Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
СТАТТІ

Alinka, Mell G, Phase Fatale, Tofudj, human margareeta та Vera Logdanidi про можливості та виклики української сцени

Віртуальна панель за участі українських та іноземних артистів

  • Текст: Уляна Калуш | Фото: Денис Червʼяк ©Брудний пес, Алінка, Денис Цибулько, Сем Кларк, Соня Чокан, Маріко Бечер
  • 17 November 2023

«Київ — новий Берлін», «рейв як спосіб ескапізму» та багато інших кліше придумали та популяризували західні журналісти про українську сцену. Чи це комплекс меншовартості, чи брак музичної журналістики, проте протягом середини 2010-х такі фрази можна було почути ледь не від кожного. Хоча електронна сцена активно розвивалася в Україні завжди, достатньо згадати Global Gathering чи KaZantip, а остаточно зацементувала себе після Революції Гідності.

Новим поштовхом для розвитку став COVID-19. Економіка країни не змогла запропонувати широкий вибір субсидій для утримання бізнесу або гарантувати дохід фрілансерам, тому карантинні обмеження пройшли м'якше, ніж в Західній Європі. Вже влітку 2020-го деякі заклади почали відкривати літні майданчики, а для проведення подій в приміщенні вимагали носити маски. Попри те, що хвилі карантинних обмежень пройшлися за 2,5 роки декілька разів, а суворі обмеження в перші місяці закрили багато клубів, з'явилися нові формації, а невпинний потік клубних туристів підживлював інтерес до сцени. Достатньо згадати DRIFT Kyiv, Veselka, NECHTO, які встигли зарекомендувати себе на міжнародному рівні з шоукейсами в Берліні (Berghain, RSO), Лондоні (Printworks), Нью-Йорку (Basement). Не можна не згадати вплив таких клубів як Closer, ∄, Arsenal, де люди готові чекати годинні черги, щоб потрапити на вже легендарні вечірки. Шалений темп розвитку привернув увагу й інших клубів. Bassiani, наприклад запустили фестиваль «Іскра», з шоукейсом якого активно подорожують.

Повномасштабне вторгнення, як і колись Революція Гідності, а потім карантинні обмеження, примусило промоутерів звертати більше уваги на локальних музикантів. Зараз українців все частіше можна побачити в міжнародних лайнапах відомих клубів та фестивалів, а їх релізи — на великих лейблах. Mixmag Україна поговорила з музикантами Alinka, Mell G, Phase Fatale, human margareeta, Tofudj та Vera Logdanidi про українську сцену 2020-х, кардинальні зміни сьогодення та виклики майбутнього.

Alinka

Вперше я приїхала в Київ на запрошення ∄ у грудні 2019 року. Чесно кажучи, не знала, на що очікувати, оскільки останній раз я була в Україні ще дитиною. Врешті, все пройшло неймовірно, пам’ятаю, як не втомлювалася всім повторювати: «Це найкращий клуб у світі». Сцена перед повномасштабним вторгненням для мене була свіжою та дуже особливою, натовп завжди живий та відкритий. Кожного разу було відчуття, що ти є частиною справді чогось особливого. Місцеві артисти також були неймовірними.

Я вважаю, що те, що зараз відбувається на сцені, дуже важливо, це надихає пережити складні часи. Музика створена для цього, танці — це боротьба за свободу, за відчуття єдності. Думаю, що сцена зараз сильніша, тому що має спільну ціль. Після перемоги вона стане єдиною у своєму роді та поверне статус культурної столиці. Я дуже вдячна, що можу сюди повертатися, це найважливіше місце для мене.

Mell G

Мій перший візит відбувся в серпні 2021 року, він співпав з дебютом на ∄ та першим роком гастролей. Відверто, в мене не було багато очікувань, оскільки перші гіги були непередбачуваними й не завжди йшли за планом.

Я багато чула про київську сцену та клуби — Keller, ∄, Arsenal і Closer. На той момент в моїй бібліотеці вже були треки від Raavel і Re:drum, які я граю досі. До речі, познайомилася з ними на вечірці в ∄. Тоді на бекярді, всього за кілька годин мене оточили купу милих і добросердечних людей, цей гіг був неймовірним досвідом. Що мене приємно здивувало, так це те, що жінки відігравали значну роль у керуванні київськими клубами — з цим я раніше не стикалася.

Музична сцена Києва завжди займала особливе місце в моєму серці, і мені так сумно думати про час і зусилля, які знадобляться для її відновлення.

Памʼятаю, як вирішила переїхати до Київа — у жовтні 2021-го в мене був запланований виступ. Хоча вечірка нічим не відрізнялася, я чудово провела час з друзями. Тоді Ілля та Раавель зустріли мене з аеропорту традиційним українським хлібом-сіллю, зворушливий момент, я мало не розплакалася, це було так мило! Наступного дня я спонтанно заявила: «До кінця року я переїжджаю до Києва». Мені ніхто не вірив, але я наважилася.

Це виявилося одним із найкращих рішень. Мене підтримувала спільнота, моя студія, і всі разом «зібрали» нову квартиру. З допомогою Пледова змогла зробити тур Україною, відвідали Львів, Одесу, Дніпро та Київ, і кожна вечірка була краща за іншу. Реакція людей на мою музику, розмови, віддача були нереальними, раніше в мене такого не було.

Після повномасштабного вторгнення в мене не було змоги відвідати Київ, проте можу сказати, що з гордістю спостерігаю за тим, як мої друзі, продюсери, діджеї, а особливо Standard Deviation та Polygon UA підтримують один одного та розвивають сцену. Я дуже сумую за Україною і сподіваюся найшвидше її відвідати, це точно в моєму списку справ на наступний рік.

Phase Fatale

В Київ я приїжджаю з 2015 року, спочатку зіграв в Closer, потім у ∄. Оскільки в мене українське коріння (сімʼя тата походить з Києва), я відчуваю особливий зв’язок.

Останнього разу приїжджав з Pablo Bozzi як Soft Crash у серпні цього року — це з легкістю можу назвати одним із кращих виступів. Енергія була на іншому рівні, відвідувачі відкриті до музикальних експериментів, а це означає, що ви можете вирушити в подорож разом без обмежень. Ці вечори в Україні були не просто вечіркою чи клубом. Це акт єдності, акт опору проти репресивних сил, які виступають проти прогресивних цінностей, таких як особиста свобода, рівність або права ЛГБТКІА+. Клуби є місцем, де люди можуть бути тими, ким вони справді хочуть бути, і виражати себе. Відвідувачі можуть об’єднуватися та розвиватися, будуючи ідеї та стаючи сильнішими як спільнота. Це дає клубам більше можливостей для реальних суспільних змін. Я також бачу паралелі з клубною сценою в Тбілісі, де колись жив, і вже протягом 7 років є резидентом KHIDI (навіть виступав на протестному рейві перед парламентом Грузії). Там також клубна спільнота може бути рушієм змін. Це вражаюче бачити, і честь бути частиною цього. Звісно, не всі виступи такі, деякі гіги виключно розважальні, але для мене завжди було важливо, щоб моя музика надавала глибші почуття, мала сенс і могла достукатися до людей.

Я вважаю, що створивши лейбл BITE і колектив навколо нього, я можу досягти більшого рівня охоплення. Дуже цинічним способом війна зблизила мене з талановитими артистами, такими як Gael, Nastya Vogan, Omon Breaker чи Jana Woodstock, які переїхали в Берлін після повномасштабного вторгнення. Ми будемо ще більше працювати, видавати їх музику на лейблі та підтримувати один одного. Творчість допомагає людям пройти через важкі часи. Європейська сцена допомогла українським артистам і музичній спільноті загалом розвиватися, а також включити їх до міжнародних лайнапів.

А на місцевому рівні — всі продовжують розвиватися, з'явилося багато молодих артистів. Дуже цікаво спостерігати, куди це піде, і я впевнений, щойно країна знову відкриється, знову процвітатиме. Я не можу дочекатися, щоб повернутися знову!

Tofudj

Перед початком повномаштабного вторгнення українська сцена стрімко розвивалась, багато з українських артистів почали частіше грати за кордоном. Ковідні роки, якоюсь мірою, позитивно повпливали на сцену в цілому, бо в Україні були менш жорсткі обмеження в порівнянні з Європою. Це вплинуло на клубний туризм.

Але були й негативні моменти, наприклад, фокус промоутерів в основному був направлений на певний пул музикантів. По факту постійно грали одні й ті самі люди. «Молодому» артисту було складно потрапити в лайнап на вечірку. Різноманіття вечірок майже не було, виглядало це, на мою думку, як регрес.

Особистий досвід не дуже великий, я грав виключно у Варшаві декілька разів. Останній раз це було в лютому 2023 року. Можу сказати одне, що вечірки в Києві були завжди набагато довші й публіка в Україні більш вибаглива. Зараз сцена виглядає більш різноманітною. Багато «українських зірок» поїхали за кордон і не повернулись. Це дало змогу новим артистам заявити про себе. Також сильно зменшилась кількість закордонних артистів в лайнапах, що теж відкрило вікно можливостей для локальних. Зʼявилось музичне різноманіття, тепер на вечірках грає не тільки «техно».

Складнощі для нинішнього часу — це, звісно, ізоляція для хлопців, яким виїзд за кордон майже неможливий, а також мобілізація до лав ЗСУ. Не бачу в цьому нічого поганого, війна триває, тому це нормально.

Війна по різному впливає на людей, когось мотивує більше робити, когось демотивує. Тому передбачити наслідки складно, але я точно впевнений, що сцена стане потужнішою, ніж була.

human margareeta

Від Маріуполя до Тернополя, від Харкова до Одеси й від Києва до Дніпра — в кожному регіоні України останні десятиліття процвітав андеграунд і творились легендарні події. Наша яскрава культура — це дійсно унікальний феномен. Відчуття свободи й жага до експериментів, можливість втілювати шалені ідеї в обхід бюрократії, боротьба за ідентичність і безупинна рефлексія — все це вплинуло на бурхливий розвиток сцени.

Рейвери зі всього світу їздили до України, щоб відчути унікальність андеграундної музичної сцени, яка ще не встигла комерціалізуватись, як у великих містах Європи та Америки. Забавно, що рейси Київ — Берлін понеділками інколи могли виглядати як афтепаті, бо берлінці гуртом вертались додому після активних вихідних в Україні.

Більшість подій, на яких я граю з початку повномасштабної війни — це фандрейзери для України. Відповідь міжнародного музичного ком’юніті на нашу біду є просто неймовірною, і дуже багато підтримки ми отримали від небайдужих промоутерів, артистів і закладів. За кордоном також сформувалась дуже сильна українська спільнота, яка прикладає багато зусиль для того, щоб нести наш голос і продовжувати збирати кошти для наближення перемоги.

Проте, якщо мова іде не про фандрейзери, а про загальну аудиторію, то в очі одразу кидаються різні контексти та мотивація відвідувати події. В Україні ми маємо можливість продовжувати займатись музикою і будувати культуру тільки завдяки невпинній роботі й неймовірних жертвах нашої армії, медиків і волонтерів. Тут кожен має усвідомити свою відповідальність за нашу свободу. І навіть в очах юних підлітків можна помітити, як їм довелося подорослішати через війну.

Реакцією на російську агресію стала не стагнація, а ще дужчий розвиток української культури. Наша сцена «скинула шкіру» — оновилась і трансформувалась. Нарешті локальні таланти отримали належну увагу і відкрилась дорога молодим артистам. Наш освітній проєкт «Платформа музичної різноманітності» у колаборації з Cutiecore і ∄ якраз був створений у цілях підтримки молодих артисток і надання умов для їх зросту.

Економічний фактор не є новою проблемою, але війна ще більше посилила складнощі, з якими стикається спільнота.

Наразі сучасна українська сцена розвивається не тільки в межах країни, а і по всьому світу. А також остаточно стала очевидною небезпека співпраці з російським ринком для тих, хто не усвідомлював цього раніше.

Надважливим є пам’ятати, що велика кількість неймовірних музикантів та професіоналів музичної індустрії були вимушені піти на війну. Ми маємо максимально підтримувати наших героїв та героїнь, і тоді існуватиме надія на те, що культура і надалі буде стрімко розвиватися і яскраво палати.

Vera Logdanidi

Перед вторгненням людство кілька років протистояло пандемії, яка, як відомо, особливо сильно вразила туризм та сферу культурно-розважального бізнесу. Багато закладів та проєктів припинили роботу. В Європі в цей момент культурні проєкти та артисти отримували певну фінансову підтримку від урядів. В Україні ж, окрім разової компенсації у розмірі 8 тисяч гривень ФОПам та найманим працівникам, мені не відомі інші ініціативи. Втім, як говорять: «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». Сцена витримала цей удар, можливо, не без допомоги більш гнучкого підходу до обмежень від нашого уряду. Діячі згуртувались, була проведена неабияка робота з лобіювання більш системного підходу до регуляцій. Врешті, ми отримали хоч якусь модель з шансом на існування та зелені зони в період спаду захворювань — це дуже допомогло залишатись на плаву та навіть розвиватись. В певні моменти Україна була чи не єдиним місцем, де культурно-масові заходи були можливі та легальні.

Для мене українські вечірки були, є і, сподіваюсь, будуть завжди найкращими. Однак це не означає, що в закордонних колег немає чого повчитися. Кожен день я вдячна ЗСУ за те, що маю можливість продовжувати займатись своєю справою, бачити світ, обмінюватися досвідом та зустрічати близьких по духу людей в різних куточках світу. Я зустріла багато неймовірних команд та артистів і накопичила певні замітки того, що можна б було б запозичити з їх досвіду. Взаємодія є великим плюсом для всіх сторін.

Локальна сцена тримається, але переживає не найкращі часи. Це очевидно. Великі події втратили іноземну аудиторію та взагалі перебувають у стані очікування, нічні формати заборонені, гостей запрошувати дуже важко й Україна досі живе під обстрілами. Ризики при плануванні подій колосальні. Артистам-чоловікам дуже важко отримати дозвіл на виїзд на закордонні гастролі, а локальні гонорари в більшості в ці часи не є чимось, на що можна прожити. Це тільки вершина айсберга складнощів. Проте є цікаві процеси: я, як працівник школи Closer Connections, маю нагоду бачити, що нова кров долучається дуже активно, і в цих людях вже проростає зерно, посіяне кращими представниками сцени. Головне зараз — протриматись ще одну зиму і продовжувати підтримувати військових. Майбутнє і сцени, і взагалі нашої культури знаходиться в їх руках.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…