Меню
Головна Останні Новини Меню
НОВИНИ

ЛAIв-шоу: штучний інтелект повертає Елвіса, Леннона та Abba на велику сцену

Концертний ринок на порозі глобальних змін.

  • Текст: Редакція | Фото: Getty images
  • 15 January 2024

«Мені подобається це! Abba гастролює, поки я бавлюсь із собаками на задньому дворі», — каже 77-річний учасник шведського гурту Бенні Андерссон. 90-хвилинне вражаюче шоу Abba, розроблене за допомогою ШІ, можна відвідати в спеціальній залі на сході Лондона. Квитки продаються на місяці вперед, а щотижневий виторг становить 1,6 мільйона фунтів.

Шоу починається із появи на екрані голографічного Бенні, який каже глядачам: «Це дійсно я! Просто я дуже добре виглядаю, як для людини мого віку». Глядачів вражає реалістичність рухів та міміки їх кумира; його глибокий, пронизливий погляд та надто живий голос. «Минає 5-10 хвилин і ти повністю забуваєш про ілюзорність цього формату, поринаючи в приємні ностальгічні відчуття», — каже один з фанатів Abba, який вже тричі відвідав їх голографічний концерт.

Дзеркальні нейрони фанатів працюють на повну: вони посміхаються, кричать, тягнуть руки до кумира та хапаються за голови під час кульмінаційних частин, забуваючи про те, що насправді перед ними екрани на 65 мільйонів пікселів.

Abba не єдині і далеко не перші артисти, кому вдалось пролонгувати власне гастрольне життя, залишаючись вдома. Над схожим концептом вже давно замислюються The Rolling Stones. А в цілому ж тренд на голограми артистів з’явився ще 10 років тому, коли Snoop Dogg та Dr.Dre виступили на Coachella разом із цифровою копією Тупака Шакура. Трохи згодом у світовий тур відправили голограму Вітні Г’юстон, але проєкт швидко згорнули, бо родичи співачки вважали її копію геть не схожою.

10 років потому з появою та розвитком ШІ ідея із віртуальними проєкціями відомих артистів на сцені знову набула популярності, бо сучасні технологічні можливості дозволяють досягнути вражаючої, а іноді навіть лякаючої реалістичності.

Вже другий рік йдуть плітки про повернення на сцену ШІ-аватару Джона Леннона. Дехто навіть вбачає гарну ідею в тому, щоб представити на одній сцені «воскреслого» Джона разом із ще живим Полом Маккартні, але більшість фанатів проти — вони бачать в цьому паплюження пам’яті The Beatles. Та поки бітломани сперечаються, на сцену повертається інша зірка рок-н-ролу — Елвіс Преслі.

ШІ-шоу Elvis Evolution стартує вже цього року в Лондоні, після чого буде показано в Лас-Вегасі (ще б пак!), Токіо та Берліні. «Зустріч із королем» обіцяє фанам вичерпну збірку хітів, виконаних наживо, та купу хвилюючих сюрпризів, на які здатне тільки імерсивне шоу нового покоління.

«Завдяки ШІ та новаторським технологіям ви зможете стати свідком культових виступів Елвіса, так, ніби ви дійсно були там», — йдеться в офіційному прес-релізі компанії Layered Reality, яка продюсує шоу.

На глядачів чекатиме проєкція Елвіса в натуральний зріст, театральні декорації та актори на сцені, розроблені в форматі віртуальної реальності. Окрім концертних номерів, глядачі зможуть «побувати» в містечку Тупело в Міссісіпі, де народився Елвіс, та в його розкішному маєтку в Мемфісі.

Віддані фанати «короля рок-н-ролу» називають нещодавній анонс «кращою новиною всього життя». В той же час, експерти музичного ринку вбачають в таких проєктах численні загрози та ризики для всієї концертної індустрії.

Успіх подібних шоу може спричинити справжній «зомбі-апокаліпсис», коли померлі артисти пачками будуть повертатись на сцени концертних залів та фестивалів.

Окремі вистави поки викликають позитивну реакцію, але масовий тренд на ШІ-виступи може виглядати доволі моторошно. Це також тягне за собою купу етичних питань, бо жоден з померлих артистів не давав згоду на своє «ШІ-воскресіння», а родичі музикантів, спокушені легкими грошима, можуть жертвувати їх пам’яттю та репутацією.

До того ж, ШІ-концерти чинитимуть додатковий тиск на й без того щільне конкурентне середовище для сучасних живих музикантів. І це не кажучи вже про те, що ШІ-проєкція артиста не має фізичних обмежень, тож така програма може бути показана хоч 365 разів на рік, в той час, як живі артисти повинні фізично відновлюватись, подорожувати та попередньо готуватись до власних виступів.

Тур Elvis Evoluiton стартує в листопаді 2024 року. За його результатами побачимо, чи відкрили Layered Reality «скриньку Пандори», чи їх проєкт залишиться в ніші разових вау-ефектів, як нещодавний дороговартісний проєкт Sphere у Лас-Вегасі.

Завантажити наступну статтю
Завантаження…
Завантаження…