Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

Лейбл місяця: ОЧІ

Основні принципи роботи лейблу — це відкритість, прозорість та бажання дізнатись і навчитись нового

  • Текст: Олена Побочій | Фото: Ярослав Макарчук, Анатолій Каценко, Євгеній Шевцов, Станіслав Толкачов
  • 5 December 2023

Однією з найбільш перспективних рис української електронної сцени, що розвивається, є утворення молодих незалежних лейблів, засновники та резиденти яких шукають нові способи діяльності та просування як музичні обʼєднання. Такою формацією є ОЧІ — перспективний український лейбл з широким спектром досліджень локальної музики та талановитих місцевих артистів.

ОЧІ — це формування, що обʼєднує 23 резиденти з різних міст України та за кордоном. Разом артисти утворюють певну форму взаємодії в рамках згуртованого комʼюніті з вільними уявленнями, концепціями та різностороннім баченням. Наразі лейбл випускає релізи щосуботи, не привʼязуючись до конкретних жанрів й просуваючи єдину ідею поширення якомога більшої кількості різноманітного матеріалу від українських продюсерів різного рівня досвіду з індивідуальним стилем.

Перший реліз від ОЧІ — RESIDENTS MIXTAPE # 1, який зібрав матеріал від усіх учасників формації. Його дата виходу вважається й датою запуску лейблу — 27 січня 2023 року.

За майже рік існування на базі ОЧІ вийшло 22 релізи та 2 компіляції, в тому числі благодійна збірка «24.2.22/23» — V/A FUNDRAISER COMPILATION в колаборації з фондом Musicians Defend Ukraine.

Mixmag Україна познайомилися ближче із засновником та куратором лейблу Дмитром Світловим, також відомим як be_ca_di — діджеєм з Харкова, музикантом та промоутером, що наразі базується в Берліні.

Як все почалося?

«Я був дуже голодним до свіжого, незвичного звучання і втомився обирати серед треків відомих європейських виконавців», — так пояснює свою мотивацію створення лейблу Дмитро Світлов. У 2021 році, збираючи матеріал для серії подкастів SHUMCAST, він познайомився з низкою маловідомих українських саундпродюсерів, більшість з яких згодом і склали резидентську основу ОЧІ.

«Я зібрав цікавих митців в спільний чат — на той момент ми тільки починали формулювати ідеї, як ми можемо разом існувати далі», — розповідає be_ca_di. — «Основна мета створення нашого угруповання була в бажанні висвітлювати маловідомих на той момент нішевих виконавців, які базувалися по всій країні в різних містах, і таким чином зібрати різноманітне звучання України».

Особливою ідеєю заснування лейблу було «почати нову чисту історію з нуля», дещо відокремлену від існуючих формацій та загальновизначених концепцій. Основою такої спільноти мала стати підтримка будь-яких можливих музичних експериментів у полі некомерційного звучання.

«З самого початку я зрозумів, що концепція видавничого лейбла й орієнтація митця на такий «конвеєр» вже трохи пішла в минуле, бо зараз кожен може зареєструватися в якійсь дистрибуторській платформі й завантажувати свої треки, тобто не потрібен лейбл, який це буде робити за тебе» — пояснює Дмитро. — «Тому я хотів в першу чергу згуртувати ком'юніті навколо спільної ідеї — широке поширення різного звучання завдяки широкій географії резидентів».

Так, в неспішному процесі обговорювання ідей та поширення власних творчих здобутків у новоутвореній спільноті була зібрана команда натхненних артистів, які 27 січня 2023 року запустили лейбл збіркою RESIDENTS MIXTAPE # 1. До неї увійшов 31 трек, кожен з яких поступово розкриває різні значущі події та емоції українців за останні роки.

«Збірку відкриває дуже особливий трек для мене — Άξιον Εστίν авторства SAWRAS. Коли я почув цей трек на етапі формування нашого першого релізу, я зрозумів, що цим треком я хочу відкрити компіляцію і взагалі нашу музичну історію», — згадує Дмитро.

Неймінг лейблу символізує живий контакт зі слухачем. «Я відчув що хочу назву, яка б семантично вибивалась зі стандартних. Те, що додавало б лейблу певної таємниці. Тоді я згадав, як під час сетів дуже радію очам людей на танцполі. Під час пандемії я дуже засумував за таким живим спілкуванням й моя перша вечірка після локдауну так і була названа — ОЧІ. Згодом я просто повернувся до цього імені для свого лейбла».

Концепція лейбл-боса

Дмитро Світлов — діджей та промоутер з Харкова з восьмирічним досвідом в електронній музиці. З 2007 року він переїхав в Брауншвайг, Німеччина, де згодом і познайомився з клубною культурою, почав грати та започаткував у 2017 власну серію вечірок TOKYO_inspired з Віталієм Шупляком та Ярославом Макарчуком. Попри це, Дмитро має тісний звʼязок з українською електронною сценою, будучи резидентом серії вечірок Shum.Rave в Слов'янську та частим гостем заходів у харківському Животі та дніпровському Модулі. Наразі артист визначає свою творчу діяльність як направлену на розвиток саме української культури, незважаючи на базування в Берліні.

«Я працюю фулл тайм архітектором у сфері реставрації та реновації архітектурних пам'яток культурної спадщини, вихідними курую лейбл ОЧІ, створюю саундскейпи та рухаюсь в напрямку театру та кіно. Все це дає мені змогу ширше споглядати певні культурні процеси й дає усвідомлення, що викликів та цікавих завдань у сфері музики й культури в Україні мені вистачить на все життя».

Створення лейблу ОЧІ дало Дмитру можливість здобути новий рівень кураторського досвіду в проєкті, який уособлює його власний зріст та розвиток в музичній сфері. Процес започаткування формації, за словами артиста, перекликається з іншим його проєктом TOKYO_inspired.

«На той момент я майже не міг отримати вхідний квиток у різні клуби, щоб там почати грати — я був ноунеймом. І вирішив — хей, якщо я не можу долучитися до інших вечірок — я створю свою. Так само вийшло й з лейблом. Я відчував, що в мене і в майбутніх резидентів, з якими ми вже на той момент спілкувалися, є треки, які хочеться релізити. Тож я вирішив: замість "стукатися" в інші лейбли й працювати з вже існуючими формаціями, ми можемо створити своє й згуртувати навколо себе нашу аудиторію. Не ставати частиною чиєїсь історії, а створити свою».

Так була заснована спільнота лейблу — команда взаємонатхнення, кожен учасник якої може закривати різні потреби формації та отримувати взаємодопомогу від інших членів комʼюніті.

«Я заохочую обмін досвідом між митцями, наприклад, для створення коллаборацій між резидентами, які працюють в зовсім різних жанрах, і завдяки можливому спільному треку народжувалися нові звучання», — пояснює Світлов. — «В нас створений такий собі xаб по обміну досвідом, з маcтеринг-департаментом і тех-підтримкою в чаті резидентів 24/7».

Хто випускається на лейблі?

Наразі в складі лейблу — 23 артисти з достатньо широкою географією в Україні та за кордоном. Зважаючи на велику продюсерську команду, нова музика на ОЧІ виходить щотижня у суботу, а дати релізів розплановані на 6-8 місяців наперед.

«Всі резиденти відображають основну цінність лейбла — бажання вільно створювати та експериментувати без дедлайнів та рамок, досліджувати різні звучання і розвиватися як творча особистість», — стверджує Дмитро Світлов. — «Я довіряю їм настільки, що ми можемо узгодити реліз, який буде через пів року, не слухаючи матеріал».

Одним зі своїх найближчих однодумців та, певною мірою, співзасновником лейбла be_ca_di називає PALLAS ATHENA — діджея та саундпродюсера з Донеччини, прихильника гіпнотичних монотонних мотивів в жанрі техно. Його дебютний альбом на ОЧІ — «RITUALS OF HONORING ATHENA INCLUDED SACRIFICES OF LAMBS» — вийшов як частина благодійного збору для українських військових з музичної спільноти. Артист — частина локальної електронної сцени Східної України та Харкова.

«Про задум лейблу дізнався ще з часів Boiler Room у Слов'янську», — згадує PALLAS ATHENA. — «Ще тоді мене зворушила відкритість Діми, його жага до створення нової формації української електронної сцени. За час існування лейблу коло нього сформувалось потужне ком’юніті однодумців, які справді вміють відчувати, підтримувати та надихати. Тому я зараз і тут. Де, напевно, і мав бути».

Найбільш активним продюсером лейблу варто назвати Deadspacer — трирічний проєкт артиста Олексія Кузьміна з хард-техно та експериментал звучанням. На ОЧІ Deadspacer випустив два релізи «WILD NATURE» й «WELCOME TO MY WORLD» та долучився до створення усіх інших як учасник так званого мастеринг-департаменту лейбла. Серед інших хайлайтсів Олексія — сінгл в рамках збірки «TWO COLORS VOL.2» на Laboratorium Records, а серед майбутніх проєктів — серія подкастів ОЧІ ХARD з характерним важким саундом від українських артистів.

«Я не обирав лейбл, влучніше буде сказати, що ОЧІ обрали мене», — запевняє Deadspacer. — «Я відізвався на open call, ще не маючи жодного закінченого треку, й лейбл повірив у мене. Тому своїм сьогоднішнім успіхам я завдячую саме ОЧІ».

За словами лейбл-боса Дмитра Світлова, долучитись до музичного доробку лейблу доволі просто. «Будь-хто може написати в дірект лейбла або мені в телеграм, і ми узгодимо реліз, його форму, таймлайн та інші деталі. Оскільки в нас 23 резиденти, я хочу попросити митців, які розглядають можливість реліза на ОЧАХ, писати мені заздалегідь. Навіть якщо ваш матеріал ще не готовий — просто скажіть про свою зацікавленість завчасно».

Лейбл в цифрах

«Ми створюємо без якихось сподівань щодо цифр, статистики прослуховувань та продажів на бендкемпі, не хочемо ставати їхніми заручниками», — стверджує be_ca_di. — «Ми покладаємося на нашу аудиторію, яка розповсюджує релізи та заохочує нас експериментувати далі».

Лейбл наразі функціонує як вільна платформа для самовираження різноманітних українських артистів, тож основна методика просування матеріалів — це підтримка незалежних медіа, аудиторії резидентів та зацікавлених слухачів. Паралельно з цим, напрям діяльності ОЧІ — підтримка українських військових коштами, отриманими з продажів релізів, а також створення й підтримка ініціатив благодійного напрямку.

Проте, приблизна статистика активної роботи лейблу виглядає так:

- 2.5 тисячі прослуховувань на YouTube Music, Apple та Spotify за останні два місяці;

- 44.4 тисячі прослуховувань на SoundCloud за весь час існування лейблу;

- 100 продажів та близько 900 доларів заробітку з покупок на Bandcamp.

«Для нас поки не стоїть питання комерційного успіху, оскільки ми зараз налаштовані віддавати все, що можемо, на допомогу армії. Зазвичай ми робимо щось безкоштовно, з власної ініціативи або навіть вкладаючи деякі кошти, щоб потім зібрати набагато більше на різні фонди та фандрейзинги», — розповідає Дмитро. — «Наш найуспішніший в цьому плані реліз — збірка «24.2.22/23 —V/A FUNDRAISER COMPILATION», за допомогою якої ми за два місяці зібрали близько 700 доларів продажами з Bandcamp».

Погляди на майбутнє

В планах ОЧІ — продовжити пошук та просування талановитих маловідомих митців, залучення більшої аудиторії та створення нових ініціатив всередині лейблу. Зараз Дмитро готується до наступного великого релізу — другої благодійної компіляції для фонду Musicians Defend Ukraine.

«Незабаром я починаю збирати треки для наступної збірки-фандрейзера «24.2.24», якою ми визначимо музичні підсумки цього року, тож слідкуйте за анонсами або надсилайте мені свої роботи вже зараз… Щодо того, як відбувається селекція треків — мені достатньо послухати його в декількох місцях по дві-три секунди, щоб зрозуміти, чи подобається він мені. Цього також достатньо, аби відчути, чи репрезентує цей трек філософію лейбла, яку я інколи не можу описати словами. Все відбувається ірраціонально, на відчуттях».

Основні принципи роботи лейблу Дмитро прагне залишити сталими — це відкритість, прозорість та бажання дізнатись і навчитись нового.

«Ми працюємо без контрактів та умов, все будується на довірі та репутації кожного — я завжди відкритий до різних прохань, питань та зауважень. Ми просто надаємо можливість розділити своє мистецтво з нашою аудиторією та технічну сторону оформлення релізу, маючи вже деякий досвід в цій справі. Можливо, в майбутньому щось зміниться, ми оформимо контракти й лейбл буде також заробляти на прибутках з релізів, але поки що ми працюємо дуже вільно й орієнтуємось суто на митця та його успіх».

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…