Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ПОДІЇ

SVET з симфонічним оркестром: як це буде?

За лаштунками підготовки до очікуваного шоу в Blockbuster Mall

  • Текст: Редакція
  • 21 January 2025

На сучасній танцювальній сцені діє одне просте правило: якщо хочеш лишатись серед числа найкращих, маєш постійно дивувати. Захоплюючі візуальні шоу, 3D-інсталяції та інноваційні світлові рішення вже встигли стати невід’ємною частиною EDM-гри. Тож кожен шукає спосіб, як ще підвищити ставки? Хтось обирає екзотичні локації для вечірок, інші перетворюють рейв на таємничий хвилюючий квест. Артисти дивують образами, промоутери — ледь не знімають кіно в ході промо-кампаній. Тим часом, глядач стає все більш вибагливим в своєму неспинному бажанні отримати новий досвід.

Черговим важливим етапом в еволюції денс-індустрії має стати зухвалий кросовер симфонічної/академічної музики та електроніки. Історія знає багато прикладів, коли шляхи цих жанрів перетинались. Варто згадати експерименти техно-новаторів Джеффа Міллза та Карла Крейга, епічні шоу Жана-Мішеля Жарра, ексцентричний авангард Мет’ю Герберта, Бйорк в 90-х або більш сучасні приклади — Floating Points, Apparat та Worakls.

Електронна та академічна музика дійсно завжди мали багато спільного. Але тільки зараз, із розвитком сучасних технологій, стало можливим поєднувати виступ діджея, електронний лайв-перформанс, симфонічний оркестр та медіа-арт в єдине вражаюче дійство, що має синергію на всіх рівнях — від технічного до емоційного.

Надихаючись шоу «Ibiza Classics», в якому Піт Тонг переосмислив класику хауса із залученням оркестру та численних вокалістів (-ок), впливова київська промо-група SVET вирішила подарувати схожий експіріенс українському глядачеві. Вперше вони зробили шоу із оркестром влітку 2024 року в Osocor. Вдруге планують зробити вже цієї суботи в Blockbuster Mall, де тогоріч із успіхом пройшла вечірка SVET за участі Korolova. Mixmag Україна вдалось зазирнути за лаштунки майбутнього шоу та дізнатись, як відбувається підготовка до однієї з найбільш очікуваних подій цієї зими.

Проєкт SVET створили четверо однодумців — Beat Inside, KEY M, R.A.N. та Cherry. На момент заснування спільної формації кожен з хлопців вже мав успішну музичну та DJ-кар’єру, а також великий досвід в промоутерській сфері. Наче команда «Месників», вони об’єднались заради спільної надмети: вивести українську денс-індустрію на новий рівень якості, тримаючи руку на пульсі світових тенденцій. Звідти і назва SVET: S — Серія, V — Вечірок, E — Електронних, T — Трендів.

Влітку 2020 SVET почали проводити свої перші вечірки, від початку обравши оригінальний формат — денс-круїзи на легендарному теплоході Rosa Victoria (ред. — чи не найбільший з тих, що доступні для оренди в Україні). Далі була вечірка із Miss Monique в Одесі, зимова колаборація з Atlas Weekend в Буковелі, Oliver Huntemann в PM Hall, засновники Cercle та по сумісництву DJ-дует Phil & Derek в одеському Caleton. А ще мега-рейв із Amelie Lens на Арт-Платформі, ARTBAT + WhoMadeWho на даху КВЦ «Парковий» та шоукейс лейблу CODEX від Spartaque. До речі, SVET від початку мали підтримку Radio Intense — ще один відомий проєкт Spartaque, створений спільно з Greenjack, яким той наразі керує вже самостійно.

Читати також: Spartaque запустив новий проєкт: і це не техно!

Із початком повномасштабної війни SVET не збавили обертів. Вже навесні вони поринули у вир благодійних подій, збираючи кошти на підтримку ЗСУ завдяки вечіркам не тільки в Україні, а й у Варшаві, Празі, Вроцлаві та чорногорському місті Тіват. Найбільш успішним благодійним івентом для SVET став виступ ARTBAT у Вільнюсі на День Незалежності України в 2022 році. «Ми збираємо для військових та волонтерів, співпрацюємо з ГУР та активно донатимо самі», — каже KEY M.

До сьогодні — за неповні п’ять років — SVET встигли провести понад 80 (!) подій, сформувати потужне міжнародне ком’юніті та запустити однойменний лейбл, на якому виходять релізи резидентів та друзів.

Схоже на те, що KEY M, R.A.N., Cherry та Beat Inside постійно шукають нові челенджі. Після численних вечірок в незвичних локаціях — від теплоходів до руфтопів чи ТРЦ, в 2024 році вони захопились ідеєю створити електроне шоу із оркестром. Цікаво, що такий самий намір мав хедлайнер багатьох вечірок SVET — співак та електронний продюсер ODYSSAY.

«Ідея шоу з оркестром та електронним виступом виникла у всіх трьох команд — SVET, ODYSSAY та Osocor», — згадує R.A.N. «Перше шоу відбулося восени 2023 року на закритті літнього сезону в Osocor на озері. Усі мали цю ідею „на столі“, і кожна команда зробила свій внесок, включно з артдиректорами та нашою технічною командою. Незважаючи на деякі непередбачувані ситуації, шоу пройшло чудово та отримало шалені відгуки».

Як виявилось, такий кросовер викликає інтерес не тільки шанувальників електронної музики. EDM із оркестром зацікавив набагато ширшу аудиторію. «Формат шоу з оркестром приваблює дуже різноманітну публіку», — зазначає Cherry. «Це не лише прихильники електронної музики, які звикли до рейвів та клубних вечірок, але й люди, що зазвичай віддають перевагу класичним концертам, театрам або навіть культурним подіям. Такі шоу створюють можливість для знайомства з електронною музикою у зовсім іншому світлі. Вишукане оркестрове аранжування додає композиціям нової глибини, що привертає увагу навіть тих, хто раніше уникав електронної сцени. Також цей формат цікавий усім, хто прагне нового досвіду. Гармонійне поєднання двох музичних світів стає містком між різними аудиторіями, руйнуючи стереотипи. Для когось це перший крок у світ електроніки, а для інших — відкриття оркестрового звучання, яке резонує з улюбленими треками».

Для Cherry прикладом вдалого поєднання денс-музики та симфонічного оркестру є шоу Піта Тонга, що із успіхом пройшло в лондонській O2 Arena, а також проект Symphony of Unity (ред. — проходить в рамках фестивалю Tomorrowland). В той же час ODYSSAY зізнається, що в пошуках натхнення часто переглядає оркестрові шоу Bonobo.

На майбутній події 25 січня в Blockbuster Mall ODYSSAY виконає наживо власні відомі треки, в той час як співзасновники SVET — Beat Inside, Cherry та R.A.N. гратимуть так званий B3B-сет. Кожен із них ретельно готується до виступу, бо грати із оркестром — це не тільки хвилюючий творчий досвід, а ще й технічно складний формат, що потребує тривалої підготовки.

«Підготовка до шоу з оркестром — це глибокий і багатогранний процес, який об'єднує два різних музичних світи: класичну нотну грамоту та сучасний студійний продакшн», — зазначають Beat Inside, Cherry, R.A.N.

«Спершу ми визначаємо, які елементи треку найкраще підійдуть для виконання оркестром. Наприклад, це можуть бути педи, стрінги, або навіть ліди, якщо вони доповнюють загальну композицію. Далі команда аранжувальників прописує партитури для кожної секції оркестру — струнних, духових, ударних — враховуючи характер і динаміку оригінального треку», — пояснює Beat Inside.

Після цього починається інтеграція оркестрового звучання зі студійними елементами. Важливо, щоб ці елементи ідеально поєднувалися з живим виконанням.

«Синхронізація — найскладніший етап. Тут ключову роль відіграють метроном і MIDI-сигнали. Оркестру надається клік-трек (click track), який допомагає утримувати точний темп, синхронізуючи їх виконання з електронними треками. Диригент водночас орієнтується і на партитури, і на клік-трек, щоб зберігати синхронність між оркестром і електронними елементами», — каже Cherry.

Потім проводяться репетиції. Спочатку окремо: оркестр відпрацьовує свої партії, а ми вдосконалюємо студійний продакшн. Після цього проводяться спільні сесії, на яких хлопці тестують баланс між живими інструментами й електронними звуками, коригуючи динаміку, таймінг і навіть акустику залу.

На фінальному етапі все зводиться в єдине ціле: перевіряється чистота звучання, налаштовуються мікрофони для оркестру, синхронізується візуальний супровід. Головне завдання — створити гармонійне і водночас вражаюче шоу, де два світи музики звучатимуть як єдиний організм.

В свою чергу ODYSSAY наголошує, що для нього головне в цій справі — це система персонального моніторингу. Йому як вокалісту важливо добре чути себе. Для майбутнього шоу він наново придумує деякі інструменти і партії в свої треках: «Самому цікаво, як все вийде!».

Для ODYSSAY це буде вже другий досвід виступу із оркестром, але цього разу він хвилюється навіть більше, ніж перед дебютом. Минулого разу артистові треба було, перш за все, знайти баланс живих інструментів і вже насиченого, скомпресованого електронного аранжування. Для цього навіть знадобились окремі репетиції. Тоді як цього разу ODYSSAY планує здивувати навіть тих відданих шанувальників, які не пропускають жодного його виступу.

«Майбутній виступ з оркестром — це справді важлива подія, але це не перший раз, коли ми маємо честь працювати в такому форматі. Кожен захід особливий по-своєму: нові треки, унікальна підготовка, нові емоції. Кожна взаємодія з оркестром приносить неймовірний досвід і відкриває нові грані творчості. Перед кожним виступом хвилювання завжди присутнє, адже хочеться подарувати публіці максимум вражень і занурити їх у магію музики», — додає Beat Inside.

Як і першого разу, цієї суботи разом із артистами SVET на сцену вийде колектив GosOrchestra. Вони здобули популярність завдяки своєму унікальному стилю, що поєднує класичну музику, сучасні жанри та експериментальні елементи, а також завдяки кавер-версіям світових хітів.

У своєму основному складі оркестр налічує 10 струнно-смичкових інструментів, соло-саксофон, а також 4 інструменти ритм-секції, проте GosOrchestra нерідко задіює розширений склад духової групи, а для виконання окремих програм — хор, адже колектив часто експериментує з різними стилями, що робить кожен їх виступ непередбачуваним та оригінальним.

«Якщо казати емоційно, то виступ із оркестром — це дуже сильний психологічний момент. Коли ти розумієш, що з тобою виступає така велика кількість людей. І ви, як єдиний організм, робите спільну велику справу, яка обʼєднує тисячі людей біля вас. Що може бути краще?», — резюмує ODYSSAY.

Квитки ще доступні в продажу за посиланням.

Завантажити наступну статтю
Завантаження…
Завантаження…