Інтерв’ю: Feelmark
Відомий продюсер з Одеси — про свіжий реліз «One Day», мелодік українською та майбутні колаборації
Останні п’ять років в житті Олега Feelmark видались дуже насиченими. Резидент найкращих клубів Одеси — Caleton та Ibiza Beach Club — він знайшов, чим здивувати вибагливу місцеву публіку та здійняв справжній хайп із власною серією вечірок Over Head. Паралельно з тим Feelmark почав випускати власні релізи, раз по раз потрапляючи до чартів Beatport та шліфуючи власний — зараз вже впізнаваний саунд — мелодік-прогресів з дещицею неочікуваних рішень та експериментів.
Станом на зараз Олег став затребуваним диджеєм ще й в Києві. Його сети можна почути в столиці чи не щомісяця, а вже 14 липня він зіграє на одній вечірці з Ten Walls у просторі UYAVA. Здавалось би, чого ще бажати? Та Олега не відпускає ідея зайняти досі вільну в Україні нішу денс-хітмейкера, чиї треки можна було б почути не тільки в нічних клубах, а й в ефірі радіостанцій, в TikTok роліках чи добірках Spotify. Саме з цього почалась наша розмова.
Олег, привіт! Цього місяця в тебе вийшов класний новий реліз «One Day». Автор нашого подкасту «Українські бенгери» Саша Клімцов включив в його в свій останній епізод. Цю роботу вирізняє чуттєва та чіпка вокальна партія. Залучена співачка MASH співає українською — це доволі незвично та круто. Ніби мікс української поп-музики та мелодік-прогресів. Досі на нашій EDM-сцені було чітке розділення — ось це релізи для локального ринку, а це worldwide — для Beatport. Як і чому ти наважився стерти ці кордони?
Привіт! Так, я дуже радий, що ми випустили цю роботу і люди можуть почути її не тільки на моїх виступах.
Я вважаю, що український вокал є недооціненим на світовій електронній сцені, адже він дуже гармонійно може звучати і в жанрі мелодік техно. Я намагаюсь не думати про кордони або шаблони, коли роблю музику, та дивувати слухачів, а іноді і себе, коли наважуюсь на подібні роботи. Саме через ці відчуття я і люблю писати музику.
А хто така MASH? Ми досі не чули її треків чи спільних робіт з іншими денс-продюсерами.
MASH — це подруга моєї дружини, чий вокал мені дуже сподобався, і ми домовились спробувати попрацювати разом. Так, дійсно, до «One Day» у неї не було досвіду в електронній музиці, і як зізнається сама Марія, вона доволі скептично відносилась до подібної музики. Але зараз вона змінила свою думку, і я радий, що в нас вийшла плідна співпраця.
На підтримку релізу «One Day» ти видав офіційне відео. Знову-таки — не типовий крок для танцювального релізу в 2024 році. Що ти хотів донести за допомогою цього кліпу?
З однієї сторони, зробити відео кліп було однією із старих мрій, а з іншої — з’явилась думка показати глибше, про що цей трек. Всі ми пам’ятаємо, що у нас в країні війна, і текст пісні, власне, про життя в цей важкий час. Це не був спланований хід, радше вилив емоцій.
«One Day» — це разовий експеримент і далі ти повернешся до клубних релізів, чи маєш намір і дали пробувати свої сили на стику актуальної денс-електроніки та поп-музики?
Точно не разовий, буду намагатись дивувати. Нещодавно вийшов мій ремікс на Kórnel, це також український артист, і вокал там також український. Мені зараз набагато цікавіше робити треки разом із вокалістами різних жанрів, мов виконання, пробувати себе як songwriter та розмивати свої особисті кордони. В той же час пишу інструментальні треки також.
Чи відкрити комерційні радіостанції та музичні ЗМІ до таких релізів «на стику», як «One Day»? Чи для них це все одно андеграунд і неформат?
Для більшості поки що це андеграунд, хоча мелодік техно давно перестав таким бути.
Як гадаєш, чи реально змінити таке становище? Як саме?
Я гадаю, що можливо все. Я розумію, що це не буде масово, але якщо українські артисти мого жанру почнуть потрапляти в ротації на комерційні радіостанції, то це буде великим кроком для розвитку електронної музики. Вважаю, що нам (артистам) є що їм запропонувати.
А як самі люди реагують на «One Day», коли ти граєш її в своїх сетах?
Для мене було дуже приємно, коли після сетів люди запитували і писали в Instagram про нього. Потім навіть були агресивні повідомлення, що я занадто довго його не випускаю. Багато було історій. Я щасливий, що багатьом він подобається, і я це бачу по відгуках в соцмережах та вдячний за підтримку.
Як думаєш, чому в Україні ніша комерційно успішних денс-продюсерів не так розвинута, як в світі?
Тут дуже багато факторів, як на мене. Починаючи від того, що в деяких країнах Європи Ableton можна вивчати в школі, на занятті із музики або почути техно у філармонії. По-друге — культура слухати музику на платних стрімінгових платформах, купляти її на Beatport, підтримуючи таким чином артиста тощо. Закінчуючи тим, що в нас зараз війна, і електронна сцена в більшості своїй виживає, а не розвивається. Всі ці речі дуже впливають на розвиток і успіх артистів та продюсерів в будь-якій країні.
Чи можна сказати, що робити поп-орієнтовану музику, вигадувати куплет-приспів, шукати вдалі хуки — це складніше, ніж робити інструментальні клубні бенгери?
Я вважаю, що зараз це однаково непросто, враховуючи кількість високоякісних продюсерів та артистів. Зараз будь-який трек «живе» максимум 1 місяць, одиниці більше. Тому всім потрібно шукати нові методи для того, щоб здивувати і зачепити слухача, не важливо, чи це інструментальний трек, чи вокальний.
В якому режимі зараз твій проєкт Over Head? Плануєш нові події?
Так, після анонсу лейблу ми скоро анонсуємо заходи в Одесі та Києві. Після трирічного перериву я наважився повернутись в роботу над ним. Це буде новий формат як для мене, так і для проєкту Over Head. Зараз багато над цим працюю.
Яке воно — вже третє літо війни в Одесі? Опиши свої враження.
Для людини, яка обожнює грати сети на одеських світанках — це дуже відчутно і красномовно. Так, не зважаючи на постійні обстріли міста, ми продовжуємо працювати, робити благодійні заходи, виступати, але це вже далеко не та клубна мекка країни, як літом 2021 року.
Моя студія знаходиться недалеко від порту, тому навіть написання музики відбувається з переривами на похід в укриття та урахуванням графіків відключень електроенергії. Тому коли я чую в ЗМІ про «веселі вечірки» в Одесі, то я розумію, що люди не знають, як було до війни.
Mixmag Україна: Наскільки змінився клубний ландшафт Одеси за останні 2,5 роки?
Більшість артистів, промоутерів та людей, дотичних до сфери, виїхали за кордон. Більшість проєктів зупинили свою діяльність. Тому змінився сильно, але є і проєкти, які продовжують працювати, навіть краще, ніж це було до війни. Це не може не надихати.
Mixmag Україна: Здається, ти не тільки тримаєш поточні позиції, а й націлений на розвиток своїх проєктів — і це в такі-то складні часи. Маєш віру в те, що все буде добре? На чому вона заснована?
Моя головна мотивація — це моя сім’я, яка завжди мене підтримує. До того ж, я вважаю, що як би важко не було, за кожним заходом буде світанок. Тому потрібно продовжувати жити і робити те, що можеш і любиш. Вірю, що все в нас буде добре, і ми залунаємо на весь світ.