Інтерв'ю: Schiller
Ексклюзивна розмова з легендою європейського трансу
Німецький електронний продюсер Schiller (справжнє ім’я — Крістофер фон Дейлен) широкому загалу відомий насамперед як автор двох вічнозелених хітів епохи 2000-х — «Dream of You» та «I Feel You». Обидві ці пісні поєднують мрійливе чілл-трансове звучання з чуттєвим та водночас нордично відстороненим вокалом Петера Хеппнера — екс-вокаліста синт-поп дуету Wolfsheim. Обидві донині тримаються в гарячій радіо-ротації по всьому світу, через що за Крістофером закріпилося реноме one hit… ок, two hits wonder артиста. Але при ближчому розгляді це виявляється зовсім не так.
Schiller — витончений музикант і справжній національний герой, судячи з платинового статусу відразу трьох його альбомів в рідній Німеччині. Одна з головних візитівок його творчості — це унікальний смак на вокалістів і вокалісток. У різний час із Крістофером співпрацювали Кім Сандерс із проєкту Culture Beat, зірка класичного кросовера Сара Брайтман, Тар’я Турунен із симфо-метал гурту Nightwish і навіть фронтмен нью-вейверів Ultravox — Мідж Юр. А ще він вправний саунд-міксолог, який впродовж усієї кар'єри послідовно досліджує терени трансу, тріп-хопу, даунтемпо, нью ейджу та того, що німці й музичні критики старої школи йменують терміном kosmische musik.
До всього іншого, Schiller ще й доволі відкрита, свідома людина. Йому не байдужа доля України і він неодноразово висловлював підтримку нашій державі на власних виступах. Найближчий з них відбувся 16 червня в Києві, на сцені Blockbuster Mall. Саша Mr Sunny на прохання Mixmag Україна зустрівся з Крістофером і поговорив про його благодійні проєкти, новий формат DJ-сету, реакцію на ремікс від 8Kays і навіть любов до котів.
Mixmag Україна: Вітаю, Крістофер! По-перше, дякую тобі за підтримку України та сміливість! Не всі ризикують відвідувати країну, що перебуває під інтенсивними ракетними обстрілами. Чи відчував ти страх перед тим, як вирушити в Україну? Як ти зараз себе відчуваєш, коли об’їхав вже більше 600 кілометрів Україною?
Schiller: Дуже дякую за запрошення до України. Це велика честь для мене!
Я вже багато разів був у вас і мав задоволення виступати на багатьох фантастичних концертах в Україні та Києві. Тож, я почуваюся дуже добре, бо не сильно хвилююся. Звісно, я намагаюсь бути обережним, але подорож до України мене зараз не лякає. Коли ми були у Львові, лунало кілька тривог, але все пройшло добре. Ми проїхали весь шлях від Львова до Києва. Погода була неймовірною, і знаєте, мені подобається бути в автівці і спостерігати все навкруги!
Українці дуже дружелюбні, і всі, з ким ми працювали, дуже професійні. Це справжнє задоволення. Тому ще раз, велике дякую за можливість приїхати сюди, грати мою музику і відчувати чудову енергію сміливих українських людей.
Mixmag Україна: Яка твоя місія в Україні?
Schiller: Для мене велике задоволення підтримувати Україну. Я всього лише артист і музикант. Тому, якщо я можу хоч трохи допомогти, я дуже щасливий це робити! Навіть якщо це означає просто подарувати дві години втечі від сумної реальності, дві години іншого світу, іншої енергії в ці темні часи — це велика честь для мене і для всієї моєї команди.
Я зібрав великий набір рідкісних платівок, книг, CD та Blu-ray дисків, які ми хочемо продати на аукціоні й відправити всі зібрані кошти на благодійність. Це найменше, що я можу зробити, щоб якось допомогти з тим, що зараз відбувається в Україні. Також можливо, що я повернуся в найближчому майбутньому з іншими артистами, і ми спробуємо організувати ще більшу подію.
Mixmag Україна: На своєму сайті ти відкрив розділ UKRAINE BLOG. Він буде постійною частиною сайту?
Schiller: Я хотів створити щоденник подорожей на своєму сайті. Я багато використовую соціальні мережі, і це хороший спосіб взаємодіяти з людьми. Але, якщо зробити тревел-блог на сайті, то це дає змогу розмістити набагато більше фотографій і написати трохи довший текст. Тому це буде більш детально, аніж, умовно, сторіз в Instagram. Отже, це буде справжній щоденник подорожей. І звісно, український розділ залишиться в ньому.
Mixmag Україна: Навесні 2023 року у тебе вийшов кліп на сингл «Quiet Love», відзнятий української командою. В ньому танцюристи Володимир Марчук і Катерина Курман рухаються в одязі кольорів прапору України, а режисером став Ігор Кулешин. Розкажи, як з’явилось це відео.
Schiller: Так, це був дійсно неймовірний досвід. Минулого року я написав дві пісні, і думав, як зробити цікаве та емоційне відео з ними. Моя дружина колись працювала в театрі в Гамбурзі і познайомилась з танцювальною командою Ігоря. Тож ми просто зв’язалися з ним. Я вражений тим, яке неймовірне відео він створив в таких складних умовах. Крута команда, неймовірні танці та чудовий режисер! Я буду завжди вдячний за «Quiet Love» та «Empire of Light», тому що ці кліпи є дійсно найкрасивішими відео, які я коли-небудь продюсував для Schiller.
Mixmag Україна: Якби ти знімав документальний фільм про свою подорож Україною, то який свій трек ти би взяв головним саундтреком?
Schiller: Так ми насправді і робимо документальний фільм! Я привіз із собою декількох людей, які постійно знімають і фотографують. Отже, весь цей контент ви побачите у документалці про мою подорож Україною.
Мені складно обрати музику зараз, тому що це залежить від того, як буде змонтовано матеріал. Ймовірно, «Quiet Love» та «Empire of Light» будуть частиною цього документального фільму, тому що ці пісні глибоко пов’язані своїми сенсами з Україною.
Mixmag Україна: Більшість твоїх слухачів знають тебе як лайв музиканта. Але зараз на афішах я бачу акцент на «диджей експірієнс». Які особливості нової програми?
Schiller: DJ-досвід для Schiller — це щось нове! Хоча насправді я саме так починав у 1997 році. Я намагався бути диджеєм. Втім, чесно кажучи, я був дуже поганим діджеєм (прим.ред. — сміється). У мене це не виходило, тому я швидко здався і зосередився на роботі в студії.
На початку 2000-х, коли ми вирушили в перше турне, я намагався стати хоча б посереднім музикантом. Все ж краще, ніж бути поганим діджеєм, чи не так (прим.ред. — сміється)?
Я залишив навички діджея в минулому і став, так би мовити, артистом. Я збирав навколо себе кількох музикантів. В залежності від туру або розміру майданчика — це могло бути два, а іноді й п’ять чи шість музикантів.
Schiller охоплює широкий спектр музичних жанрів. Я починав з клубного звуку, але з роками я почав додавати до музики різні впливи: трохи прогресивного року, краут-року, трохи Pink Floyd і Tangerine Dream. Тож в цей період клубна атмосфера якось відійшла на другий план.
Але нещодавно я наново відкрив для себе диджейський формат та «high energy» музику. Завдяки технічному прогресу тепер навіть такий посередній диджей, як я, може дійсно створити правильний DJ-сет, тому що технологія допомагає мені синхронізувати ритми й зосередитися на селекшені.
Крім того, це не просто DJ-сет. Я привіз кілька інструментів: синтезатор, драм-машину, секвенсор та ефектор. Тож я б назвав би це гібридним сетом. Це гібрид диджея та електронного музиканта. Починаючи з 2023 року, крім традиційних лайв-виступів, які ми проводимо по всьому світу, я почав виступати також як DJ або гібридний DJ.
Mixmag Україна: Твій класичний трек «I Feel You» має ремікс від української саундпродюсерки 8Kays. Цей ремікс отримав помітну підтримку від диджеїв та лунав на Туморроуленд. Чи ти чув цей ремікс? Кого з українських електронних музикантів ти можеш назвати просто зараз?
Schiller: Так, звичайно. Я знаю ремікс від 8Kays. Це чудовий ремікс! Можливо, на мій смак, занадто повільний. Але очевидно, що коли я його граю, то можу трохи прискорити. Я вважаю, що це дійсно добре спродюсований трек, І це фантастично, що він пройшов шлях до Tomorrowland!
Стосовно українських артистів, я певен, що ви маєте дуже широкий спектр класних артистів. Я люблю, коли в треки додають певні традиційні (фольклорні) елементи. Проте, чесно кажучи, я не можу назвати конкретного українського артиста. Причина в тому, що я так сильно заглиблююсь у роботу в студії, що я мало слухаю музику інших авторів.
Це не означає, що я весь час слухаю тільки свої треки (прим.ред. — сміється). Зрозумійте мене правильно! Коли ви проводите по 20 годин на добу в студії, потім вам вкрай потрібно хоч трохи тиші. Це, можливо, єдиний недолік моєї професії. Іноді я шкодую, що не можу більше часу приділити музиці інших музикантів.
Але я точно планую досліджувати більше українських артистів і загалом більше музики. Для натхнення та розуміння, що роблять інші.
Mixmag Україна: Я знаю, що ти є справжній «кет-дедді». Розкажи про своїх рудих котів!
Schiller: Фактично я ніколи не був людиною, яка любить кішок (прим.ред — сміється). Коли я був підлітком, у мене було дві собаки. Два дуже непосидючі тер'єри, які були для мене дорогоцінними. І я ніколи не міг уявити, що колись зможу полагодити з котами.
Але потім, під час пандемії COVID, до мене в двері постукав рудий кіт. Схоже, він був домашнім, і його колишній власник вигнав його на вулицю… Бідолашний просто бігав безпритульною тваринкою.
Тоді я не мав справ, оскільки під час пандемії у Німеччині не можна було нічого робити, крім як чекати, коли це все закінчиться. Ніхто не знав, скільки триватиме пандемія. Тож протягом цих двох пандемічних років я перетворився на кошатника (прим.ред. — сміється).
Звісно, я люблю собак, як і раніше, але я вважаю, що коти трохи цікавіші, якщо можна так сказати. Тому я дуже радий, що Бальтазар зі мною. А потім ми взяли ще одну кішку. Її звуть Шірін. Ми взяли її з притулку для котів, оскільки її власник також не бажав більше з нею залишатися. Тепер у нас є дві киці.
Рудий Бальтазар — трохи старший за Шірін. Бальтазар — це справжній спокійний джентльмен і часом хоче, щоб його залишили у спокої. А Шірін завжди хоче грати. Тому з котами завжди щось відбувається. За цим можна спостерігати вічність, і я думаю, саме тому пів інтернету — це відео з котиками.
Я думаю, що коти дійсно збагачують життя людей. Вважаю, що якби кожна людина на землі була власником кота, то, ймовірно, не існувало би війн. Оскільки відповідальність за котика — це миротворче заняття.