Прем'єра: Sofia Kourtesis «Madres»
Дебютний альбом продюсерки із Перу на лейблі Ninja Tune
Діджейка та продюсерка із Перу Софія Куртезіс вдало доповнює ряд самобутніх артистів, що збудували кар’єру на культурному діалозі із країнами гірського рельєфу Анд та Німеччиною. Ще в середині 90х перший місток між запальними латинськими ритмами та механічним моторік-бітом проклав ексцентричний геній Уве Шмідт, запустивши пародійний (?) проєкт Senor Coconut, де музиканти з Чилі грали наживо канонічний крафтверковський Autobahn.
Не відомо, чи вплинули витівки Шмідта на молодих електронних артистів із Чилі, але роками пізніше зірками в Берліні стали одразу декілька тамтешніх самородків: Рікардо Віллалобос, Luciano із цілою плеядою артистів лейбла Cadenza, неповторний Матіас Агвайо, що пише клубні треки суто з вокальних семплів; DJ Bitman та трохи пізніше – Ніколас Джаар.
Перу, що межує із Чилі на півдні довгий час пасли задніх. Бо коли в 60-х роках XX сторіччя решта Латинської Америки стрімко індустріалізувалась, в Лімі тримала владу націоналістична хунта, що закрила країну від будь-якого зовнішнього культурного впливу. Тоді Перу покинуло ціле покоління митців, тож розвиток музичної сцени почався значно пізніше.
Втім, зараз митці з Перу швидко наздоганяють Чилі й тепер тут є власна електронна сцена, що поступово інтегрується до берлінської «рози вітрів». Dengue Dengue Dengue, Maribel Tafur, Animal Chuki, Novalima стали першими ластівками цієї експансії, а слідом за ними прийшла й перша велика зірка – Софія Куртезіс.
Цікаво, що сама Софія, на яку зараз покладені великі сподівання, взагалі не мріяла про музичну кар’єру. Від початку вона захоплювалась кіно та хотіла стати режисеркою. Але в її випадку спрацювало правило: талановита людина — талановита у всьому. Тож зараз діджейка, продюсерка та співачка будує цілий мультивсесвіт, в якому є місце як музиці, так і відео. Наприклад, на шоу Софії позаду на екрані йдуть її власні відео замальовки.
Виходу її дебютного альбому «Madres» передувала низка окремих синглів та ЕР, що посприяли швидкому злету в Європі. У 2019 році Куртезіс потрапила до гарної компанії шведського лейбла Studio Barnhus, яким керують Аксель Боман та Корнел Ковач — знатні майстри вишуканої танцювальної електроніки. Далі були спільні тури з Caribou та Bicep, мікс для RA Session, обкладинка Mixmag, аванси від Pitchfork та багато іншого. Тож Ninja Tune підписували альбом Софії вже у статусі next big ones європейської сцени. І не прогадали…
«Madres» з перших же звуків виправдовує очікування. Це легкий, мрійливий, мелодійний електро-поп з присмаком психоделії, що одночасно нагадує ейфорійний ембіент-хаус Orbital та якісний латино-поп BostoPesopeo. На синглі Vajkoczy добре чути: час, проведений разом із Caribou не минув дарма. Слід сказати, що цю пісню присвячено лікарю, який врятував мати Софії від раку. Ця дивовижна подія стала лейтмотивом всього альбому. Це надає запису більшої зрілості та глибини.
Фокус-трек How Music Makes You Feel Better — безумовний вплив Bicep: дабстеповий ритм та ніжні вокалізи, як у Джессі Ланза. Funkhaus — псевдо-рейв з передзвонами в дусі Pantha Du Prince. Moving Houses — чистий психодел для прихильників Animal Collective. А вже відома слухачам Estracion Esperanza — ніби Four Tet бавиться з семплером, куди завантажено хіти Manu Chao на грибній вечірці у лісі. Cecilia — мелодійний чи то балеарік, чи органік-хаус із привітом Maribou State. Заключна El Carmen (краща на альбомі!) — наче бек-ту-бек Move D та Mexican Institute of Sound.
Софія Куртезіс вдало поєднала все найцікавіше в європейській електронній музиці останніх 10-15 років, додавши до альбому ще й перуанського колориту. Прекрасний запис для фону чи препаті-вечірки та потужний каркас для її майбутнього лайв-шоу. Найближчі два роки перуанська зірка гарантовано проведе в турах.