Більше не транзит до Берліна: рейв-ренесанс у Варшаві за участі українських артистів
Що відбувається на польській електронній сцені прямо зараз?
Минулого місяця британський Mixmag присвятив нічній сцені Варшави окремий матеріал. Редакція радить краще придивитись до розвитку подій в цьому місті — хто знає, можливо, саме тут скоро буде нова клубна мекка? Тим цікавіше, що так званий рейв-ренесанс у Варшаві відбувається не в останню чергу завдяки переселенцям з України, серед яких велика кількість митців та музикантів.
Гуляючи по Варшаві, всюди чуєш рідну мову: на зупинках в метро, в кав’ярнях, барах чи на курилці біля Karma Crew Warsaw. Ще б пак! Сьогодні тут проживає понад мільйон українців. Різні за віком та статком — всі вони вимушено покинули свої домівки після початку повномасштабної війни.
Поляки добре розуміють українців та всіляко намагаються допомогти. Музична сфера — не виключення. За останні два роки в Варшаві відбулись чи не сотні благодійних вечірок та концертів. Такі відомі місцеві формації як Flauta, Podróżnych Ugościć, Beats of Solidarity та легендарний клуб Pogłos зібрали відчутні суми для тих, хто постраждав найбільше. Втім, українці теж не лишились осторонь. Найбільш активні долучились до співпраці з польськими колегами, щоб розвивати charity-формати разом. Саме так з’явився колектив ГALAS, однією із засновниць котрого є діджейка з Києва Richie Beige, яка спільно зі своїми друзями-однодумцями згуртувалася для підтримки України за кордоном.
Richie Beige також є учасницею формації Shum.Rave, яка стала відомою завдяки рейвам в прифронтовому місті Слов’янськ, що свого часу привернули увагу команди Boiler Room.
«SHUM і ГАLAS — це дві надзвичайно важливі ініціативи для мене, оскільки це дає можливість об'єднувати людей навколо музики та робити внесок у благодійність», — каже Richie Beige.
Як діджейку її надихає дарк-ембієнт, сире техно і транс з 90-х, а також електро та різні обскурні записи. В музичному форматі ГАLAS поєднує в собі ще більше та показує всю жанрову різноманітність, ставлячи в першу чергу на якість. Хоча тільки музикою ці події не обмежуються. Ключовим тут є благодійний ярмарок, на якому виставляються локальні майстри та різний хенд-мейд: кераміка, біжутерії, арт.
На події ГАLAS’у Катя запрошує українських артистів, намагаючись показати новим друзям із Польщі все розмаїття нашої сцени. Vlad Fisun, JmDasha, Katia Stieber, Dmytro Svitlov aka be_ca_di (ОЧІ), Natalia Martynenko — ось лише неповний список тих, хто вже встиг виступити у Варшаві. Таким чином, благодійність стала відправною точкою для більш тісного знайомства між українською та польською сценами. З 2022 року численні варшавські клуби — Jasna 1, Projekt Lab, SPATiF, Chmury, K-Bar та організації SWITCH, Narocz 13, CATZ стали не тільки долучатись до благодійних зборів, а й частіше запрошувати до себе на вечірки українських діджеїв.
Однак, українці є не тільки в лайнапах вечірок, а й серед їх організаторів. Іванка aka shjva — діджейка та продюсерка з Луцька, що також грала на ГАLAS, керує в Польщі власним лейблом PENUMBRUM та проводить серію вечірок з імерсивним даб-техно та нео-трансом. Її називають однією з найвпливовіших фігур на Варшавській електронній сцені.
За плечима Іванки релізи на лейблах Brutaż, People & Places та Lucyna, участь в групах ПЛАН, turbinaria та The Sailing Oysterman, кураторство радіо-шоу на Radio Kapital та резиденція у клубі Jasna1. PENUMBRUM вона заснувала разом із Тимофієм aka stereometrix та Діаною Акхад aka disync. В їх каталозі поки лише вісім релізів, але вони вже видають музику на фізичних носіях, спираючись на невелике, але дружнє ком’юніті, яке вдалось сформувати завдяки однойменним вечіркам. На подіях від PENUMBRUM минулого року грав український лайв-артист Volodymyr Gnatenko. Також вони робили спільні події з франківською формацією Detali. Завдяки роботі Іванки, Варшавські промоутери дізналися про нових українських артистів, чий саунд гармонійно вписується в музичний ландшафт польської сцени.
Принада сучасної електронної сцени Варшави — це мігруючі промо-групи, що не прив’язані до певних клубів. Вони надають перевагу поп-ап вечіркам та діють за принципом «одне місце для однієї ночі». У Варшаві можна потрапити на рейв в їдальні, в залізничному депо, на галявині біля старовинного замку чи на даху в центрі міста. Більш того, місцеві промо-групи експериментують не тільки з локаціями, але і з самою музикою. Такі колективи як Mazury Club, w Brzask, SUMISH та Trzecia Fala відзначаються унікальною специфікою своїх івентів, виходячи далеко за рамки поняття «клубна музика».
Можливо, така тяга до експериментів та нового досвіду йде в поляків з минулих поколінь, бо ще в 60-70-х роках ХХ сторіччя саме в Польщі грали найрадикальніший та найсміливіший фрі-джаз в Європі. Там, де митці з інших країн казали собі «стоп!», поляки тільки пожвавлювали свою цікавість до незвіданого. Така ж традиція є і в польського кіно, академічної та авангардної музики.
Не слід дивуватись, коли на вечірках у Варшаві ви побачите скрипачку, що грає під діджей-сет в стилі грайм, виступ пост-рок гурту на художній виставці або нойз о четвертій ранку на сходах перед музеєм.
Та навіть на цьому фоні вирізняється квір-колектив KEM, учасники якого об'єднують хореографію, перформанс, музику та активізм. KEM розпочав свою діяльність як арт-простір в 2016 році на колишньому заводі боєприпасів у Варшаві. Колектив експериментує з форматами та зміцнює квір, феміністські та антирасистські художні практики та дискурси, організовує колективну навчальну програму KEM School.
Однією з учасниць KEM є українська діджейка та композиторка із Сімферополя Зоі Михайлова aka Facheroia, котра долучилась до ком'юніті у 2017 році. Ця спільна праця дозволяє їй застосувати свої вміння до ширшого соціокультурного контексту, її селекція відзначається не тільки технічною майстерністю, але й унікальним підходом до наративу. Невід'ємною частиною KEM являється Dragana Bar — кочова серія вечірок за межами клубного простору, присвячена квір та альтернативній клубній спільноті Варшави. Вона жвава, процвітаюча та потребує безпечного простору, в створенні котрого Зоі бере активну участь.
Вже понад 5 років, виходячи за межі аліасу Facheroia як діджейки в більш академічно-експериментальний простір, Зоі не лише виступає як композиторка, але й втілює в життя свою музичну візію в спектаклях та перформансах Інклюзивного Мистецького Центру/Teatr 21. Також вона брала участь у проєкті артистичної резиденції «Спільний простір» та створила унікальний проєкт «Чи це ехо вічного світу?», в темі якого за допомогою голосу та польових записів охарактеризувала звуковий пейзаж опустелювання Кримського півострова та затоплення Семяновського водосховища в польському Підляссі.
Варшава дуже різноманітна та унікальна, інтеграція мігрантського досвіду українських артистів мала та має вагомий вклад у цю багатогранність, виділяючи її на фоні інших сцен в тій же Європі.
Така творча свобода та відчайдушність роблять сцену Варшави самобутньою та цікавою для музичних гурманів. Вони з радістю відкривають для себе зірок місцевої електронної сцени, як то Krenz, Teoniki Rożynek, Piotr Kurek, TAMTEN, _wydma, Julek Ploski, або діджеїв ALLG, Veronicami, dzuma, Samogulov, bijū, Pridi, androgienia, Penera, dj SZy, dd та Ola Teks. Та все частіше в одних лайнапах разом з ними можна побачити й не менш цікавих колег з України: SVZZ, Poly Chain, Katarina Gryvul, tofudj… щось підказує, що цей список з кожним днем ставатиме все більше.