Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

Spartaque запустив новий проект: і це не техно!

Відверта розмова з зірковим продюсером на початку нового етапу кар’єри

  • Текст: Саша Варениця
  • 10 October 2024

Протягом багатьох років ім’я Spartaque було синонімом «мінімал-техно». А в нульових саунд, який просував зірковий український продюсер, деякі клабери жартома називали на його честь — «спартакіада». Звісно, з роками цей саунд змінювався. У 2010-х Віталій поступово рухався в бік peak time techno. До речі, минулого року він зайняв 7-й рядок у рейтингу кращих треків 2023 за версією Mixmag Україна з «лав-парадівським» бенгером Exhausted. Іншими словами, Spartaque вміє робити різну музику — швидше-повільніше, жорсткіше-м’якіше, але це завжди було тільки техно.

Від того ще цікавішою стала нещодавня новина про запуск нового музичного проєкту Spartaque під назвою As Ide. Натяк буквальний — «трохи в сторону». Але куди саме? Наразі видано тільки два треки, і це… мелодійний афро-хаус/діп-хаус із романтичним вокалом. Whaaat?! Відчувши повний розрив шаблону, ми одразу запросили Віталія на зум-міт, аби дізнатися більше подробиць про таке неочікуване рішення. На щастя, він завжди є щирим та відкритим співрозмовником.

Mixmag: Привіт! Що відбувається?

Spartaque/As Ide: Ахах! Мені люди пишуть: «Віталік, якщо тебе викрали, будь ласка, дай знак!» (сміється). Але насправді для мене зараз відбувається дещо епохальне, бо я завжди був техно-артистом, а з переїздом до Європи (у 2014 році) я ще й «ужорсточився». Але зараз я запускаю новий проєкт з абсолютно іншою, легшою музикою, і маю дуже дивні відчуття. Ми днями говорили з дружиною, і я їй кажу: «Я наче зробив камінг-аут».

Mixmag: Ага, ти доволі прямо все розписав у своєму Instagram.

Spartaque/As Ide: Так, і мені стало набагато легше. Я наче зняв з себе якийсь тягар і відчув, що тепер можу бути до кінця самим собою. Бо я все життя хотів робити більш комерційну, легшу музику — з вокалом, з текстами. Люди почали писати мені дуже класні коментарі, і тоді я подумав: «Блін, чому я цього соромився і так довго приховував це бажання?» Я думаю, що хлопці, які роблять камінг-аут, мають дуже схожі відчуття.

Mixmag: Можливо, ти маєш потребу розкрити більш чуттєву сторону своєї особистості в новому проєкті? Це теж ок.

Spartaque/As Ide: Напевно, але я також хочу залишити якийсь більший слід у музичній індустрії. Бо в мене, взагалі-то, дуже музична сім’я по батьковій лінії. І хоч я не спілкувався з ними з 5 років, але генетика десь там, мабуть, крутить мою душу. А техно не дозволяло мені розкрити всі свої бажання в плані музики.

Mixmag: А ким був твій батько?

Spartaque/As Ide: Треба почати з прабабусі. Вона — полячка, її привезли в Україну, і вона стала ректором музичного училища в Тернополі. Бабуся ж була професором у Харківській консерваторії, а батько був диригентом. В нього є фотки, де він диригує великим оркестром у Берліні. Це ще Радянський Союз. В них із моєю мамою був колектив при консерваторії в Харкові. Тож я зростав, як кажуть, закулісною дитиною. Пам’ятаю, що вдома постійно збирався цей їхній музичний колектив, хтось акомпанував на фортепіано, а я стояв і щось там співав, якісь відомі пісні. Тобто в них була така богемна тусовка, тільки з академічного світу. Але потім мама з батьком розійшлися, бо творча душа має свої переваги, але є ще й певні мінуси. Коли Бог дає тобі багато творчості, він забирає деякі інші якості. З творчими людьми доволі складно жити. Мені дістався від мами більш практичний підхід до життя, але музика — це від батька. Тому ми з моєю дружиною вже 17 років разом і якось знаходимо цей баланс.

Mixmag: Тим паче, що твоя нова музика, скоріш за все, нарешті подобається дружині?

Spartaque/As Ide: Ахах, це дійсно так! Вона зараз просить мене поставити чи скинути якісь нові треки, ще невидані демки, і так далі. Їй дуже подобається!

Mixmag: До речі, так — ти писав, що плануєш видавати нові релізи кожні 3-4 тижні. Тобто демок вже, мабуть, зібралося багато. Що це буде за музика?

Spartaque/As Ide: Я зараз взагалі не хочу стримувати себе. Мені самому цікаво за цим спостерігати й дивитися, що буде далі? Я граю вже 20 років… Я спостерігав, як прийшов мінімал — пішов мінімал; було електро — пішло електро. Останнім часом у Європі було популярне peak time techno, зараз воно вже взагалі нікому не потрібне. Його відтіснило hard techno, яке одразу ж перетворилося на якусь попсу. Тобто постійно йде якийсь зсув. А паралельно в більш комерційній музиці свої зміни: домінуючим було мелодік-техно, прогресів, зараз усе — афро-хаус!

Mixmag: Минулого року ми говорили про це в інтерв’ю з деякими музикантами — тоді ще на рівні прогнозів. Зараз можемо вже констатувати: глобальний тренд на мелодік/прогресів вичерпав себе?

Spartaque/As Ide: Ну, я от грав у Лімасолі, і ми говорили з хлопцями з команди Afterlife, Tale of Us… Вони щиро зізнаються: «Ми прекрасно розуміємо, що ця музика вже все». Тому… я бачив цей фільм, я знаю, чим він закінчується. Всі ці жанри, які заходять у якийсь колосальний, домінуючий тренд… стрибати туди, коли вони вже на піку, немає жодного сенсу. Бо там уже є свої герої, свої зірки. Мені здається, простіше бути між жанрами, мати можливість писати щось у жанрі прогресів, щось у жанрі афро-хаус і відчувати, куди дме вітер. Є багато класних продюсерів, які вміло лавірують між жанрами. Той же Diplo. Тому моя мета — робити, в першу чергу, дійсно якісну музику, яку люди захочуть зберегти у своїх плейлистах в Apple Music чи в Spotify.

Mixmag: А ще краще — зробити плейлист тільки з твоїх треків!

Spartaque/As Ide: Можна і так, так. Я поставив собі планку — видати 100 релізів. От просто постійно робити музику й видавати. Зараз це виходить, бо я можу перемикатися: пишу один трек для Spartaque, другий — для As Ide. З’являється якийсь спортивний інтерес, плюс я ще зрозумів таку річ… Ти знаєш історію про сині горщики?

Mixmag: Ні, розкажи.

Spartaque/As Ide: Це кейс з книги. Було дослідження. Дві групи студентів, рандомна вибірка. Одних попросили зробити один ідеальний горщик за 10 годин. Інших попросили за ті ж 10 годин зробити 50 горщиків такої ж форми, але як вийде. Цей експеримент повторювали кілька разів. Як ти думаєш, у кого був найкласніший горщик?

Mixmag: Здогадуюсь, що в тих, хто робив 50 штук, просто через кількість спроб.

Spartaque/As Ide: Так! Але їм вдалося зробити ідеальний горщик уже десь із 15-ї спроби. Тобто вони не тільки зробили кращий продукт, а ще й робили його в більшій кількості. Однак, я не кажу, що треба “кліпати” музику. Безумовно, творчість — це трохи інше. Але іноді постійна практика дає кращий результат, ніж перфекціонізм. Навіть якщо кінцева мета однакова.

Mixmag: Make sense! Тобто музики буде багато. А що далі? Ми згадали Diplo, і це ж не просто про мультижанр. У таких артистів інший виробничий цикл: кліпи, зіркові колаборації, набагато ширше промо.

Spartaque/As Ide: Так-так, тому зараз мені ще треба «набрати трохи жирку» з цим проєктом. Системно видавати нові треки, використовувати мої вже наявні ресурси для просування. А далі 100% будуть потрібні колаборації — запрошені вокалісти тощо. Але знову-таки, коли в тебе проєкт з 2000 слухачів, тобі поки буде дуже складно вийти на вокалістів високого рівня. Бо це завжди ще й бізнес. Якщо ти когось про щось просиш, то маєш розуміти: в чому твій офер, у чому тут deal? Ти платиш гроші за цих крутих вокалістів або ти сам є цінністю для того, щоб із тобою робили колаборацію. Зараз я намагаюся зрозуміти: у чому буде моя цінність або як я можу її забезпечити?

У будь-якому разі потрібно набрати певну критичну масу для того, щоб спілкуватися з іншими артистами. Коли в тебе 100к підписників чи слухачів, ти намагаєшся знайти когось із 200к. І це буде супер! Але ти не можеш одразу перестрибнути до тих, хто має 2 млн. Або ти купуєш цей feat і таким чином просто прискорюєшся — фактично купуєш інфлюєнсера.

Мабуть, моя ідея полягає ще й у тому, щоб не мати якихось глобальних грандіозних планів, бо тоді й оступитися не так проблематично. Я зрозумів, що хочу робити As Ide перш за все заради задоволення. На щастя, проєкт Spartaque досі прекрасно функціонує, і тому в мене є можливість дати собі трохи творчої свободи.

Mixmag: Чи плануєш ти грати наживо вже як As Ide? Діджей-сети чи лайв?

Spartaque/As Ide: Так, ми вже навіть домовилися з BEONIX Festival презентувати проєкт наступного року на main stage. Це буде зручно: Spartaque там гратиме в ангарі на техно-сцені, а As Ide — на головній.

Mixmag: Вау! Це як дві дати всередині однієї дати!

Spartaque/As Ide: Чому б ні? (сміється). Дуже зручно: немає дати в Spartaque, заповнив геп виступом As Ide чи навпаки.

Mixmag: Але ж людям треба буде якось відрізняти ці два проєкти на сцені. Чи може ти вже придумав маску або якийсь новий окремий образ?

Spartaque/As Ide: Я придбав яскраві окуляри і кепку в магазині Balenciaga в Барселоні. У них є з чого вибрати! А в іншому — жодної конспірації. Я ж навіть зараз показую нові пісні через спільні пости. Деякі мої давні фанати, звісно, нову музику не зрозуміли й не сприйняли, але чому я маю себе обмежувати? Мене надихає історія Девіда Гетта. Він же почав писати свої перші хітові треки в 36 років. Мені зараз 37, тож я думаю, ще не все втрачено (сміється).

Mixmag: Я не випадково питаю про виступи, бо зараз відбувається глибоке переформатування денс-індустрії. Ми готуємо окремий матеріал про те, чому один за одним закриваються легендарні клуби. Вартість оренди й нерухомості зростає, податки ростуть, людей ходить менше. Клуби стагнують, фестивалі зростають. Ці обставини якось вплинули на твій новий творчий вектор?

Spartaque/As Ide: Можливо… навіть на підсвідомому рівні. Я не можу сказати, що наважився на новий проєкт через те, що в мене стало менше гастролей чи щось таке. Хоча так, я не хочу йти в трендове хардтехно, бо мені це банально не подобається — ані музика, ані тусовка, ані сам цей ритм. Я думаю… (бере паузу), що це ніби як пожежники, які залітають у палаючий будинок і хтось кричить: «забираємось звідси!». А за пару хвилин БУУМ! І там відбувається вибух. Та коли його питають, як він це зрозумів, пожежник не може точно відповісти. Десь подув протяг, десь опустився дим, ще щось — і так він зрозумів, що треба терміново йти звідти.

Ти спитав з позиції бізнесмена, мені також властивий такий прагматичний аналіз. Я постійно спілкуюся з хлопцями саме з концертної індустрії, з букінгу — ми обговорюємо тренди, показники, досліджуємо ринки. І може десь підсвідомо це вплинуло й на мої творчі рішення. А може це я просто вигадую собі такі красиві офіційні пояснення, але насправді дупою відчуваю, що тут уже все і треба бігти кудись в іншу сторону. Може це я сам собі такі виправдання вигадую. Не знаю! Але, бач, кажу тобі щиро, як є (сміється).

Mixmag: Дуже щиро! До речі, щодо бізнесу. У тебе постійно відбувається багато цікавого. Ти завжди щось пробуєш, відкриваєш-закриваєш, запускаєш, тестуєш. Як зараз виглядає екосистема твого бізнесу?

Spartaque/As Ide: Після того, як ми рік тому розійшлися з Женькою (Spartaque та Євген Greenjack раніше разом займалися проєктом Radio Intense), я почав оптимізувати екосистему. Зараз ми бачимо, що дійсно є певна стагнація на ринку. Це пов’язано з тим, що, по-перше, Spotify дуже сильно закрутив гайки й почав глушити накручені плейлисти. Ми не гралися з накрутками (я великий противник цієї теми), але отримували гроші з цього як роялті. Зараз спостерігається різкий спад. Відчутно, що Spotify серйозно взявся за цю проблему. По-друге, є спад і на Beatport. Там просіло все дуже сильно. За тим просідають лейбли. Ми останнім часом відкривали декілька проєктів, і я вже бачив, що запустити лейбл з нуля стало набагато важче, або майже неможливо. Зараз у кожного артиста є власний лейбл. Артисти вже знають, що лейбл завжди придумає, як накрутити йому витрати в кошторисі, аби він ніколи в житті не побачив своїх роялті. Вони думають: «Нащо мені це взагалі потрібно?» І кожен фокусується на собі.

Тому зараз не дуже сприятливий період для інвестицій, запусків, розвитку. Бізнес є, він існує, лейбли працюють, але я зараз не проявляю додаткової ініціативи, щоб якось натиснути, ризикнути. Я нічого не закриваю, але нічого й не відкриваю. Єдине — ми вирішили зайнятися семплами. Хочемо зайти на цей ринок, попрацювати зі Slice. До них складно потрапити, але цей процес триває вже півроку, і я сподіваюся (ні, я впевнений!), що в наступному інтерв’ю я вже зможу розповісти, як багато ми на цьому заробили (сміється).

Головне, що має лишатися — це зондування. Ти бачиш, як щось працює, це викликає в тебе ентузіазм. Пробуєш — виходить. Залишаєш. Не виходить — пробуєш знову. І так по колу.

Текст було виправлено з точки зору пунктуації, а також виправлено декілька граматичних помилок, зберігаючи загальний сенс інтерв’ю.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…