Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ТРЕНДИ

Знайомтесь, Gromus: впливовий продюсер Юрій Нікітін створив інноваційний сервіс для просування артистів

Must для всіх, хто пушить музику через TikTok

  • Текст: Макс Ткаченко | Фото: Надані Юрієм Нікітіним
  • 16 July 2024

Досягнувши всього можливого (і неможливого теж) на українській поп-сцені, відомий продюсер Юрій Нікітін вирішив кинути виклик бурхливому сьогоденню та з головою поринув у захоплюючий світ music tech.

Часи змінились. Артистів більше не збуджують словосполучення «лідер чартів» чи «герой обкладинки». Сьогодні в центрі уваги інші запити: трафік, охоплення, віральний ефект. Юра довгий час робив із артистів лідерів чартів та героїв/героїнь обкладинок: KAZKA, Ірина Білик, NIKITA, Verka Serduchka. Тому сьогодні він добре чує запит нового покоління. Відповіддю на цей запит став запуск музичного додатку Gromus, який за допомогою ШІ аналізує трек артиста і надає йому рекомендації щодо просування в соціальних мережах (наразі акцент на TikTok), обробляючи при цьому величезні масиви даних. Те що треба для артистів, які жадають збільшення трафіку та намагаються створити віральний ефект своїх релізів.

Розуміючи, що нас читає велика кількість інді та електронних артистів, ми зателефонували Юрі, аби більше розпитати про його новий проєкт та актуальні тренди глобальної музичної індустрії.


Mixmag Україна: Що стало першим поштовхом для створення Gromus?

Юрій Нікітін: За роки робити в якості музичного менеджера я помітив, що великим артистам стає все важче втримувати вже досягнуті результати. Початківцям — ще складніше. Мої донці 19, рік тому вона почала музичну кар’єру — живе в Нью-Йорку, пише пісні англійською. Її потенційна аудиторія — не тільки з України. Це вже весь світ.

Слідкуючи за її розвитком, я подумав: а які зараз існують інструменти для просування музики та допомоги молодим виконавцям? Як виявилось, таких інструментів, які б реально допомогли молодому, незалежному артисту зростати з нуля, практично не існує.

Я вивчав це питання і протягом року ставив знайомим, колегам з різних країн одне і те саме питання: яким чином у вашому регіоні зростають нові артисти? Що треба зробити, аби успішно запустити новий проєкт на вашому ринку? Майже всі вони казали: треба йти в TikTok. Ця думка засіла в моїй голові.

Mixmag Україна: Що було далі?

Юрій Нікітін: А далі я зустрів хлопців з Одеського політеху на чолі з Дмитром Грибенюком, які побудували спеціальні нейромережеві моделі, що могли всебічно аналізувати біг дату TikTok. Все склалось. Так з’явився Gromus — від growing music, тобто буквально «висхідна музика». Або «плекаючи музику» — є і така трактовка.

Юрій Нікітін: Музичний бізнес — це складна машина: все залежить від нюансів, деталей, мільйона різних речей. Але є головна запорука успіху — кількість прослуховувань. Можна довго говорити про чарти чи ще щось, але я кажу так: «Просто покажіть мені, скільки стрімів збирає артист, і я одразу зрозумію його рівень».

Стріми — це те, що реально монетизується. А TikTok — це чи не єдина платформа, де досі можливе віральне зростання контенту. Зараз від одного посту, який може завіруситись на мільйон переглядів, залежить кар’єра музиканта: до тебе на сторінку приходить велика кількість людей, вони слухають твою музику, і якщо їм сподобається, то вони підхоплюють і, як кажуть, «понеслась!». Такий простий віральний ефект є можливим тільки в TikTok.

Mixmag Україна: В тебе багато колег в музичній індустрії. Що вони кажуть про ідею Gromus?

Юрій Нікітін: В Америці люди з серйозних лейблів казали мені, що їх взагалі не парить Spotify і тим паче Apple Music. Важливим є виключно TikTok. Вони мислять так: не треба штучно перейматись зростанням в стрімінгах. Треба просто привести туди трафік з TikTok. Аналітики TikTok їм достатньо, аби отримати вичерпні дані та зробити висновки.

Mixmag Україна: Який зараз ваш KPI? Місія?

Юрій Нікітін: Ми робимо інструмент, який має допомогти зростати артистові без інвестицій, тобто органічним шляхом. Ми робимо це через персональні рекомендації кожному музичному креатору залежно від того, що він постить, як він постить, яку музику він грає, як на це реагує його аудиторія. Це те, що потрібно всім. Тому ми також працюємо над тим, аби продукт був однаково зрозумілим, доступним та придатним для користуванням в усьому світі. Щодо KPI… Протягом трьох років ми плануємо залучити один мільйон користувачів.

Mixmag Україна: Ви відкриті до венчурних інвестицій?

Юрій Нікітін: Для мене не має значення, кому саме буде належати 100% продукту в майбутньому. Зараз час синергії, і чим більше класних людей долучиться до роботи над Gromus, тим краще. Є інвестори, які через своє его можуть епізодично блокувати або сповільнювати власний проєкт. Мені навпаки хотілось би, аби проєкт розвивався максимально, тобто без жодних блоків. Тому для мене питання продажу Gromus чи залучення партнерів, інвесторів — це, перш за все, питання масштабування.

Mixmag Україна: А що кажуть самі користувачі? Ви ж збираєте фідбеки.

Юрій Нікітін: Основне зауваження — юзери не розуміють, як працювати із Gromus. Хоча ми щодня спрощуємо інтерфейс і намагаємось зробити продукт максимально простим. Але це широке питання. Музиканти — як зірки, так і початківці — насправді доволі ледащі. За великим рахунком, вони не хочуть ставати популярними. Вони хочу грати те, що їм до вподоби, і викладати це, коли їм заманеться. В той же час, вони хочуть, аби все відбувалось без зайвих зусиль, і щоб вони ставали мегазірками в бекграунді. Але так не буває. Мегазірка — це велика справа. І велика кількість правил, за якими треба грати, щоб досягнути успіху.

Mixmag Україна: Складно не погодитись. А можемо зробити, як кажуть… elevator pitch — стисла та чітка пропозиція від Gromus до артиста.

Юрій Нікітін: Gromus пропонує декілька опцій… Для старту буквально за $10 на місяць ти отримуєш доступ до великої кількості даних, персональних рекомендацій та прогнозів щодо просування твого треку в TikTok. Next level: за $100 на місяць ти отримуєш доступ до повної бази даних — тієї великої платформи, яка лежить в основі застосунку. І це вже просто космос за кількістю інформації та можливостями для роботи.

Mixmag Україна: Космос — гучний епітет!

Юрій Нікітін: Ну… так. Бо це дійсно дуже серйозний інструмент, розробкою якого ми займались понад два роки, і яким ми дуже пишаємось. Але я також хочу додати, що існує ще й повністю кастомізована, бутікова конфігурація, коли платформа налаштовується під конкретну людину. Там вже йде постійний супровід та підтримка.

Mixmag Україна: Типу як customer support?

Юрій Нікітін: Саме так. У нас є група експертів, яка за такої моделі працює вже безпосередньо з командою музиканта або особисто із ним самим. Ми плануємо для артиста стратегію публікацій, показуємо повну аналітику його акаунту, шукаємо конкурентів. Перелік великий — там дуже багато корисних речей. Я сам також персонально долучаюсь до кастомної роботи з артистом. Є музиканти, які хочуть саме моєї участі в створенні їх музичного бренду і моєї власної експертизи.

Mixmag Україна: І ваша величезна експертиза підказує таке просте рішення: всім треба йти в TikTok?

Юрій Нікітін: Так, тому що TikTok — це не тільки про короткі віральні відео. Для нового покоління це основне місце пошуку та відкриття нової музики. Знаєш, перше, з чого починається Gromus — це функція trending sounds. Ми реально знаємо все про висхідну музику в TikTok в будь-якій країні світу — де і коли певний жанр чи саунд стає більш популярним.

Mixmag Україна: Тобто ключ до успіху/віральності в TikTok — це робити саме трендову музику?

Юрій Нікітін: Віральність — класне слово. Ти щось публікуєш і сподіваєшся на вірусний ефект. Але так буває далеко не завжди. Та і як на це вплинути? Просто чекати та сподіватись? Тому ми стали шукати способи, які допоможуть хоча б наполовину спрогнозувати вірусний ефект. Перший спосіб — розуміти тренди та вчасно на них реагувати.

Mixmag Україна: Але у Gromus також є режим Personalized Recommendations і він працює навпаки?

Юрій Нікітін: Так, в такому режимі можна підібрати релевантні тренди для конкретної вже наявної музики. Підтримувати тренди — це саме що пів справи. Далі артисту треба рости, і ми хочемо, щоб він зростав разом із нами. Для цього ми створили п’ять ключових аспектів з підвищення віральності контенту. Це трендові відео, трендові аудіо, ідея-в-текст (video-to-script або idea-to-script), хештеги та час посту. Все разом — це і є магія, яку ми пропонуємо.

Mixmag Україна: А як на рахунок pro версії для A&R-лейблів, продюсерів тощо?

Юрій Нікітін: Так, ми вже маємо передову advanced-платформу для професіоналів індустрії та скаутів топ-лейблів. Ця платформа оснащена потужною системою машинного навчання. Один з наших консультантів — голова AI-відділу в Spotify. Ми говорили із віце-президентами Disney, Warner Bros — вони глибоко занурені в тему AI. Ми звертались до різних спеціалістів, аби чіткіше визначити нашу ЦА в pro-сегменті. Але…

Mixmag Україна: Але що?

Юрій Нікітін: Насправді наша ідея створити продукт для простих людей з часом перемогла. Так, великі технічні рішення важливі, але нас драйвить та мотивує, коли звичайний хлопець чи дівчина з Одеси каже: «Вау, я встановив Gromus і кількість мої стрімів зросла на 30%».

Mixmag Україна: Я вже бачу читача, який скаже: «Ну зросла і що далі? Може просто пощастило».

Юрій Нікітін: Буває і таке — дійсно, от просто щастить людині в певному моменті. І віральним може стати якийсь дуже андеграундний трек. Це один шлях. Другий шлях — це коли ти розумієш: ок, спочатку я маю стати великим артистом, а вже потім можу робити те, що мені подобається. Збери мільйон слухачів, врахуй їх смаки, звички. І тільки потім запропонуй їм саме «свою» музику. Це моя філософія. Я так завжди працюю. Моя думка — не істина в останній інстанції, але якщо ви розділяєте такий підхід, то погодитесь із тим, що все починається з аналітики, з даних. Раніше в нас не було таких інструментів, ми рухались, як сліпі. Ми робили музику і вивчали реакції. Зробили реліз — не працює. Змінили саунд — знову реліз — о, вже краще працює. Але сьогодні світ став набагато швидшим, а конкуренція виросла в рази. Зараз на планеті понад 100 мільйонів музикантів, кожного дня виходить 100 000 нових пісень. Подовгу перевіряти різні гіпотези вже не вийде.

Mixmag Україна: Кожного разу, коли я чую про ці цифри — стільки-то пісень виходить кожну годину, хвилину, секунду, чомусь згадую Даніеля Ека — боса Spotify. В одному з нещодавніх інтерв’ю він сказав: «Зараз створюється так багато контенту, тому що його виробництво нічого не коштує. Згадайте римських ораторів та філософів. Ось контент, який люди створювали на тисячоліття вперед». Звучить трохи зневажливо до музикантів. Навіть саме це слово… не музика, а «контент».

Юрій Нікітін: Такі часи. Дійсно, колись створення «контенту» було дуже дорогим. В 90-х, аби записати трек, нам потрібно було купити власну студію, бо це було дешевше, ніж оренда крутої студії на тривалий час. Але сьогодні тобі може бути достатньо ноутбука. Та я не бачу в цьому нічого поганого. Дійсно, більше людей пробують себе, але кількість реальних талантів лишається незмінною. Їх завжди небагато. Зараз є велика спокуса міряти такими категоріями — типу низькопробна музика чи якась музика вищого гатунку. Так, є купа нових жанрів на кшталт фонку, бедрум-поп, де багато аматорів. Але я мислю інакше: якщо в тебе вдячна аудиторія — 10, 100, тисяча людей… і їм це реально подобається, то все — ти маєш повне право робити своє і називати це творчістю!

Повертаючись до того, що каже Ек, ніби велика кількість контенту нічого не варта і це погано — це не правильно. Бо це і не добре і не погано, це просто наш час. Раніше не було соціальних мереж, а ще раніше — взагалі не було мобільних телефонів. Життя не було кращим і не було гіршим. Воно було просто іншим.

Якщо ти не хочеш бути частиною цього — це твоє право. Можеш викинути телефон і жити на безлюдному острові. Це твій вибір. Іноді я теж хочу більш збалансованого життя, але мені подобається сама можливість споживати таку кількість інформації, яка є зараз. Я слідкую за подіями, все відбувається прямо на моїх очах. Це дуже круто! І я радив би мислити музикантам так само. Ну ок, є зараз 100 мільйонів інших музикантів. Але байдуже! Ти сам дійсно хочеш це робити? Хочеш, щоб твою музику слухали? Ну і все, бери і роби. І не відволікайся на роздуми: чи зараз навколо деградація, чи прогрес? Єдиної відповіді просто немає. Раніше, наприклад, були мейджори і вони правили всією музикою світу. Це було добре чи погано? Це було добре — бо у мейджорів були професіонали топ-класу. Але це було і погано, бо вони за артиста вирішували, що і як йому робити. Це не була свобода. Другий аспект… які раніше були шанси в артиста з України просунутись на Захід? Ніяких. Подумай, як це? Жити, розуміючи, що в тебе фізично немає жодних шансів просунутись поза межами своєї країни. Так, можна було переїхати до NY чи LA, знайомитись там з босами лейблів; намагатись створювати продукт, який буде кращим за місцевий. Але просто уяви собі цей шлях.

А тепер подивись на сучасних музикантів. От я сиджу собі, пишу фонк в Києві на кухні, викладаю в мережу — і ось, в мене вже 4 млн фоловерів на Spotify. Це ж просто магія! Це мрія. Сучасний музикант може відбутись, перебуваючи де завгодно.

Mixmag Україна: Так, все стало більш демократичним та доступним: від створення музики до способів самовираження через неї. Це створило нові унікальні можливості, але це вкрай зрідка призводить до стійкої кар’єри. Музичний креатор швидко зачіпає слухача, але так же швидко його і втрачає. Бо вірусність та миттєвість переважає над тривалістю та глибиною взаємодії з аудиторією.

Юрій Нікітін: Кожна кар’єра унікальна. Історія прориву — це одне, утримання позицій — зовсім інше. А коли мова йде про утримання успіху протягом 10 років поспіль — це вже взагалі третій варіант. Відповідно, підходи до роботи в кожному окремому випадку мають бути різними. Вірусний ефект, прорив — це ще й те, до чого треба бути належним чином готовим. Коли залетіло, і це все, що ти мав — так, глибини занурення не буде. Коли залетіло, і в тебе вже налаштована присутність в усіх мережах, якісно зібрана інформація про тебе, є що про тебе знайти в мережі, почитати, подивитись — тоді ти утримаєш цю хвилю уваги й надалі.

Коли люди обирають лишитись з тобою, вони це роблять не тільки тому, що їм сподобалась твоя пісня. Далі ти маєш зацікавити аудиторію своєю особистістю; чітко донести, «про що ти». Профіль артиста в соціальних мережах — це як клуб за інтересами. Я повинен цікавитись тим, що ти розповідаєш не лише у піснях. Якщо в тебе є крута пісня, а далі тобі немає чого сказати людям — ну все, ти артист одного дня. Тому так, все в комплексі: пісні-матеріал, далі твій власний бекграунд і ще, мабуть, загальний емоційний вплив, який чинить на людей твоя музика.

Mixmag Україна: Так, емоції керують намм. Я навіть маю таку теорію. Є перше, рефлекторне відчуття — це коли мурахи по шкірі. Тобто музика впливає на тебе на фізичному рівні. Але це дуже маленький процент пісень. Потім йдуть ті пісні, що засідають в голові — іноді проти волі. І третій рівень — це музика, яка з тобою резонує.

Юрій Нікітін: Так. І це теж частина музичного маркетингу. Ми аналізуємо ключові слова в текстах пісень, елементи бітів, музичні фрагменти, щоб краще зрозуміти, які саме елементи приносять найбільшу (емоційну) взаємодію з аудиторією.

Mixmag Україна: Цілком можна уявити, що через 10-15 років Gromus буде інтегровано в Neuralink Ілона Маска (сміється).

Юрій Нікітін: Я би не дуже хотів торкатись цієї сфери. Музика, мистецтво — це як «божий промисел». І межа має бути в тому, що ми аналізуємо тільки те, що допомагає просуванню музики, але не нам вирішувати, яким був імпульс митця чи далі — слухача. Ми можемо і вважаємо прийнятним розкласти на атоми природу успіху, популярності в музиці, але не саму людину.

Mixmag Україна: Від початку нашої розмови я тримаю в голові питання щодо твоєї доньки та її музичного проекту Nora Polinnia. Які у вас відносини: тато — радник чи тато — продюсер?

Юрій Нікітін: Це точно не схоже на будь-який мій попередній досвід в музиці. Коли ти бачиш талант власної доньки та її бажання бути почутою, щось всередині тебе активізується. Це прискорило мене, я почав думати набагато швидше. Я вирішив допомогти Поліні зростати на американському ринку. І так, той пошук інструментів, що врешті привів мене до Gromus, почався з намагання просунути її чудовий дебютний альбом, який складається з трьох ЕР — «Past Chronicles», «Present Chronicles» і «Future Chronicles». Третя частина вийде за 1-1,5 місяці.

Я шукав саме нетипові ідеї просування, бо ми наразі не маємо настільки великих ресурсів, аби просувати її музику на такому великому ринку в стандартний спосіб. Тому я почув думати саме про «органіку». І зараз я сподіваюсь, що Gromus — це та платформа, яка допоможе просунути музику Поліни в тому числі.

Знаєш, поганий мікрофон не зіпсує талановитий та майстровий канал. І навпаки — жодна супер-техніка, реклама, ефекти не допоможуть скрити відсутність таланту. Люди все самі розуміють, тому я вірю в силу органіки. Але якщо ти хочеш зростати органічно, то треба зрозуміти, які інструменти зможуть дати тобі цю органіку/віральність. В музиці все так само, як і в будь-якій іншій праці: якщо хочеш мати успіх, заробляти багато грошей, сягати вершин — маєш багато вчитись. Вчитись різному. Сьогодні кожен музикант має бути піарником, маркетологом і продавцем. Все в одному. А це дуже серйозні компетенції. І саме тому, що я розумію, як це складно… що іноді просто нереально охопити неохопне, я раджу TikTok — як найпростіший шлях до першого успіху. І Gromus має в цьому допомогти. Десь так.

Mixmag Україна: Юра, дякую за розмову! І дякую, що так детально все пояснив. Бажаю успіху тобі, Поліні, Gromus та всім натхненним музичним талантам світу.

Юрій Нікітін: Дякую! Навзаєм.


17 липня о 20:00 за києвським часом відбудеться відкриться вебінар від Gromus — «GO VIRAL ON TIKTOK як органічно та стрімко зростати онлайн». Подробиці за посиланням. Зареєструватись на вебінар можна тут.

Наступна сторінка
Завантаження…
Завантаження…