псевдонім 8Kays датуються 2014 роком. Тобто 10 років творчого шляху з цим ім’ям і заслужене міжнародне визнання! Що для тебе означає така дата? Чи плануєш її якось відзначити?

8Kays: Десять років? Я думала, що максимум сім. Це для мене шок! Чесно кажучи, у постійному потоці перельотів, студійних сесій, дзвінків і всього, з чого складається мій професійний шлях, іноді не встигаєш повністю осягнути і проаналізувати все, що відбувається. Тож коли ти сказав про 10 років, я знову для себе усвідомила, що вдячна собі за те, що не відійшла від обраного шляху тоді, у 2014-му. Я розумію, що цей шлях веде туди, куди я завжди мріяла.

Відзначати? Можливо, але без вечірок сьогодні :) Скоріш за все, буду святкувати у студії.

Mixmag: Чи продовжуєш ти підтримувати життя свого трансового проєкту IRA?

8Kays: Ні, але було приємно відіграти минулого року на A State of Trance. Це було, так би мовити, «повернення до витоків». Я дуже люблю команду лейбла Armada — у нас склалися теплі й дружні стосунки. Вони дуже мене підтримали, коли я грала свій перший від початку повномасштабного вторгнення виступ в Амстердамі. Зараз ми обговорюємо кілька проєктів із Armada на наступний рік, зокрема мій ремікс на трек дуже впливової постаті у транс-музиці. Цьому треку багато років (але не стільки, як мені :) ) Думаю, нове покоління навіть не пам’ятає його, але для мене він особливий, адже це були часи, коли я формувала свої музичні смаки і дивилася на життя під іншим кутом.

Mixmag: У новій книзі «Історія українського рейву» Ігоря Панасова є згадка про тебе. Але я впевнений, що варто почути більше подробиць твого становлення як діджея. Розкажи, як ти починала.

8Kays: О, це якраз мої «улюблені» питання, які мені постійно задають в інтерв’ю!

Mixmag: Ну, вибач, але це справді цікаво!

8Kays: Мабуть, я діджей «третьої хвилі» після українських «піонерів рейву». Свої перші кроки робила в місці, яке працювало 24/7, — у Shooters. Перед тим як потрапити туди, мені дали класичну пораду: «Хочеш стати діджеєм — стань резидентом». Я вирушила в клуб і познайомилася з DJ Jeff, який показав мені Pioneer «соточки». Але навіть не пояснив, що таке «квадрат». Тож на той момент я грала не в «квадрат», а просто намагалася зловити кік. Якось, коли я спокійно тренувалася, раптом, раніше запланованого, почали заходити випускники. Я була в паніці, а вони танцювали! Jeff у цей час розмовляв із барменом, і, обернувшись, жестами показав мені: «Все ОК!». Звісно, я одразу пустила кілька «паровозів», але боролася з апаратурою до кінця :) Згодом я стала резидентом. Зараз згадую це і думаю: «О май гад!» Ти приходиш у клуб о дев’ятій вечора, а йдеш додому о шостій ранку! І так майже щодня! У ті часи за одну ніч можна було почути і комерційну, і клубну музику, але без відвертої «попси». Найбільш поп-хітовий трек, від якого всіх резидентів уже нудило, — це був The World Is Mine David Guetta. Переважно ми грали house і легке electro. І, звісно, не обійшлося без легендарних історій з замовленням «четвертого трека Коня».

Mixmag: А як зараз у тебе з графіком? Чи вдається компенсувати відсутність сну?

8Kays: Ти знаєш, буду відверта: я розумію, що не встигаю все, що хотіла б. У мене може вирувати купа ідей, але я розумію, що без достатньої кількості сну їх не вдасться реалізувати. Я дуже залежна від сну, тому сплю за будь-яких обставин і в будь-якому місці. Через це у мого тур-менеджера є окремий альбом із моїми фотографіями, де я сплю в різних позах та місцях (доступ до них має лише обмежена кількість людей :))

Зараз не завжди вдається досягти балансу між роботою і життям. Іноді можу три дні поспіль працювати в студії, як «божевільний професор», але я обожнюю цей стан, бо люблю повністю занурюватися в роботу з музикою, не відволікаючись на сторонні фактори.

Mixmag: Чи є у тебе хобі або інтереси поза музикою?

8Kays: Вінішко! (сміється) Чесно кажучи, я зрозуміла, що я — людина без хобі, бо вся моя увага зосереджена на музиці. Але якщо вже торкнутися теми алкоголю… «Я — Ірина, і я…» Ні, не алкоголік! (сміється) Але дійсно люблю хороше вино. У Києві я відкрила для себе світ натурального вина, мені дуже подобалося відвідувати різноманітні дегустації, дізнаватися більше про винну культуру, його виробництво та історію. Мені цікаво знати, що я п’ю.

Якщо це можна вважати за хобі, то мені подобається пізнавати країни та міста, де зупиняюся. Так можна по-іншому поглянути на культуру, історію та людей, які там живуть.

Mixmag: Останні великі інтерв’ю з тобою публікувалися ще в часи ковідних обмежень. Для музичної тусовки, яка постійно вигадує інфоприводи, щоб нагадати про себе, це нетипова поведінка. Що є причиною твого мовчання?

8Kays: Я нечасто даю інтерв’ю, але пригадую, що останнє було для Forbes перед релізом треку Waves на Bedrock Records. Я не люблю давати інтерв’ю, тому що це здебільшого набір стандартних питань. Тому я бачу сенс робити 1-2 інтерв’ю на рік, щоб підсумувати результати своєї роботи або привернути увагу до чогось важливого в моєму проєкті. Але зараз мені дуже приємно спілкуватися з тобою, тому що ти — мій давній друг і знаєш мене більше, ніж існує 8Kays.

Mixmag: Щиро дякую! Поділися основними змінами в твоєму житті і творчості за період, про який ти ще не розповідала публічно.

8Kays: Кожен тобі скаже, що наше життя розділилося на «до» і «після». Повномасштабне вторгнення стало шоком і жахом для всіх. У той момент я зосередилася на найважливішому: збереженні родини і допомозі людям. Було важливо не впадати у відчай, не дати ментальній безодні поглинути себе. Сидячи без дії, ми не допоможемо ні собі, ні іншим. Я вдячна долі і Всесвіту, що змогла зберегти те, що люблю. На жаль, зараз слово «дім» для мене — це абстрактне поняття. Колись Олеся Аркуша (Miss Monique) сказала фразу, яка дуже зрезонувала зі мною: «Є відчуття, що перебуваєш у нескінченному турі». Думаю, багато хто сумує за місцем, де живуть близькі.

Зараз я проживаю в Берліні, де продовжую працювати над музикою і підтримувати зв’язок з рідними, попри постійні переїзди.

Mixmag: Я знаю колег, які швидко розірвали всі зв’язки і вважають, що для артиста дім — це вся планета, і не має значення, де ти народився і виріс.

8Kays: Я можу говорити лише за себе: я люблю свій дім і близьких поруч.

Mixmag: У вересні у тебе вийшла спільна робота з Delhia de FranceHuman Nature. Перед цим ти зробила татуювання з цими словами. Що для тебе означає Human Nature?

8Kays: Перш за все, це Delhia. Вона не просто вокалістка — вона сонграйтер, творча і надзвичайно цікава людина. Я давно мріяла попрацювати з нею, але раніше це ніяк не складалося. Все вирішив випадок: я йшла до своєї студії, розташованої у великому студійному хабі Riverside Studios у Берліні, і побачила Delhia de France з моїми знайомими. Ми привіталися, і все закрутилося само собою.

Мене глибоко вразив текст пісні та послання, яке вона вклала в цей трек. Сказати більше про те, як я люблю цю композицію, просто неможливо — я навіть зробила татуювання на її честь. Це було цілком імпульсивне рішення на мій день народження. Поки я їхала до майстра тату, думала, що саме набити, і вирішила, що це буде Human Nature. Це нагадування про нестабільну людську природу, про страхи, які ми намагаємося приховати, про усвідомлення і прийняття своїх сильних та слабких сторін. Але, знаєш, я б не хотіла, щоб люди сприймали цей трек через призму моєї особистості — він має викликати у кожного свої асоціації.

Концепція Human Nature дуже резонує зі мною і надихає на створення чогось, що досліджуватиме глибинні аспекти людської сутності. Я бачу це як простір для вираження всіх внутрішніх відтінків — страхів, прагнень, суперечностей — які ми часто приховуємо. Хочеться створити щось, що дозволить зануритися в ці переживання і знайти в них своє відображення.

Mixmag: Як проходить твоя підготовка до виступів на сцені Afterlife? Чи адаптуєш свій музичний сет під епічне візуальне шоу?

8Kays: На цих шоу я відповідаю тільки за музику. Про візуальний ряд навіть не думаю, бо майже не бачу його під час виступу :) Аудіовізуальні шоу Afterlife — це результат великої роботи команди, яку я дуже ціную, і наша співпраця для мене важлива. Моя головна мета — показати своє бачення музики й доповнити загальну атмосферу, створену командою, щоб звук і візуальні ефекти працювали разом, посилюючи імерсивний ефект для глядачів. Хоча я зосереджена тільки на музиці, важливо, щоб вона гармонійно поєднувалася з візуальними ефектами, створюючи цілісне сприйняття шоу. Те, що я бачу з бекстейджу, не передає масштабу та енергії, які відчувають люди на танцполі. Наприклад, коли у вересні цього року я виступала на сцені Afterlife в Стамбулі, переді мною розгортався неймовірний природний «візуал» — казковий захід сонця. У той же момент на екрані теж з’явився захід, і це створило неймовірний подвійний WOW-ефект!

Mixmag: Який лайв-сетап ти вважаєш найкращим для себе?

8Kays: Зараз я не приділяю багато уваги лайву, оскільки останні два роки гастролювала лише як діджей, маючи при собі звичайну флешку. До того ж, у Берліні обікрали мою машину. Поки у мене не було стабільної студії та квартири, я перевозила обладнання з одного місця на інше. Одного разу залишила машину на вулиці, поїхала на гастролі, повернулася — ані керма, ані синтезаторів. Поліція тільки розвела руками, бо, як виявилося, на вулицях Берліна немає камер! Але це вже інша тема для обговорення :)

Під час туру та виступів на різних майданчиках я здобула досвід, який підштовхнув мене до ідеї створення нового роутингу. Я зрозуміла, що більшість існуючих контролерів не повністю відповідають моєму баченню лайву. Тому я взялася за розробку власного кастомного контролера і співпрацюю з однією компанією для його створення. А далі подивимося, які синтезатори залучатиму до цього процесу і як це виглядатиме.

Зараз у мене вже є місце, де я можу повернутися до роботи з «залізом». Однак два роки постійних мандрів призвели до того, що я майже не працювала із синтезаторами.

Mixmag: У тебе вже є досвід виступів на найбільших фестивалях, таких як EDC, Tomorrowland, Awakenings і Timewarp. На яку фестивальну сцену ти хотіла б повернутися і чому?

8Kays: Кожен фестиваль — це окремий всесвіт. На Tomorrowland відчуваєш себе як клабер у Діснейленді. Це один із найкраще організованих івентів, і ти отримуєш задоволення від того, що є його частиною як відвідувач і як діджей. Awakenings — це також дуже круто, але з іншою атмосферою. Цей фестиваль більше про занурення в музику, ніж про розваги. Timewarp також можна зарахувати до цього списку.

Але Tomorrowland — це явище, яке суттєво відрізняється від усіх інших. Це ще й чудове місце, де можна зустріти друзів і колег. Цього року було особливо приємно бачити в лайнапі багато українських артистів.

Mixmag: Я бачив твої спільні фото з Alev Tav на Ібіці. Минулого місяця ми опублікували інтерв’ю з нею, де вона відверто розповіла про сексизм в індустрії. Які виклики ти зустрічала як жінка в електронній музичній сфері і як їх долала?

8Kays: О, Аліна і скандал — це завжди поруч! Дуже люблю її! Знаєш, навіть якщо дівчина-продюсер робить якісну музику і круто грає, все одно знайдеться хтось, хто кине камінь критики, мовляв, щось вона робить не так. Я часто стикалася з іншим видом сексизму — упередженим ставленням до мене як до саундпродюсера. Історично так склалося, що в цій індустрії домінують чоловіки. Мені довелося докласти багато зусиль, щоб заслужити повагу до своєї музики та артистичного бачення від колег. Через це я боялася проводити майстер-класи з саундпродюсування, бо знала, що можуть з’явитися хейтерські коментарі щодо того, як я роблю те, що мені подобається. Можливо, деякі прийоми написання музики можна було б виконати ефективніше. Але якщо результат мене задовольняє, чому б не поділитися своїм баченням?

Я переглянула інші майстер-класи і зрозуміла: хтось працює більш технічно, хтось менше, але кожен по-своєму реалізує свою музичну ідею та досягає результату. Це був для мене особистий психологічний виклик. І зараз, після кількох проведених майстер-класів, здається, я подолала свій страх.

Хочу також зазначити, що вважаю надзвичайно важливим робити акцент на таланті та професійних здібностях людей, а не на їхній статі.

Mixmag: В Україні головним мейнстрімним жанром залишається мелодік-техно, і, схоже, він не збирається здавати свої позиції. Однак багато світових представників цього жанру в приватних розмовах говорять, що цей напрямок вичерпав свій потенціал і стоїть на порозі занепаду. Чи розділяєш ти ці прогнози?

8Kays: 50 на 50. У тому вигляді, в якому мелодік існує зараз, він не залишиться. Але цей напрямок нікуди не зникне. Вперше за довгий час Melodic Techno і Melodic House помітно розділилися. Більшість інфлюенсерів, які мають певний вплив на індустрію, перейшли на комерційні рейки та наблизилися до EDM. Це нормально; так відбувалося з багатьма іншими жанрами. Тому я вважаю, що в майбутньому з’являться артисти, які просуватимуть більш грувовий мелодік-хаус для широкої аудиторії, а меланхолійне мелодік-техно повернеться у даркові клуби, що теж дуже круто.

Mixmag: А тобі не здається, що мелодік — це, по суті, сповільнений транс?

8Kays: Це питання переслідує мене вже два роки. Але — ні! Елементи дуже схожі, проте різниця є. Називай це як хочеш, якщо тобі так легше. Я проти навішування ярликів і стереотипізації музики.

Mixmag: Які тренди в електронній музиці здаються тобі найбільш перспективними зараз? Чи продюсуєш подібну музику? Чи збираєшся на кепку пов’язати косинку і грати афро?))

8Kays: Ти розумієш, якщо я пов’яжу косинку на кепку, то точно буду “баба не чує 9 чи 10”! :) Мені це не пасує! (сміється) Я з повагою ставлюся до цього стилю і навіть потанцюю під таку музику на фестивалі. Але як саундпродюсер поки не планую рухатися в цьому напрямку. Натомість більше дивлюся в бік сповільненої електроніки або музики з елементами deep house. Для мене в цих напрямках є більше простору для експериментів.

Mixmag: Чи варто очікувати від тебе свіжий контент цієї осені?

8Kays: Я зрозуміла, що останні півроку створювала дуже мелодійне вокальне техно, яке, можливо, зараз не настільки в тренді. Але я люблю сумну, меланхолійну музику, і тому наступні треки будуть саме такими. Першого листопада вийде (або вже вийшов) новий EP з двох треків. Перший трек, Viking, — це колаборація з дуже талановитим музикантом Kyle Pearce. А другий трек — інструментальний Magma. Усе це вийде на американському лейблі Interstellar Recordings (Insomniac).

Також очікую восени ремікс на мій трек Waves від легендарного John Digweed. А що вийде наступного року… Мабуть, не варто забігати так далеко вперед :)

Mixmag: До війни ми з тобою обговорювали, що вітчизняному артисту в Україні складно отримати визнання. Чи змінилося твоє ставлення до цього питання за останні два роки?

8Kays: У такі часи, зважаючи на всі виклики для музикантів і артистів в Україні, підтримка українських електронних виконавців стає ще важливішою. Це дуже приємно, що зараз люди більше підтримують своїх. Хочу просто додати: підтримка українських артистів дає поштовх для розвитку молодих талантів та електронної сцени загалом.

Mixmag: Чи згодна ти з думкою, що місія діджея — бути культурним послом своєї країни?

8Kays: Я думаю, що це не зовсім вдалий ярлик, який ми хочемо прикріпити до чогось значно більшого. Ми всі є носіями культури — це частина нас. На мою думку, електронна музика, створена українськими музикантами, є одним із вагомих культурних експортів нашої країни. Але здається, що багато хто цього не усвідомлює. Українську електронну музику слухають далеко за межами України. Я впевнена, що якщо порівняти цифри на різних музичних платформах, то можна побачити, що українська електронна музика успішно конкурує з іншими жанрами, включно з поп-музикою. У нас дуже багато талановитих музикантів, і їх стає все більше з кожним роком.

Проте я не думаю, що це явище потрібно обмежувати поняттям «культурного посла». Адже ми всі є частиною цього культурного явища, і воно існує само по собі, незалежно від того, як ми його будемо називати.

Mixmag: А як ти бачиш майбутній розвиток електронної музичної сцени в Україні?

8Kays: Це непросто передбачити, адже Україна постійно перебуває у вирі змін. Це завжди великий комплекс подій, який впливає на всіх, включно з представниками арт-спільноти. Українська культура, втілена в електронну музику, вже вийшла далеко за межі країни й продовжуватиме розвиватися в таких умовах. Це треба прийняти і не ділити українців за категоріями, кількістю підписників, числом гастролей або місцем проживання. Важливо підтримувати цей розвиток і стежити за новими імпульсами, які стимулюватимуть подальший прогрес української музичної культури. Я б іще поговорила на цю тему, але мушу бігти — на мене чекає психолог!

Mixmag: Тоді останнє питання — психолог допомагає?

8Kays: Трохи, так. Допомагає зосередитися на найважливішому.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…