Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ІСТОРІЯ

Hї Ibiza: невідома історія найвідомішого клубу

Битва за гегемонію на Білому Острові

  • Редакція
  • 30 November 2023

Hї Ibiza четвертий раз поспіль названо кращим нічним клубом світу за версією International Nightlife Association (INA). INA створили у 2012 році в Барселоні, а її членами стали American Nightlife Association, клубні асоціації Аргентини, Колумбії та Іспанії. І хоча це далеко не всеохоплюючий глобальний союз, але він найбільший з наявних, тому саме INA щороку проводить фахові конференції для найбільших стейк-холдерів клубної індустрії й в рамках гала — вечірки оголошує Top 100 кращих клубів світу.

Подати заявку на участь може будь-який заклад. За відповідності певним критеріям, клуб попадає в лонгліст. Цього року до лонгліста увійшло 373 клуби, з яких згодом лишили сто найкращих. Декілька місяців за клуби із першої сотні голосують всі бажаючі, а далі вже долучаються професійні експерти. Кожен клуб оцінюють по окремих критеріях: музична програма, якість акустики та звукоізоляції, обслуговування, квитковий сервіс, активність в соціальних мережах, VIP-зручності, заходи безпеки тощо. Голоси аудиторії та оцінки експертів порівну впливають на кінцевий результат.

З огляду на те, що засновники премії приділяють окрему увагу комфорту та безпеці відвідувачів, в рейтинг потрапляють переважно дорогі комерційні VIP-клуби. Наприклад, Berghain тут знаходиться аж на 47 місці, а Fabric на 30-му. Однак, якщо розглядати рейтинг INA як топ кращих комерційних клубів, то вибірка буде показовою.

Днями стали відомі результати цьогорічного голосування: четвертий раз поспіль перше місце зайняв клуб Hї Ibiza. Він дебютував в рейтингу на 5й сходинці одразу після свого відкриття в 2017 році. Вже в 2018 році очолив рейтинг і з того часу жодного разу не віддавав першість (в пандемічні 2020-2021 роки премію не проводили).

В чому ж унікальність та секрет успіху Hї Ibiza? Спробуємо розібратись.

Перший час Hї Ibiza мав боротись зі скепсисом з боку музичної спільноти. Над клубом тяжіла надто густа тінь попередника. Space Ibiza, що до того 27 років працював на цьому ж місті завжди мав (і матиме) культовий статус. Це був проєкт із власною душею, створений потужним тандемом ідеолога клубу Пепе Розелйо та довічного резидента Карла Кокса. Наряду з Amnesia та Privilege саме зі Space почалась британська експансія на Ібіці та, як наслідок, перетворення острову на світову мекку танцювальної музики.

Однак історія Space закінчилась тривіально: у 2016 році сплив строк орендної угоди на землю. Подовшення було можливим лише на тривалий термін, інакше це було б надто дорого. Але Пепе тоді було вже 80 років і він відчув, що настав момент закінчити цю епоху. За «намолене місце» одразу вхопився бізнес-консорціум Palladium Hotel Group, що входить до імперії Абеля Матусеса — місцевого юриста, політика та колишнього голови МЗС Іспанії. Palladium вже належав інший відомий на Ібіці бренд — клуб Ushuaïa, тож завдяки цій угоді Матусес та партнери отримали абсолютне лідерство в комерційній (туристичній) частині острова.

Власники Ushuaïa від початку не хотіли «вигадувати колесо» і навіть пропонували Карлу Коксу лишитись резидентом та обличчям нового клубу на місці Space. Але Кокс, відданий своєму наставнику Розелйо, категорично відмовив. А згодом ще й дав відверте інтерв’ю InTheMix, в якому розкрив деталі перемовин.

«Мені пропонували контракт розміром в 1 мільйон євро на рік. Все, що було треба — це просто грати треки з Beatport-чартів, посміхатись і допомагати клубу продавати бронь на всі VIP-столи. Я міг стати найбільш оплачуваним резидентом Ібіци, але серце підказало мені піти», — згадував Карл Кокс.

Таким чином Кокс натякнув ще й на те, що Ібіца перетворюється на танцювальний Диснейленд для туристів та багатіїв, втрачаючи свою сутність та неповторну атмосферу. Він озвучив те, що відчували й інші, тому слідом за цим інтерв’ю хлинула купа коментарів в дусі «Ібіца вже не та». В цій емоційній хвилі Space втілив образ «старої доброї — трушної Ібіци», а ще навіть не відкритий — тільки-но анонсований Hї Ibiza апріорі став втіленням агресивної комерціалізації клубної культури на острові.

Перший час публіка чути не хотіла про новий клуб. Всі благали про повернення Space, а Розелйо до того ж передумав йти на пенсію, та «вийшов на біс». Він відкрив новий заклад на Ібіці під назвою Space Eat & Dance з акцентом на кухню та ресторанний сервіс. А пізніше анонсував повернення саме нічного клубу Space, але тепер вже в Італії та під назвою Space Riccione. Цей заклад буде відкрито у 2024 році недалеко від аеропорту Ріміні за підтримки дуже впливових партнерів — міжнародної компанії ECulture та люксової ресторанної компанії Cipriani Group.

Тож вже на старті власникам Hї Ibiza довелось розв'язувати складну задачу — втримати планку якості попередників, змусити публіку забути про Space та водночас шукати вдалу іміджеву стратегію. На щастя, таку стратегію було кому написати. Керуючим партнером Абеля Матусеса в новому клубі став його молодший колега – колишній французький юрист Ян Піссенем. Юний рейвер з Нанту — Ян переїхав до Барселони у 18 років і поза навчанням працював барменом. Нічне життя так його захопило, що Ян відмахав за стойкою цілих 15 років, що є тривалим строком для такої виснажливої професії. Тож вже в 33 роки він вирішив влаштувати собі спокійне життя та переїхав до Ібіци, аби відкрити там невеличкий власний бар на узбережжі. Хто ж знав, що «невеличкий бар» згодом перетвориться на Ushuaїа Beach..

З того часу Ян запустив чималу кількість клубів (як що точніше, то 27, — прим.ред.), тому до Hї підходив з повним розумінням всіх «підводних каменів» навколо проєкту. Першим ділом, він просто минув порівнянь зі Space. В ході рекламної кампанії Hї надсилали поміж строк такий меседж: «Ок, Space – це славетне минуле острову, але тепер ми пишемо нову історію з нуля і дивимось тільки у майбутнє». Це саме «майбутнє» будо підкреслено в усьому, що робив клуб з моменту відкриття. Ян та команда стали справжніми трендсеттерами в світі інноваційних технічних рішень для великих вечірок.

Але одне діло казати «інновації», інше — займатись ними на практиці. За успіхом Hї Ibiza стоїть важка, титанічна праця. В інтерв’ю Billboard в 2019 році Ян казав: «Вчора в нас була вечірка з Девідом Гетта — це 7000 кг екранів, зроблених у вигляді кубів. Ми все це вимикаємо о 8-й ранку, щоб встигнути зробити демонтаж, а потім одразу ж монтаж нових декорацій за 12 годин, бо о 8-й вечора має бути саундчек наступного шоу. І так щодня протягом 118 днів».

Ян – справжній контрол-фрік. Локацію на 2500 людей він виміряв чи не з рулеткою: «У великому клубі важливо працювати над потоками людей та робити прорахунок — як далеко ви знаходитесь до бару, якою має бути відстань до туалету». В розмові з DJ Mag він якось зізнавався, що починає нервувати, коли не знає всіх деталей щодо роботи клубу та зазначив, що робочий процес його команди не вщухає навіть по закінченню сезону в жовтні. Далі йде робота з маркетинг-стратегію на наступний сезон, букінг та розробка нових креативних рішень для постанов.

Унікальні декорації для кожної вечірки та денний формат — два кити, на яких спирається бізнес-стратегія Hї Ibiza. При чому слово «декорації» тут не є випадковим, бо основний простір клубу (всього їх чотири — прим. ред.) має назву theatre. Сам тут відбуваються ті приголомшливі дійства, що потім заповнюють стрічки в Instagram. Грають, в theatre, звісно, найкращі. Tale of Us та їх лейбл Afterlife вражають графічними інсталяціями. Девід Гетта веде свою невмирущу серію вечірок F**K Me, I’m Famous. Black Coffee збирає дорослу VIP-публіку на сеанси мелодійного органік-хауса. А лейбл Glitterbox, що входить до структури Defected Records відроджує в Hї атмосферу диско-вечірок 80х. При чому робить це з такою увагою до деталей та ефектних сценічних рішень, що це вже більше нагадує диско-версію Cirque Du Soleil, аніж клубну паті.

Денні ж вечірки стали логічним продовженням традицій клубу Ushuaïа Beach, що знаходиться прямо навпроти. Разом з численними додатковими зонами, як то Club Room, чудернацький The Wild Corner, тераса на даху з видом на море — Hї утворює багатомірну екосистему, що поєднує три часто несумісні речі на рейвах та в клубах — комфорт, розмаїття, цікавий музичний досвід. Бо якщо зізнатись відверто, комфорт цінують не тільки любителі комерційного хаусу. В розумінні цієї простої речі, мабуть, і полягає секрет успіху найвідомішого клубу планети. А ще цей секрет у важкій праці, сміливих інвестиціях та терпінні, бо перші три роки власники клубу витрачали купу грошей без огляду на прибуток. Що ж, десь так в цьому бізнесі все і працює.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…