Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
НОВИНИ

Heinali готує концептуальну програму для Unsound Festival 2024

Ексклюзивний коментар артиста та анонс вагомої події

  • ТЕКСТ: РЕДАКЦІЯ | ФОТО: MIREK TROFYMUK, EKATERINA KONSULOVA
  • 18 June 2024

Наступний фестиваль Unsound відбудеться з 29 вересня по 6 жовтня 2024 року в Кракові, Польща, у кількох локаціях міста. Цьогорічна тема івенту — «ШУМ».

Український концептуальний саунд-артист Heinali (Олег Шпудейко) готується презентувати на заході свій новий проєкт Гільдеґарда разом із вокалісткою Ясею Саєнко.

Олег пояснив Mixmag Україна, що це реінтерпретація музики Гільдеґарди Бінгенської (ред. — середньовічна німецька ерудитка, мисткиня, наставниця і перша композиторка, чия біографія нам відома) за допомогою автентичного українського співу та технік модульного синтезу, що ґрунтуються на поліфонії та монофонії високого середньовіччя, з якими він працює впродовж останніх п'яти років.

За словами Шпудейка, матеріал Гільдеґарди давно вийшов за межу репертуарів ансамблів середньовічної музики та поза зону інтересу суто медієвістів. Він має популярність як серед сучасних академічних композиторів й артистів з нішевих, андерграундних сцен, так і серед продюсерів танцювальної музики й нью-ейджу. Виконання музики Гільдеґарди поросло певною традицією, яка заангажовує янгольський, начебто безтілесний характер голосів, проте детальний аналіз устрою її музики демонструє радикальну тілесність й високі технічні вимоги до голосу. В ній використовується діапазон, який спричиняє зусилля не лише у сестер-монахинь, а навіть у професійних сучасних вокалістів.

Я так само бачу цей проєкт як можливість позиціонувати традиційну українську культуру серед європейської. Власне там, де вона по праву і має перебувати.

«Саме цю якість парадоксальної вісцеральності я й хочу акцентувати за допомогою автентичного українського співу. Це відкриває в Гільдеґарді якість дзеркала, водночас віддаленого в історичному часі й радикально близького в часі живому, в якому відбивається й переробляється досвід війни, відкриваючи інше розуміння духовності, яке є співрозмірним нашому часові, що не будується на відокремленому, ангельському, райському, а на тутешньому, вкоріненому в наших тілах та землі, здатному до болю, але й такому, що має трансцендентні якості для того, щоб вийти за її межі»,— каже Heinali.

Олег розповів Mixmag Україна, що після альбому «Kyiv Eternal» цей проєкт для нього не тільки повернення до основної практики зі старовинною музикою, а й персонально найзначущіша робота, в якій сходиться безліч найважливіших для артиста впливів: умовно, від Graindelavoix до Coil.

Я почав працювати над Гільдеґардою всупереч складним фінансовим обставинам без будь-якої зовнішньої підтримки, бо хотів до останнього зберегти незалежність від західних інституцій.

Незабаром проєкт підтримали фестивалі CTM і Unsound за власної ініціативи, за що Шпудейко висловлює їм щиру подяку. Окрім осінньої лайв-прем’єри на Unsound, Heinali та Яся Саєнко працюють над платівкою, яку буде анонсовано пізніше цього року.

Фестиваль Unsound 2024 розпочнеться 29 вересня з кінопрограми та інших заходів, а потім перейде до повноцінної музичної та мистецької програми, що охоплює нойз-рок, джаз, експериментальну музику, ембієнт та багато іншого.

Серед сольних виступів заявлені ML Buch, DJ Anderson Do Paraíso, Crystallmess, TAYHANA, та спеціальний діджей-сет 20 years of Hyperdub від Kode9.

Протягом тижня також відбудуться спільні перфоманси від Actress b2b Skee Mask, Surusinghe b2b TSVI, upsammy & Valentina Magaletti, Aïsha Devi & Slikback, а також Wolf Eyes & Anthony Braxton та The Body & Dis Fig.

Цього року до програми фестивалю повертається Unsound Movie Marathon, кураторами якого стануть польська мистецтвознавиця Наталя Селевич та українська кураторка і дослідниця Дар’я Аносова.

В дискусіях та панелях візьмуть участь художник і дослідник Ерік Сальваджо, який розгляне «какофонію шуму, що генерується штучним інтелектом», а також журналісти Себ Уілер та Сиріл Розвадовскі, які обговорять проблему тінітусу.

З повним лайнапом та деталями Unsound 2024 у Кракові можна ознайомитись на сайті події. Проте не дивуйтесь відсутності квитків у продажу — судячи з усього, відбувся солдаут.

Завантажити наступну статтю
Завантаження…
Завантаження…