Epic Games продала Bandcamp компанії Songtradr
Як це вплине на 5 мільонів інді-виконавців
ЩО ТРАПИЛОСЯ
Наприкінці вересня стало відомо, що американська компанія-розробник відеоігор Epic Games (EG) продає сервіс Bandcamp компанії Songtradr всього через 1,5 роки після покупки. Новина щодо продажу пройшла відносно непомітною, оскільки Epic Games в одне повідомлення щодо продажу платформи для інді-виконавців вмістила інформацію про звільнення 16% свого персоналу, що становить близько 830 працівників.
Причиною продажу Bandcamp стали фінансові проблеми компанії, що виникли, за словами генерального директора EG Тіма Свіні (Tim Sweeney), через збитки, які компанія несе під час розробки ігор та їх підтримки. Epic Games придбала Bandcamp в березні 2022-го року. Тоді CEO музичного сервісу Ітан Даймонд (Ethan Diamond) писав, що «платформа збереже автономність, але завдяки новому власнику розвиватиме свої функції та присутність на міжнародному ринку». Epic же за допомогою сервісу планувала розвивати екосистему, що об’єднує ігри, технології, музику, арт та інші види медіа.
Щодо Bandcamp, який існує як сервіс з 2008-го року, то в середньому через нього 82% оплачених за контент грошей надходить виконавцю або його лейблу. Решта суми покриває частку доходу платформи і комісію платіжної системи (наприклад, PayPal). Загалом за допомогою платформи шанувальники заплатили артистам та їхнім лейблам $1,2 млрд. Лише за минулий рік користувачі витратили $193 млн на 14,1 млн цифрових альбомів. Тепер у Bandcamp з’явився новий власник – Songtradr.
ХТО СТАВ НОВИМ ВЛАСНИКОМ BANDCAMP
Songtradr – це музична маркетингова та ліцензійна компанія зі штаб-квартирою в Лос-Анджелесі. Вона дозволяє брендам, кінематографістам і творцям контенту знаходити та ліцензувати музику напряму у виконавців та авторів пісень. Її засновник і CEO – 53-річний Пол Вілтшир (Paul Wiltshire) – у минулому автор пісень і продюсер. Він працював з такими класичними бойсбендами, як Backstreet Boys та австралійцями Human Nature (сам Вілтшир родом з Австралії).
З 2014 року, коли був створений Songtradr, Полу вдалося побудувати справжню екосистему. Але варто розуміти, що компанія залучила $4 млн у раунді фінансування серії А у 2018 році та «підняти» $12 млн у раунді фінансування серії B в 2019-му. На початку цього року Вілтшир керував придбанням за $36 млн 7Digital, британської цифрової музичної компанії, яка постачає клієнтам 80 млн ліцензійних треків для використання в застосунках для фітнесу, соціальних мереж, радіо, ігор, фонової музики тощо.
Ця угода послідувала за придбанням компанії Musicube, що займається штучним інтелектом та музичним пошуком, ліцензійних агенцій Big Sync Music у 2019-му році і Massive Music у 2021-му. Також в активі Songtradr – угоди з платформами даних про музику для кіно, телебачення та ігор Tunefind і Pretzel.
ЯК ВЕДЕ БІЗНЕС CEO SONGTRADR
Наразі Songtradr має команди в 16 країнах, а з 2021 року кількість його співробітників зросла зі 100 до 300. Вілтшир оцінює вартість компанії у $430 млн, поруч з цим існує ринкова оцінка активу в $300 млн. Станом на 2022-ий рік Songtradr об’єднує понад 250 000 артистів, які ліцензують музику для рекламодавців, брендів, фільмів, телебачення та інших медіа.
Життєвий девіз Пола Вілтшира – «поразка - не варіант». Він розповів, що Songtradr був запущений в той час, коли музична індустрія «перебувала в глибокій, темній печері». Перш, ніж створити Songtradr, Пол оббивав пороги інвесторів, проводячи сотні пітчингів перед ними. Завжди мати кошти для компанії – одна з головних ідей бізнесмена. «Я прийняв менталітет завжди збирати гроші. Просто переконайтеся, що у вас їх більш ніж достатньо», – каже Пола Вілтшир.
А ось ще один лайфхак підприємця – оточити себе людьми, які зробили та подолали свої власні помилки, і навчатися у них. «У мене були хороші радники, і одна річ, яку я можу порекомендувати, – мати поруч таких людей, які були дуже впливовими і мають дійсно важливі зв’язки», – пояснює він.
ЩО БУДЕ З BANDCAMP
Відразу після придбання у Songtradr зазначили, що «продовжать керувати Bandcamp як маркетплейсом і музичною спільнотою з 5 млн артистами і лейблів, приділяючи першочергову увагу доходам артистів». Однак після фінансової угоди, умови якої не розголошуються, половину співробітників Bandcamp звільнили. Ця кількість складає 60 фахівців.
«За останні кілька років операційні витрати Bandcamp значно зросли. Після всебічної оцінки, включаючи важливість ролей для безперебійного ведення бізнесу та вже існуючих функцій у Songtradr, 50% співробітників Bandcamp прийняли пропозицію приєднатися до Songtradr», – ввічиливо пояснили в компанії Пола Вілтшира.
В Twitter (тепер X) існує ком’юніті, яке налічує понад 13 000 учасників. Воно називається Bandcamp United. Це профспілка працівників усіх відділів Bandcamp, які прагнуть «зробити платформу кращою для всіх, включно з міжнародними колегами, артистами, лейблами та шанувальниками». В Bandcamp United новину про звільнення працівників назвали «такою, що розбиває серце». Там намагалися зібрати підписи на петицію, щоб запропонувати роботу всім існуючим співробітникам. Але в Songtradr вирішили інакше.
Update on today's layoffs: pic.twitter.com/yyUkcifXdQ
— Bandcamp United (@bandcampunited) October 17, 2023
Серед відомих ініціатив музичного сервісу – власна редакційна платформа Bandcamp Daily, яка просуває немейнстрімну музику. А також Bandcamp Fridays – акційна пропозиція, започаткована під час пандемії Covid-19, в рамках якої по п’ятницях компанія не стягує комісію, щоб максимізувати прибутки для артистів та лейблів. Компанія заявляє, що її клієнти витратили $1,2 млрд за час існування компанії, при цьому в середньому 82% доходу отримують артисти або лейбли. В Songtradr ніяк не прокоментували, чи вплине придбання на частку доходу артистів, користувацький досвід або редакційну платформу Bandcamp Daily.
Наразі Songtradr не оголошували зміни в політиці музичної платформи. «Ми з нетерпінням чекаємо на знайомство з командою Bandcamp протягом наступних кількох тижнів та неймовірною спільнотою артистів, лейблів та шанувальників», – написав на початку жовтня Пол Вілтшир, зробивши акцент в своєму повідомленні на кількість артистів і прибуток для них.