Пошук Меню
Головна Останні Новини Меню
ТРЕНДИ

Денна норма: вечірки за сонячного світла – головний тренд 2024 року

Попит формують одразу три покоління рейверів в Британії та Європі

  • Текст: Редакція | Фото: Соня Горсман, ©Cosmos
  • 16 April 2024

Прямо зараз в світі набирає обертів тренд на денні вечірки — навіть там, де люди можуть дозволити собі робити події вночі. Так, свіже дослідження аналітичної компанії Startle показало збільшення цікавості аудиторії до денних рейвів на 800%. В Британії це пояснюють ростом свідомості серед молодої аудиторії.

«Люди цієї вікової групи змінюють свій спосіб життя. Вони думають про отримання іпотеки, народження дітей та обов'язки — такі, як домашні тварини. Це змушує їх двічі подумати про те, чи варто починати вечірку о 22:00», — каже аналітик Startle Джеймс Пікен.

Маркетологи також підтверджують певний злам попиту. Поряд із алкогольними брендами, які традиційно активні в просуванні на клубному ринку, з’являються нові гравці – виробники тонізуючих безалкогольних напоїв. Такі компанії, як Toast чи IBIS World ретельно досліджують поточні тренди в барній індустрії. Їх свіжі звіти вказують на те, що, наприклад, пиво швидко втрачає популярність на вечірках. Разом з тим, молодь все частіше надає перевагу різновидам iced tea, мате та комбучі.

Однак, зумери, що піклуються про своє здоров’я, не єдині, хто формує запит на денні вечірки. Такий формат до вподоби і «першому рейв-поколінню» — тим, чий вік зараз сягає 50-60 років. Серед цих людей немало тих, хто досі слухає електронну музику та не проти знову пережити щасливі моменти на танцполі. Але вони вже точно не готові робити це вночі і відриватись до ранку.

В серіалі «Кайф із доставкою» літній герой встає за будильником о п’ятій ранку і одразу рушає на ранковий рейв в Нью-Йорку.

Тим часом по всій Британії — від Лондону до Глазго та Единбургу анонсують події під назвою Day Fever. Цей проєкт створили кінорежисер Джонні Оуен та акторка Вікі МакКлюр. Day Fever позиціюють себе як «перше загально національне daytime-disco в Британії». В інтерв’ю The Guardian Овен зізнається, що сам не очікував такого різкого злету цієї серії вечірок: «в мене просто була ідея виходити кудись на вулицю в суботу після обіду… ми навіть не уявляли, якою буде реакція людей».

Один з відвідувачів Day Fever каже: «Ви можете зустрітися на обід, прийти сюди, а потім прийти додому, випустити собаку, подивитися 10-годинні новини. У тебе вільна неділя. Мені за 50, ми — покоління, яке винайшло рейв на Ібіці».

Промоутери раді задовільнити цей попит. Денну вечірку легше зробити в форматі поп-ап. Для цього буквально не потрібні стелі та стіни. Якщо музика лунає до 22:00 вечора, то імпровізовану сцену можна встановити майже будь-де. В такий формат подій вже інвестують численні колишні клубні діячі, бо далеко не всі вони досі оговтались після наслідків пандемії. За даними The Nighttime Industries Association’s навіть у сприятливій для клубного бізнесу Британії в 2020 – 2022 роках закрився кожен п’ятий нічний клуб, а кожен третій з тих, хто лишився, має зараз проблеми із вартістю оренди та витратами на утримання постійної локації, що приносить прибуток лише у вихідні дні.

З репортів The Nighttime Industries Association’s також можна дізнатись про те, що багатьом нічним клубам Європи все складніше триматись своїх легендарних локацій через стрімку забудову «творчих» районів сучасними торгівельними та бізнес-центрами, а також житловими кварталами преміумкласу. Такі проблеми особливо гостро відчувають клубні діячі в Манчестері, Лондоні, Парижі та Мадриді. Разом з тим, маючи сталий бренд клубу, власники можуть провести вечірку від його імені будь-де. Звісно, якщо вона пройде вдень.

Ще один фактор росту популярних денних вечірок – запит на невимушеність подій. Аналітичний центр GWI вивчив 14,6 мільйона celebration-related дошок в Pinterest і дійшов висновку, що люди все більше тяжіють до неформальних, навіть стихійних подій. Бекі Бойл із GWI каже: «Ця тенденція має великий сенс, якщо врахувати, які важкі роки ми всі пережили. Між локдаунами, що призвели до соціальної депривації, і триваючої кризи вартості життя, людям доводиться проходити через велику кількість випробувань. Можливо, витрати й зусилля, пов'язані з організацією розкішної вечірки з шампанським для сьогоднішніх споживачів вже не є такими привабливими».

Та найбільшим рушієм для подібних змін стає сама музика. Оглядачі вже давно кажуть про кризу ідей на клубній сцені. І навіть оновлення та перезапуск забутих жанрів як-то транс, прогресів-хаус чи EBM не в змозі повністю подолати цю кризу. Домінуючими клубними жанрами лишаються техно та хаус , але вони займають лише 5 та 7 рядки в переліку улюблених жанрів європейської молоді у віці від 20 до 30 років. Перші ж рядки займають хіп-хоп, поп, фонк, інді-рок. На цьому наголошують і аналітики Startle.

«Чому люди мають слухати на вечірці лише хаус, який вони не дуже люблять? Тільки для того, аби діджей міг продовжувати грати нон-стоп? Міксинг треків більше нікого не дивує».

У своєму звіті Startle відмічають: «Люди у віці 30+ як правило починають відчувати себе відірваними від жанрів, які найчастіше грають в клубах. Оскільки вони не можуть легко знайти нічні клуби з музикою, яка їм дійсно подобається, альтернативою стають домашні посиденьки з друзями або ніч вдома, щоб не відчувати, що їхні вихідні пройшли даремно».

Аби повернути цих людей на вечірки, промоутери та діджеї мають суттєво розширити діапазон музики, яку вони грають. Тож не слід дивуватись тому, що продажі на Beatport падають, а на Bandcamp — ростуть. Люди хочуть дивуватись кожному наступному треку; хочуть чути щось дійсно оригінальне та незвичне. Саме тому в сетах багатьох сучасних діджеїв можна почути таку дивину як японська естрада, бельгійський new beat, численні едіти на раритетні треки, так звані hidden gems або неочікувані guilty pleasures.

«Це нагадує мені часи Ku, Es Paradis та Amnesia (перші клуби Ібіци — прим. ред), коли діджеї поєднували в один сет самі різні записи, а люди на танцполі були наче на гойдалках – ніколи не знаєш, що буде далі», — каже один з літніх шанувальників daytime-disco.

Читати також: Hї Ibiza: невідома історія найвідомішого клубу

Але від часів Ku (зараз Hї Ibiza — прим. ред.) клубна індустрія пройшла через неймовірний технологічний прогрес. Надпотужні сучасні саунд-системи вимогливі до якості музики – чіткості та деталізації звучання. Ставити раритетні записи на Funktion One — це як дивитись стрічки Чарлі Чапліна в IMAX. Тому великі клуби та рейви ніколи не будуть задовольняти запит людей, які хочуть чогось крім 4х4. Та слід зменшити гучність, встановити на вечірці менш вибагливу саунд-систему і перед діджеєм відкривається необмежений вибір жанрів — будь-яка музика звучатиме прийнятне. Саме це і служить приводом для проведення все більшої кількості денних вечірок.

Звісно, цей тренд не зможе похитнути позиції умовних Berghain чи Hї Ibiza, але формати на кшталт Day Fever мають великий потенціал. Вони дозволяють значно розширити потенційну аудиторію дж-сцени та дозволяють зробити її більш інклюзивною.

Завантажити наступну статтю
Завантаження…
Завантаження…