Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІНТЕРВ'Ю

Інтервʼю: Modeselektor

Ексклюзив з Берліну напередодні виступу в Києві

  • Текст: Макс Ткаченко | Фото: надані артистами
  • 30 August 2024

Всесвітньо відомий німецький дует Modeselektor вирушає до Києва! Вже 7 вересня в Курені давні знайомі — Гернот та Себастіан — зіграють діджей-сет, який традиційно буде неочікуваним та багатим на сюрпризи. Київ дуже скучив за такими подіями, тож вечірка має бути незабутньою! Квитки ось тут. Напередодні події Макс Ткаченко поговорив із Modeselektor про нову та стару музику, моду на EBM та дружбу тривалістю у ціле життя.

30 років Modeselektor

Mixmag: Готуючись до нашої розмови, я подивився документальний фільм «We're Modeselektor» від Electronic Beats. У ньому багато архівних фотографій і навіть відео. Отже, ви познайомилися на початку дев'яностих, грали як діджеї, організовували рейви і лише згодом створили Modeselektor. Моє питання: в якому році ви будете святкувати 30-річчя?

Гернот Бронсерт: Я думаю, що скоріш за все, у 2026 році, так?

Себастіан Шарі: Божевілля, та й годі.

Гернот Бронсерт: Коли я був дитиною, це був гурт Rolling Stones, і всі казали, що вони існують вже понад 30 років. Rolling Stones такі старі, і ми з Шарі в такій же ситуації. Rolling Stones грають вже понад 60 років.

Себастіан Шарі: Думаю, саме 2026 року. Здається, ми почали робити музику у твоєму гаражі у 1996 році.

Гернот Бронсерт: Я думаю, що це може бути так. Або в 95-му, можливо.

Себастіан Шарі: Так, але назва з'явилася пізніше.

Гернот Бронсерт: Так, назва з'явилася у 1998 році. Тож у 2028 році ми святкуватимемо 30-річчя.

Mixmag: До знаменної дати залишилося ще чотири роки.

Гернот Бронсерт: Але ми знаємо один одного набагато довше. Ми знаємо один одного з третього класу. Тоді ще був комунізм (у Східній Німеччині — при. ред). Путін працював таємним агентом у Дрездені.

Себастіан Шарі: Ми познайомилися за рік до Прип'яті. Ми зустрілися за рік до Чорнобиля.

Ювілейний парадокс

Mixmag: Я знаю, що попереду ще два-чотири роки, але чи є у вас вже якісь плани? Можливо, спеціальна компіляція або унікальний тур? Ви вже щось запланували?

Себастіан Шарі: Ні, я думаю, що ми не будемо це святкувати. Ми обидва досі здивовані, що час пролетів так швидко. Але ми будемо писати нову музику і знову поїдемо в турне з Moderat або Modeselektor.

Гернот Бронсерт: Ми щойно облаштували нову студію. Церемонія відкриття відбудеться за кілька днів. Після цього ми почнемо працювати над новими матеріалами.

Себастіан Шарі: Я думаю, що ми не дуже добре святкуємо ювілеї. Так, лейбл завжди хотів, щоб ми зробили ювілейне видання нашого першого і другого альбомів. А ми цього не любимо. Я вважаю, що важливіше створювати нову музику, а потім святкувати недавній або теперішній момент і майбутнє, а не минуле.

Гернот Бронсерт: Правильно. Минулого не існує, і майбутнього не існує також.

Себастіан Шарі: Вся річ у тому, щоб рухатися вперед і створювати нові речі.

Щасливі разом?

Mixmag: Ви знаєте один одного так давно. З роками артисти, які працюють разом у групах чи дуетах, мають тенденцію накопичувати певну втому. Вони втомлюються один від одного. Для прикладу візьмемо Depeche Mode. Який ваш рецепт вирішення цієї проблеми?

Гернот Бронсерт: Не думайте про це занадто багато, просто дайте один одному достатньо простору. Кожен з нас повинен мати достатньо простору для себе. Нам і так потрібно часто зустрічатися, але ми так часто зустрічаємося через нашу спільну любов до музики.

Себастіан Шарі: Ми намагаємося чергувати ці періоди активності з відпочинком і перебуванням на відстані. Потім ми знову збираємося і знову переживаємо несподівані моменти. Коли ти занадто багато спілкуєшся, ти вже все сказав, і тобі, можливо, більше нема чим поділитися.

Гернот Бронсерт: Мені подобається тримати дистанцію від Шарі після того, як ми разом обговорюємо музику і діджеїмо разом. На деякий час настає радіотиша, а потім ми знову зустрічаємося. Приємно, що у нас є приватний простір, і ми можемо вирішувати, коли йти на зустріч, а коли залишатися наодинці.

Себастіан Шарі: До речі, про ваше посилання на Depeche Mode. Ми ніколи не були героїнозалежними або алкоголіками. Це має величезне значення, коли ти піклуєшся про своє психічне здоров'я, розумієш?

Mixmag: Тверезо дивитися на свій творчий процес вельми вартує того. Тверезо дивитися один на одного як на людей вельми вартує того. Так само, як наркотики можуть покращити певні речі, вони також можуть все зруйнувати. І коли у вас є справжній друг, іноді вам не обов'язково зустрічатися з ним щодня. Ви можете розлучитися на деякий час, а потім зустрітися разом, і вам буде весело, і все буде добре.

Себастіан Шарі: Це більше схоже на сімейну історію, тому що ми знаємо один одного дуже давно. Тому не потрібно щоразу бачитися з братом. Ми можемо зателефонувати один одному в будь-який час, якщо нам потрібна порада, хочемо вирішити проблему або хочемо зробити щось разом.

Гернот Бронсерт: Це мої найдовші стосунки! (обидва сміються — при. ред).

Про натхнення

Mixmag: Що вас надихає зараз? Ваша нова студія? Може, література чи музика? Що піднімає ваш творчий дух? Звідки ви черпаєте натхнення в ці дні?

Себастіан Шарі: Натхнення постійно приходить. Зараз дуже багато хіп-хопу. Нещодавно я відкрив для себе виконавицю, яку часто слухаю, і її музика дуже сильна — Mica Levi. Випускниця студії Метью Герберта Accidental Records, Леві відома тим, що написала саундтреки до фільмів Джонатана Глейзера «Під шкірою» та «Зона інтересу», а також до байопіку Пабло Ларрейна про Жаклін Кеннеді Онассіс «Джекі», «Марджорі Прайм», «Моно» та «Зола», серед інших.

Також мене надихають саундтреки Гернота.

Гернот Бронсерт: Підготовка діджейських сетів надихає мене, тому я слухаю багато нової музики, яку я люблю. На горизонті з'являються нові видатні продюсери.

Наприклад, є хлопець на ім'я Hamdi, який робить фантастичну музику, яку десять років тому ми називали дабстепом. Це майже та сама музика, яку робили Skream і Benga 10-15 років тому, але оновлена версія.

Правда, іноді я пишу музику для телешоу, що також дуже надихає і освіжає. Мене надихає відпочинок на природі, біля океану, в лісі, ігри з дітьми. А наші діти вже в такому віці, що ми можемо слухати музику разом.

Кілька днів тому мені зателефонував мій син. Він розповів мені, що його улюблений виконавець — англійський репер Ocean Wisdom, і він зробив колаборацію з Method Man.

Себастіан Шарі: Я можу сказати, що ми слухаємо і надихаємося усім… Окрім фолку та шранцу.

Хіп-хоп на тевтонській ДНК

Mixmag: У вашій музиці досить сильна німецька ДНК, що доволі зрозуміло й очевидно. Але ви також багато експериментуєте з хіп-хопом. Наскільки важливу роль відіграє хіп-хоп у вашому творчому процесі?

Гернот Бронсерт: Ми слухаємо увесь існуючий хіп-хоп, я б сказав, мейнстрімний та бекпекерський хіп-хоп, а також усе більше британського граймового хіп-хопу зараз. Зараз це називається Drill, щось на кшталт гібридної версії грайму, хіп-хопу і трохи дабстепу. Ми постійно стежимо за всіма новими хлопцями.

Так, коли ми грали на цих вихідних у Барселоні та Будапешті, на фестивалі Sziget у неділю, Шарі зіграв трек The Kid LAROI «Nights Like These». Він занадто короткий — 1 хвилина і 24 секунди — і це жахливо. Через це він має 100 мільйонів прослуховувань на Spotify. Люди слухають його знову і знову. Але справа ще й у продюсері. Clams Casino спродюсував його. Це чудовий трек, дуже комерційний.

Себастіан Шарі: Ми слухаємо багато електронної музики та репу. Мушу сказати, що хіп-хоп і реп були одними з перших музичних жанрів, які ми відкрили для себе ще до техно. У вісімдесятих і на початку дев'яностих було більше хіп-хопу, ніж техно. І поєднати обидва жанри здавалося неможливим. Але потім ми знайшли спосіб це зробити.

Гернот Бронсерт: Спочатку мене надихало техно, тож це була моя перша музична соціалізація. А хіп-хоп я відкрив для себе пізніше. Я почав відкривати для себе хіп-хоп, як і годиться, на початку 2000-х, коли Doctor Dre, The Neptunes і Timbaland були в розквіті сил і правили як хіп-хоп, так і поп-світом.

Я пам'ятаю, як працював у музичному магазині Hardware, що спеціалізувався на техно та електронній музиці.

Під час обідньої перерви я завжди ходив через дорогу до музичного магазину Soul Trade і купував хіп-хоп записи. Це був рік, коли Kelis і The Neptunes випустили «Milkshake», і це була чудова платівка.

Перспективні таланти

Mixmag: Хто, на вашу думку, наступний великий електронний артист? Може, хтось зі складу Monkeytown Records? Хто наступним прославиться в індустрії?

Гернот Бронсерт: Я маю на увазі, що є різниця між індустрією та сценою. Ти можеш бути великим в індустрії і робити гівняну музику, або робити хорошу музику і бути одночасно крутим і великим і на сцені, і в індустрії. Але я розумію, що ти маєш на увазі. Тому я думаю, що Hamdi скоро стане відомим. Він молодець. Що стосується продюсування і треків, зараз багато чого відбувається в мейнстрімі, але важко сказати, хто стане наступною великою річчю. Я нещодавно відкрив для себе хлопця з Лондона, на ім'я Tourist. Він грає мелодійний саунд у стилі John Hopkins, Moderat. Я обожнюю його творчість. Також є неймовірний голландсько-турецький гурт Altın Gün, який грає ретро-футуристичний психоделічний поп-рок. Я б сказав, що це фантастика. На диво, нова робота Disclosure просто приголомшлива. Звичайно, це не мейнстрімовий хаус. Це брейкбіт-електро трек, що добре і більше в напрямку Overmono і Joy Orbison. Тож я з нетерпінням чекаю, коли почую більше подібного звучання з Великобританії. І завжди дивує Skee Mask з Мюнхена. Він чудовий продюсер.

Про гастролі

Mixmag: Поговоримо про гастролі та подорожі. Як ви до цього ставитеся? Це необхідна частина вашої роботи чи радше приємна можливість змінити місто, побачити нові місця, познайомитися з новими людьми? Як це впливає на вас?

Себастіан Шарі: Я вважаю, що це і необхідність, і задоволення. Також приємно постійно бачити різні культури і насолоджуватися їжею.

Mixmag: Ви продюсуєте на ходу?

Гернот Бронсерт: Так, ми працюємо на ходу. Минулих вихідних ми грали в Будапешті, і я зайшов до бекстейджу. Шарі працював над якимось матеріалом в Ableton. Я також постійно роблю ремікси і едіти. Якщо у мене з'являється ідея, я намагаюся записати її на свій ноутбук. Так що так, ми часто робимо це на ходу.

Mixmag: Як ви ставитеся до майбутньої поїздки в Україну? Ви схвильовані?

Гернот Бронсерт: Звичайно, ми схвильовані, але у нас змішані почуття, тому що ми не знаємо емоцій і настроїв людей. Нам дуже цікаво і ми хочемо поспілкуватися з людьми, побачити на власні очі, що там відбувається.

Себастіан Шарі: Востаннє ми були в Києві у 2021 році, рівно за п'ять місяців до початку війни. Це трагедія.

Mixmag: Хлопці, можу вас заспокоїти і підняти настрій, сказавши, що, зважаючи на нинішню ситуацію, люди тут намагаються насолоджуватися життям на повну й отримувати максимум задоволення від кожного дня. Тому ви можете розраховувати на неймовірну реакцію публіки на танцмайданчику. Вас будуть дуже тепло вітати. Я думаю, що це буде бомбічний вечір.

Старе проти нового

Mixmag: Якщо говорити про твій попередній візит до Києва. Ваші діджей-сети, як правило, досить еклектичні. Минулого разу ви завершили свій сет культовим треком Underworld «Born Sleepy», і це було досить незабутньо.

Сьогодні ви різко коливаєтеся між тим, щоб грати суто перевірену часом класику або тільки свіжі записи, що вийшли у 2024 році. Серед деяких досвідчених діджеїв побутує думка, що раніше електронна музика була кращою. Як ви до цього ставитеся? Ви згодні чи не згодні?

Гернот Бронсерт: Я не згоден, тому що електронна музика - це дуже велика сфера. Вона така велика, і все ще з'являється видатна музика. Я вражений музикою, яка з'являється. Просто потрібно робити слідкувати та фільтрувати набагато більше, аніж раніше. В епоху, про яку згадують ці хлопці, було набагато менше релізів, а зараз їх надзвичайно багато. Стільки нової музики виходить дуже швидко, що можна проґавити і загубитися.

Я отримую величезне задоволення від пошуку свіжої, хорошої музики. Наші діджей-сети не є застиглими, ми постійно щось тасуємо, тому вони є сумішшю найкращих треків з минулого, теперішнього та майбутнього.

Себастіан Шарі: З майбутнього. (Обидва сміються — прим. ред). Коли ми діджеїмо десь, ми не готуємо свій діджейський сет. Ми просто дивимося, що буде відбуватися, а потім ловимо момент.

Відродження EBM та постпандемічний секс-синдром

Mixmag: EBM зараз в моді в Києві. Це доволі популярний напрямок. Ця трохи оновлена версія Nitzer Ebb об'єднала людей, які раніше слухали dark disco і техно. Що ви думаєте про його нинішнє відродження?

Гернот Бронсерт: Є такі гурти, як Brutalismus 3000. Ця музика завжди була передавачем особливої енергії.

Наш фронтхаус-інженер з десятирічним стажем також працює з Brutalismus 3000 на гастролях. Він каже, що вони мають і передають таку ж кількість енергії, як і Modeselektor, коли ми були в їхньому віці.

Це типове панк-суміжне ставлення, яке було у дітей, але воно було оновлене для 2024 року і на нього суттєво вплинула пандемія. Це захоплююча і дивна нова річ, яка скоро зникне. Це буде масово, але воно зміниться і зникне.

Міксмаг: Тобто ви вважаєте, що це скоріше модна тенденція? Чи може це реакція цих артистів на світ, який зараз стає все складнішим і проблематичнішим?

Себастіан Шарі: Цілком можливо, а можливо, і ні. Я думаю, що пандемія багато в чому вплинула на це. Це результат ситуації з пандемією. Всі ці діти танцюють під шранц зі швидкістю 164 удари на хвилину та кричущим вокалом.

Це вигаданий продукт з TikTok та Instagram. Ця музика не створюється в клубі, і в цьому головна відмінність. І всі ці діти відчувають це зараз, і вони відриваються в клубах і переживають сміливі, авантюрні моменти. Але вони подорослішають і зрозуміють, що музика зі швидкістю 164 удари на хвилину не буде приносити їм задоволення вічно.

Ці діти одягнені так, ніби щойно вийшли з темної кімнати, що не має нічого спільного з музикою. Це дивний тренд 2024 року, який стає все більш комерціалізованим, але він не має нічого спільного з електронною музикою чи техно. Це щось своє.

Тренди — це як транс. Транс — це окремий всесвіт. Тому я можу легко його ігнорувати. Це не вплине на моє життя.

Гернот Бронсерт: Наприклад, інтернет-казка про Berghain. Як наслідок, багато підлітків одягаються так, ніби вони секс-працівники в дарк-румі. Але вони навіть не знають. Вони навіть не знають, для чого потрібен кляп. І це один з видів надмірної псевдосубкультурної сексуальності. Це просто частина пандемічних інтернет-трендів і вірусних витівок. Яка б музика не була пов'язана з цими рухами — нео-ЕБМ чи щось інше — вона досить порожня, вона не зачіпає душу, не запалює серце.

Сервус!

Mixmag: Чи є у вас ще якісь нездійснені мрії?

Гернот Бронсерт: У кожного є мрії, але нездійснені мрії, у нашому випадку, я б так не сказав. У нас є мрії, але мрія — це щось дуже інтимне, я маю на увазі абсолютну мрію. Щось, чого ти хочеш досягти, про що нікому не розповідаєш, бо це знищує енергію і можливість того, що ця мрія стає реальністю. Це те, у що я вірю.

Тому я не збираюся занадто багато розповідати про свої мрії та бажання, бо це руйнує їхню красу.

Важливіше робити щось, ніж говорити про щось, і, можливо, на мене чекає щось велике, хто знає?

Себастьян Шарі: Саме тому ми її побудували. Наша студія — це не просто майстерня. Це великий творчий артпростір. Це, мабуть, найбільше акустично оброблене приміщення в Берліні. Це фантастичне місце.

Ми збираємося працювати там над новою творчістю. Подивимося, що з цього вийде. Ми налаштовані досить оптимістично і рішуче.

Гернот Бронсерт: До зустрічі в Києві, друзі.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…